Zachodniopomorskie mieszkaniowym liderem

W okresie styczeń-sierpień 2016 r. największy wzrost liczby mieszkań oddanych do użytkowania odnotowano w woj. Zachodniopomorskim i mazowieckim. Spadek wystąpił w woj. Podkarpackim, pomorskim i łódzkim.

Autor: HouseMarket.pl 19 września 2016 15:14

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w okresie styczeń-sierpień 2016 r. wzrost liczby mieszkań oddanych do użytkowania odnotowano w dziesięciu województwach, w tym największy: w województwie zachodniopomorskim – o 29,4 proc., mazowieckim – o 28,3 proc. oraz lubelskim i lubuskim – po 25,3 proc.

Spadek liczby mieszkań oddanych do użytkowania wystąpił w sześciu województwach, w tym największy: w województwie podkarpackim – o 11,0 proc., pomorskim – o 9,6 proc. i łódzkim - o 9,2 proc.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Pozwolenia i zgłoszenia

W okresie ośmiu miesięcy 2016 r. wzrost liczby mieszkań, na realizację których wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym zaobserwowano w czternastu województwach, w tym największy: w opolskim – o 62,0 proc., świętokrzyskim – o 50,2 proc. i łódzkim – o 43,4 proc. Spadek liczby wydanych pozwoleń lub dokonanych zgłoszeń z projektem budowlanym wystąpił w województwie: warmińsko-mazurskim – o 23,7 proc. i podlaskim – o 17,1 proc.

Najwięcej mieszkań, na realizację których wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym odnotowano w województwie mazowieckim – 27541 mieszkań, tj. o 5,3 proc. więcej niż przed rokiem.

Rozpoczęte budowy

Wzrost liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto w okresie styczeń-sierpień 2016 r. odnotowano w dwunastu województwach, w tym największy: w opolskim – o 44,8 proc., kujawsko-pomorskim – o 41,5 proc. i świętokrzyskim – o 22,6 proc.

Spadek liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto wystąpił w czterech województwach: w małopolskim – o 13,6 proc., podlaskim – o 10,3 proc., warmińsko-mazurskim – o 4,6 proc. i dolnośląskim – o 0,4 proc. W województwie mazowieckim (które ma największy udział na rynku budownictwa mieszkaniowego) rozpoczęto budowę 25268 mieszkań, tj. o 16,9 proc. więcej niż przed rokiem.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych