Żaczek: wejście w życie noweli Kpa to ważna chwila dla lokatorów

Zabiegaliśmy o to, by nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie w obecnym kształcie; to ważna chwila dla lokatorów - powiedział PAP Jakub Żaczek z Komitetu Obrony Praw Lokatorów. Dodał jednocześnie, że nowe prawo nie oznacza końca wszystkich problemów.

Autor: Pap 15 sierpnia 2021 09:50

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu postępowania administracyjnego, która zmienia przepisy nakazujące uznawanie decyzji administracyjnej za nieważną z powodu "rażącego naruszenia prawa" - bez względu na fakt, jak dawno ją wydano. Zapisy noweli oznaczają m.in., że po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej niemożliwe będzie wszczęcie postępowania w celu jej zakwestionowania, np. w sprawie odebranego przed laty mienia.

Zadowolenie z podpisu prezydenta wyraził w rozmowie z PAP Jakub Żaczek z Komitetu Obrony Praw Lokatorów. "Bardzo zabiegaliśmy o to, żeby ta nowelizacja przeszła w takim kształcie. Po drodze było trochę kłopotów z poprawkami Senatu, które - naszym zdaniem - były szkodliwe. Zależało nam jednak, aby ta ustawa przeszła w pierwotnym kształcie, czyli ucinała wszystkie postępowania administracyjne, które jeszcze się toczą" - powiedział Żaczek.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Po wejściu w życie tej ustawy - dodał - "wszystkie postępowania zostaną umorzone, co będzie oznaczało, że kamienice, które wcześniej były obciążone roszczeniami, nie będą zagrożone przejęciem w prywatne ręce".

Żaczek podkreślił, że wszystkie organizacje lokatorskie są bardzo zadowolone z takiego rozwiązania. "To bardzo ważna chwila nie tylko dla lokatorów komunalnych, którzy aktualnie mają mieszkania w kamienicach z roszczeniami, ale także dla tych osób, które starają się o status lokatora komunalnego, przecież wiele tych kamienic stało pustych, bo wisiały nad nimi roszczenia. Teraz ta przeszkoda została usunięta" - powiedział.

Zaznaczył jednocześnie, że wejście przepisów w życie nie oznacza końca wszystkich problemów lokatorów. "Pozostaje jeszcze nieuregulowana sprawa kamienic, które już przeszły w ręce prywatnych właścicieli i tak naprawdę nigdy nie wróciły w ręce miasta" - wskazał Żaczek.

Jak mówił, "były pewne rozwiązana prawne nadane m.in. przez komisję weryfikacyjną, które nakazywały miastu przejęcie tych nieruchomości", jednak - zaznaczył - to się nie stało.

"Ponad 4 tys. nieruchomości w Warszawie zostało przekazanych w prywatne ręce i nadal w tych prywatnych rękach pozostają" - zwrócił uwagę Żaczek.

O podpisie złożonym pod ustawą prezydent Andrzej Duda poinformował PAP w sobotę po południu. Jak wskazał, chodzi o ustawę, która w ostatnich miesiącach była przedmiotem "ożywionej i głośnej debaty w kraju i za granicą". "Wraz z podpisem kończy się epoka chaosu prawnego - epoka mafii reprywatyzacyjnych, niepewności milionów Polaków i braku poszanowania dla elementarnych praw obywatelek i obywateli naszego kraju" - podkreślił prezydent.

W komentarzu dla PAP prezydent podkreślił ponadto, że łączenie noweli z Zagładą "budzi jego stanowczy sprzeciw". "Polska jest strażnikiem pamięci o ofiarach niemieckich zbrodni na Żydach, nie pozwoli na instrumentalizowanie Zagłady do bieżących celów politycznych. Nie ustaniemy w przypominaniu, że co druga ofiara Holocaustu była polskim obywatelem, i że nasz rząd na uchodźstwie zrobił wiele by przeciwdziałać Zagładzie, więcej niż jakikolwiek inny" - zaznaczył.

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych