Zagraniczna stal zalewa krajowy rynek

Polacy zaczynają zużywać coraz więcej stali. Głównie wyprodukowanej za granicą – informuje w środę "Puls Biznesu".

Autor: Pap 24 listopada 2021 08:41

Według informacji gazety, powołującej się na dane Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, po dziewięciu miesiącach 2021 r. w Polsce wyprodukowano 6,5 mln ton stali.

"To wzrost o 10 proc. w stosunku do tego samego okresu ubiegłego roku" - mówi w rozmowie z "PB" prezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej Stefan Dziennik.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Mocniej niż krajowa produkcja rośnie popyt na stal. Zużycie jawne (produkcja plus import minus eksport) sięgnęło po dziewięciu miesiącach aż 11,8 mln ton. To wzrost o 24 proc." - czytamy.

Gazeta podaje, że jeżeli taka dynamika się utrzyma, znowu możemy wrócić do rekordowej konsumpcji z 2018 r. "Wówczas zużyliśmy prawie 15 mln ton stali" - przypomina dziennik.

"Firmy budowlane zapowiadają wzrost popytu od wiosny przyszłego roku. Jeśli ich zapowiedzi się sprawdzą, konsumpcja stali w 2022 r. też może być na wysokim poziomie" - ocenia "PB".

Dziennik wskazuje, że aż o 43 proc. zwiększył się przywóz do Polski wyrobów długich. "Tego typu wyroby stalowe napływają na polski rynek głównie z krajów wschodniej Europy - Ukrainy, Białorusi i - za pośrednictwem tych krajów - z Rosji. Nic więc dziwnego, że mimo kryzysu migracyjnego krajowym dystrybutorom zależy na utrzymaniu przepustowości szlaków na wschodniej granicy Polski. Trafia przez nią sporo prętów i walcówki, wykorzystywanych w budownictwie" - dodaje gazeta.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych