Zagraniczny najemca zweryfikowany? Są do tego narzędzia

Obcokrajowcy wynajmują w Polsce na dłużej. Jakie wyzwania czekają wynajmującego i najemcę z zagranicy? Jakich formalności muszą dopilnować strony? Jak zweryfikować wypłacalność zagranicznego najemcy? Są już narzędzia wspierające taki wynajem.

Autor: Tamara Marczewska 03 sierpnia 2022 15:44

  • Przed wojną na Ukrainie w Polsce było ok. 500 tysięcy obcokrajowców pracujących tymczasowo lub studiujących.
  • Obecnie jest w Polsce dodatkowe 1 mln. 258 tys. 465 osób, które otrzymały numer PESEL na mocy specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy.
  • Przyjeżdżający mieszkają w wynajętych lub użyczonych mieszkaniach, a popyt znacznie przerasta podaż mieszkań na wynajem.
  • Napływ osób i wymagania banków spowodowały powrót do rynku wynajmującego.

Przed wojną na Ukrainie w Polsce przebywało ok. 500 tysięcy obcokrajowców, którzy głównie pracowali tymczasowo lub studiowali. Dziś jest to dodatkowe 1 258 465 osób, które przybyły do Polski po wybuchu wojny i otrzymały numer PESEL na mocy specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy.

W większości przyjeżdżający do Polski mieszkają w wynajmowanych lub użyczonych mieszkaniach. Niespodziewany napływ osób z Ukrainy oraz większe wymagania banków przy kredytach mieszkaniowych spowodowały powrót do rynku wynajmującego, ponieważ popyt znacznie przerasta podaż mieszkań na wynajem. 

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W Polsce przebywa w 2022 roku około 500 tysięcy imigrantów, jak podają dane z Urzędu do Spraw Cudzoziemców. W większości to osoby mające pozwolenie na pobyt czasowy, przyjeżdżające zza wschodniej granicy, w wieku od 20 do 40 lat, głównie mężczyźni.

Ponad 311 tysięcy, czyli ponad 60 proc. tych osób przebywa w Polsce na podstawie dokumentów wydanych przez urzędy zajmujące się migrantami. Są to Ukraińcy i Białorusini. Około 6 proc. wszystkich obcokrajowców w Polsce to obywatele innych krajów unijnych, głównie Niemiec, Włoch, Hiszpanii i Francji. Ogólna liczba przyjezdnych stale wzrasta: w 2011 roku było to nieco ponad 90,6 tysięcy, w 2016 roku już ponad 217 tysięcy, jak podaje rządowy portal ds. migracyjnych.

Poza osobami napływającymi do nas na standardowych zasadach, wymagających wyrobienia karty pobytu i pozwolenia na pracę, obecnie w Polsce przebywa ponad 1 250 000, które przybyły do Polski po wybuchu wojny. Mają już nadane numery PESEL, a więc mogą podejmować w Polsce pracę i uczyć się bez dodatkowych pozwoleń, co wynika z danych serwisu dane.gov.pl.

Wojna spowodowała nasilenie migracji nie tylko z Ukrainy, ale i z innych krajów sąsiadujących z Polską na wschodzie, głównie z Białorusi. Część przyjeżdżających ma już swoje rodziny w Polsce lub w innych krajach Europy, ale wiele osób nie ma wsparcia bliskich i radzi sobie niemal całkowicie samodzielnie, włącznie z zapewnieniem mieszkania i środków utrzymania dzięki pracy.

 Więcej cudzoziemców zostaje na dłużej

Do Polski przyjeżdżali młodzi ludzie na studia, na kilka lat lub tylko jeden semestr na wymianę, do pracy sezonowej i na dłużej w przypadku kontraktów.

Teraz coraz więcej obcokrajowców przeprowadza się do Polski na dłużej, z całymi rodzinami. Wszystkich ich łączy fakt, że zawsze na początku pobytu korzystają z najmowanych mieszkań.

Ta różnorodność potrzeb, zmienność długości oraz miejsca pobytu, stawia pewne wyzwania przed rynkiem najmu: w zakresie dopasowania oferty, obsługi najemców z innych krajów w ich językach, zrozumienia ich zwyczajów i różnej sytuacji w jakiej znajdują się w Polsce.

Podstawowa jest oczywiście kwestia umowy najmu - jej dopasowania do potrzeb i możliwości obu stron. Na co wynajmujący i najemca powinni zwrócić uwagę?

Najem - jaki rodzaj umowy i w jakim języku?

Pierwsze pojawiające się pytanie, przy podpisaniu umowy najmu mieszkania z osobą spoza Polski, to rodzaj tej umowy. Umowa najmu okazjonalnego łączy się z koniecznością dołączenia oświadczenia o wskazaniu adresu do wyprowadzki - mieszkania lub domu na terenie Polski.

Obcokrajowcy mogą mieć problem z takim wskazaniem, ale zmieniono już przepisy dla osób przyjeżdżających po 24 lutego 2022 do Polski z Ukrainy i nie mają oni już obowiązku załączania takiego oświadczenia.

Jednak posiadanie takiego adresu jest rekomendowane przez ekspertów rynku najmu. Najem okazjonalny jest więc możliwy do wykorzystania jako forma umowy.   

Beż żadnych problemów można użyć umów najmu instytucjonalnego i tzw. zwykłych umów najmu, podpisywanych na czas określony lub nieokreślony.

Najem instytucjonalny nie wymaga wskazania adresu do wyprowadzki, a jedynie podpisania u notariusza oświadczenia o poddaniu się egzekucji komorniczej. Ta forma najmu może być oferowana jedynie przez osoby i podmioty prowadzące działalność gospodarczą w zakresie wynajmowania lokali.

W praktyce złożenie przez obcokrajowca oświadczenia o dobrowolnym poddaniu się egzekucji nie powinno nastręczać zbyt wielu problemów.

- W wypadku nieznajomości języka polskiego, notariusz sporządzi akt notarialny w obecności tłumacza przysięgłego języka, jaki jest zrozumiały dla najemcy, i nie musi to być język ojczysty. Możliwe jest również samodzielne działanie notariusza, jeżeli posiada on uprawnienia tłumacza przysięgłego w danym języku - wskazuje Joanna Winter-Szymańska, Counsel w Crido Legal.

Czy można wymagać, żeby obcokrajowiec podpisał umowę najmu mieszkania w słabo znanym lub całkowicie obcym dla siebie języku?

Polskie prawo zasadniczo nie wymaga, aby umowy były zawierane w języku polskim, jednakże w tym wypadku ważne są dwa aspekty.

Po pierwsze, w wypadku zawierania umów najmu z konsumentami zamieszkałymi na terenie Polski, przepisy nakładają obowiązek sporządzenia umów w języku polskim.

Po drugie, z samej perspektywy bezpieczeństwa prawnego umowa powinna być zawarta w języku zrozumiałym dla najemcy – aby najemca mógł przyjąć określone oświadczenie woli - oświadczenie wynajmującego o oddaniu lokalu w najem, musi rozumieć jego treść.

W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem byłoby stosowanie umowy w wersji dwujęzycznej ze wskazaniem, że rozstrzygające są postanowienia wyrażone po polsku.

Ważne jest przede wszystkim, żeby najemca rozumiał swoje obowiązki związane z mieszkaniem i opłatami, a w razie zdarzeń zaskakujących, był w stanie łatwo się skontaktować z właścicielem lub osobą obsługującą najem. 

Dokumenty do umowy. Jak weryfikować? 

Weryfikując danych najemcy warto sprawdzić 2 różne dokumenty tożsamości: paszport, dowód osobisty, prawo jazdy lub legitymację studencką.

Jednak tylko obywatele krajów spoza strefy Schengen muszą posiadać paszport przy wjeździe do Polski.

Czasem trudno jest też sprawdzić autentyczność niektórych dokumentów. Przy weryfikacji wielu oficjalnych dokumentów z różnych krajów świata można korzystać z rejestru PRADO Rady Europejskiej. 

Zdarzają się sytuacje, kiedy ktoś nie ma dwóch dokumentów tożsamości. Dobrym wyjściem będzie wtedy okazanie np. umowy o pracę, informacji o przyjęciu na studia, karty Polaka w przypadku repatriantów lub dowolnego pisma z polskiego urzędu, uczelni lub firmy, potwierdzającego dane personalne, jak również cel przyjazdu i przewidywany czas pobytu. 

Zweryfikować obcokrajowca online

Z pomocą w weryfikacji potencjalnych najemców - obcokrajowców przychodzą nowe technologie. O ile możliwe jest ręczne sprawdzenie dokumentów, o tyle ciężko jest zweryfikować wypłacalność oraz kondycję finansową zagranicznego kandydata do najmu mieszkania.

Na rynku istnieje możliwość takiej weryfikacji dzięki Certyfikatowi Najemcy od simpl.rent, za pomocą którego oprócz tożsamości, możliwe jest zweryfikowanie czy zarobki kandydata są wystarczające do opłacania czynszu oraz czy jego historia kredytowa i płatnicza, sprawdzana w danych baz informacji gospodarczych, wskazuje na wcześniejsze problemy w spłacie zobowiązań. Do wyboru są 3 języki - polski, angielski i ukraiński.

- Mamy szczyt sezonu przed startem roku szkolnego i akademickiego. Po dużym zainteresowaniu weryfikacją najemców w języku ukraińskim i angielskim widzimy, że obcokrajowcy są znaczącą grupą, która szuka mieszkań na dłuższy wynajem - mówi Filip Dykas, współzałożyciel start-upu simpl.rent.

Wynajmujący mogą mieć obawy, związane z podpisaniem umowy z obcokrajowcem, co jest w pełni zrozumiałe.

- Właśnie dlatego pomagamy w weryfikacji, dając możliwość obniżenia ryzyka Certyfikatem Najemcy w 3 językach - podkreśla Filip Dykas.

Proces jest bardzo prosty. Wynajmujący przesyła wykupiony link weryfikacyjny do najemcy i on przechodząc przez cały proces, wybiera za pomocą jakich dokumentów lub w jaki sposób (np. dzięki otwartej bankowości) chce potwierdzić swoją tożsamość i wiarygodność.

Korzystanie z takiej weryfikacji pozwala na obniżenie ryzyka podpisania umowy z osobą niewypłacalną.

 

O Simpl.rent:

polsko-brytyjski startup działający w obszarze fintech i insurtech.

Buduje bezpieczne i innowacyjne rozwiązania dla poprawy standardów na rynku najmu.

Dla profesjonalistów jest partnerem technologicznym, który usprawnia codzienną pracę i pomaga zdobywać nowych klientów.

Dla najemców oferuje wygodny i zdalny proces weryfikacji, który przyspiesza wprowadzenie się do nowego mieszkania.

Ochrona ubezpieczeniowa sprawia, że najemcy mogą korzystać z najmowanego mieszkania bez stresu.

Wynajmującym zapewnia płatności czynszu i zabezpieczenie majątku od ryzyk związanych z wynajmem.

Dzięki kompleksowym produktom takim jak weryfikacja, ubezpieczenia, zawieranie umów i płatności kaucji obejmujemy cały proces najmu i stanowimy wsparcie dla każdej strony — najemców, właścicieli mieszkań na wynajem, agentów i zarządców nieruchomości oraz podmiotów najmu instytucjonalnego.

Wśród naszych partnerów znajdują się OLX/Otodom i PZU, z którym współtworzymy pierwsze na polskim rynku ubezpieczenie płatności czynszu, a do grona klientów należą m.in. Resi4Rent, Vantage Rent i Nowodworski Estates.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych