Zakończył się nabór do inwestycji Nowy Nikiszowiec w Katowicach. Ponad 2 tyś. chętnych na 513 mieszkań

Ponad 2,1 tys. wniosków o wynajem 513 mieszkań na katowickim osiedlu Nowy Nikiszowiec wpłynęło w zakończonym właśnie naborze; większość złożyli potencjalni nowi mieszkańcy Katowic. Lokale powstają w ramach rządowego programu mieszkaniowego.

Autor: PAP 02 lutego 2021 11:38

Jak poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka spółki PFR Nieruchomości Katarzyna Fiuk, w przeprowadzonym od 11 do 31 stycznia naborze wpłynęło 2116 wniosków, w tym 978 od mieszkańców Katowic i 1138 spoza tego miasta. Najwięcej dotyczy lokali dwupokojowych, na które złożono 972 wnioski. 845 zgłoszeń dotyczy mieszkań trzypokojowych; w czteropokojowych chce zamieszkać 299 aplikujących.

Rozpoczęta ponad dwa lata temu inwestycja jest w Polsce największą powstającą w ramach rynkowej części rządowego programu Mieszkanie Plus. Mieści się w pobliżu jednego z najbardziej rozpoznawalnych zabytkowych osiedli robotniczych w kraju - ponad 100-letniego Nikiszowca, na blisko 5,5-hektarowej działce przy ul. Górniczego Dorobku.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Rozpoczęcie naboru najemców było kilkukrotnie przesuwane. Obecnie przedstawiciele PFRN przewidują, że proces potrwa cztery miesiące, aby rozpocząć zawieranie umów najmu w maju.

Warunkiem ubiegania się o najem mieszkania w Nowym Nikiszowcu było złożenie wniosku online do końca stycznia br. i dostarczenie dokumentów do końca lutego. Następnie katowicki samorząd przeprowadzi weryfikację i przygotuje listę wniosków uszeregowanych w kolejności od największej do najmniejszej liczby uzyskanych punktów - na podstawie przyjętych wcześniej kryteriów społecznych ustalonych przez Radę Miasta Katowice.

Wśród ubiegających się o mieszkania na Nowym Nikiszowcu na dodatkowe punkty mogą liczyć m.in. rodziny z dziećmi, ludzie poniżej 35. i powyżej 65. roku życia, osoby z niepełnosprawnościami czy rozliczający się z podatku dochodowego w Katowicach. O mieszkanie na Nowym Nikiszowcu mógł jednak ubiegać się każdy - także osoby, które nie spełniają żadnego z kryteriów społecznych.

Druga część procedury - po stronie PFRN - będzie polegała na sprawdzeniu tzw. zdolności czynszowej potencjalnych najemców - to, czy są oni w stanie wykazać łączny miesięczny dochód netto, np. pensję z tytułu umowy o pracę czy dodatkowe dochody, na poziomie umożliwiającym opłacenie comiesięcznego czynszu. Potencjalni najemcy będą też sprawdzeni w BIG Infomonitorze.

Katowicka inwestycja powstaje w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego. W Nowym Nikiszowcu dostępne będą mieszkania różnej wielkości: 236 lokali dwupokojowych o metrażu 41-52 m kw., 196 trzypokojowych o powierzchni 52-80 m kw. oraz 81 mieszkań czteropokojowych liczących 70-95 m kw. Na osiedlu będzie też 14 lokali handlowo-usługowych o powierzchni od 32-219 m kw.

Nowe osiedle jest położone w pobliżu Mrówczej Górki i Nikiszowca, którego zabytkowa architektura inspirowała projektantów z warszawskiej pracowni 22Architekci. Układem urbanistycznym i wyglądem nowe domy nawiązują do pierwowzoru. Architekci zaproponowali charakterystyczny ceglasty kolor elewacji i rozrysowali niskie, czterokondygnacyjne budynki tak, by tworzyły trzy kwartały z wewnętrznymi zielonymi dziedzińcami. Kolorystyka elewacji odnosi się do nikiszowskich tradycji. Poszczególne kwartały są na różnych etapach realizacji.

Osiedle Nowy Nikiszowiec realizuje spółka celowa MDR Katowice z siedzibą w Warszawie, utworzona przez PFR Nieruchomości oraz Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego.

Program Mieszkanie Plus został oficjalnie zainaugurowany 12 października 2016 r. w Katowicach jako jeden z filarów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Spółka PFRN, realizując rynkową część rządowego programu mieszkaniowego, działa na zasadach komercyjnych. Inwestycje powstają w całym kraju jako alternatywa dla zakupu mieszkania na kredyt. PFRN deklaruje, że to propozycja dla osób, które rozpoczynają karierę zawodową, młodych rodzin, a także dla nieposiadających zdolności kredytowej lub niezainteresowanych kupnem mieszkania.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych