Zakończyła się rewitalizacja rynku w Myślenicach

Zakończyła się rewitalizacja rynku w Myślenicach (Małopolskie) wraz z przylegającymi ulicami. Zgodnie z zamierzeniami projektantów główny plac miasta stał się przestrzenią dla mieszkańców. Inwestycja, kosztująca ponad 23 mln zł, została dofinansowana ze środków UE.

Autor: PAP 07 czerwca 2021 15:32

W poniedziałek odbyło się uroczyste przecięcie wstęgi i otwarcie zrewitalizowanego centrum miasta. Jak przypomniał burmistrz Myślenic Jarosław Szlachetka, oddanie do użytku rynku wieńczy kilkuletni program inwestycyjny, w ramach którego wybudowano także nowy budynek Muzeum Niepodległości oraz wyremontowano ulice i trakt pieszy na starówce.

Myślenicki rynek - wskazał burmistrz - to serce miasta, miejsce szczególne dla jego mieszkańców. "Mam nadzieję, że rewitalizacja przyciągnie na rynek mieszkańców i naszych gości i że miejsce to na nowo będzie tętnić życiem. Rewitalizacja rynku nie wymazuje dawnych wspomnień z nim związanych, a wręcz przeciwnie staje się wyrazem szacunku dla miejsca niezwykle klimatycznego, które jest naszą wizytówką" - podkreślił Szlachetka.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Burmistrz przypomniał, że gmina Myślenice otrzymała na rewitalizację starówki ponad 20 mln złotych dofinansowania z funduszy europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Zakończony właśnie ostatni etap rewitalizacji obejmował przebudowę głównej płyty rynku oraz ulic Kościuszki, Klakurki, Kilińskiego (tzw. "końskiego rynku") wraz z traktem pieszym prowadzącym do ronda w Śródmieściu, ulicą Bema i Gałczyńskiego z miejscami postojowymi oraz skrzyżowanie Reja z ul. Gałczyńskiego.

Zgodnie z zamierzeniami projektantów centrum miasta po rewitalizacji stało się przestrzenią dla mieszkańców, a zmiany w Rynku oprócz nowej - płaskiej posadzki objęły takie elementy jak fontanna, przywrócenie drzew wzdłuż głównego ciągu pieszego na osi wschód - zachód oraz przy pierzejach, co nawiązuje do historycznego wyglądu tego miejsca z okresu lat 30. XX wieku.

Pojawiły się także niewielkie drzewa w donicach, dodatkowe ławki oraz dużo niskiej zieleni w postaci krzewów i bylin. Wymienione zostało oświetlenie, zarówno w postaci wysokich słupów jak i lamp zainstalowanych w posadzce, które będą miały za zadanie podkreślić główny ciąg pieszy. Oświetlona została również nowa fontanna, figura św. Floriana, Pomnik Niepodległości oraz elewacja magistratu. Pomnik Niepodległości został przeniesiony w miejsce, które zapewni lepszą lokalizację do obchodów państwowych świąt.

W czasie wykonywania robót odkryto prawdopodobnie średniowieczną studnię usytuowaną w centrum rynku, fragment starej drogi oraz wiele zabytkowych elementów ceramiki.

Wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka wyraził nadzieję, że rynek w Myślenicach będzie służył wszystkim mieszkańcom nie tylko miasta, ale i całej okolicy.

"Liczę na to, że nowy rynek będzie tętnił życiem i cieszę się, że inwestycje realizowane przy wsparciu funduszy europejskich są widoczne w całej Małopolsce" - podkreślił Smółka.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych