Zakup mieszkania. O to musisz zapytać w biurze sprzedaży!

Zakup nieruchomości z rynku pierwotnego to poważne przedsięwzięcie. Wybór idealnego mieszkania z oferty i dopełnienie formalności - to bardzo ważne kwestie, które początkowo mogą wydawać się przytłaczające. O czym warto pamiętać w biurze sprzedaży dewelopera?

Autor: housemarket.pl 26 sierpnia 2022 11:20

  • Podczas wyboru pierwszego mieszkania warto określić własne potrzeby i oczekiwania.
  • Termin "mieszkanie w stanie deweloperskim" może się różnić w zależności od standardów inwestora.
  • Różnice mogą dotyczyć, m.in.: instalacji elektrycznych lub montażu kaloryferów.

Mieszkanie idealne - szczegółowa weryfikacja projektu

Proces zakupu mieszkania rozpoczyna się w momencie poszukiwań idealnego „M” na rynku pierwotnym. To właśnie wtedy nabywcy sprawdzają dostępność inwestycji w interesujących ich lokalizacjach oraz weryfikują deweloperów, którzy oferują w nich swoje lokale.

Na wybór konkretnego mieszkania składa się wiele zmiennych, np. dostępność balkonów, tarasów lub prywatnego ogródka, układ funkcjonalny lokalu, elastyczność aranżacyjna wnętrza, usytuowanie mieszkania względem stron świata czy widok z okien. Każdą z tych informacji należy zweryfikować w biurze sprzedaży.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Klienci przychodzą do nas z pewną wizją swojego przyszłego domu, dlatego zależy nam na tym, by mogli się w nim zobaczyć już na wczesnym etapie realizacji inwestycji. W tym celu korzystamy m.in. z modeli 3D i wirtualnych spacerów. Dzięki nim nabywcy mogą sprawdzić, czy konkretny lokal spełnia ich oczekiwania i wyobrażenia o idealnym miejscu do życia - wyjaśnia Karolina Guzik, manager ds. sprzedaży w spółce mieszkaniowej Skanska.

„Stan deweloperski” - co właściwie oznacza?

Definicja tzw. stanu deweloperskiego może się różnić w zależności od standardów inwestora. Różnice mogą dotyczyć, m.in.: instalacji elektrycznych (uwzględnienie montażu gniazdek i włączników) lub montażu kaloryferów. Dlatego bardzo ważne jest, aby dokładnie doprecyzować z pracownikiem biura sprzedaży, w jakim stanie mieszkanie zostanie oddane nowemu właścicielowi.

- W przypadku naszych inwestycji, standard deweloperski obejmuje oddanie właścicielom lokali, w których mogą oni natychmiast rozpocząć wszystkie prace wykończeniowe. W generalnym ujęciu, w lokalach znajdują się, m.in.: antywłamaniowe drzwi wejściowe, okna i drzwi balkonowe, parapety wewnętrzne, ściany działowe, wylewki, instalacje – wentylacyjne, kanalizacyjne, grzewcze i elektryczne oraz niskoprądowe. Oczywiście, jeżeli projekt danej inwestycji zakładał wykorzystanie np. okien trzyszybowych lub systemu smart home Appartme by Skanska – one również stanowią elementy stanu deweloperskiego mieszkań w tych konkretnych budynkach - mówi Karolina Guzik.

Umowa rezerwacyjna – czy jest wiążącą deklaracją finalizacji zakupu?

Umowa rezerwacyjna jest dokumentem, który, w zamian za ustaloną kwotę, zobowiązuje inwestora do nieoferowania wskazanego mieszkania innym, potencjalnie zainteresowanym klientom. Wyróżnia się jej dwa rodzaje: umowę rezerwacyjną bez elementów umowy przedwstępnej oraz umowę rezerwacyjną z elementami umowy przedwstępnej.

 

W pierwszym przypadku potencjalny klient deklaruje zainteresowanie ofertą dewelopera, ale nie ponosi żadnych konsekwencji, jeśli zrezygnuje z zakupu. W niektórych przypadkach może jednak stracić wpłaconą wcześniej zaliczkę. Drugi typ dokumentu wiąże się z formalnym wstępem do zawarcia kolejnej umowy, a strony mogą dochodzić znacznie dalej idących roszczeń za niewykonanie zobowiązań zawartych w podpisanym kontrakcie.

Dlatego niezwykle istotne jest to, aby w biurze sprzedaży szczegółowo omówić wszystkie ustalenia, które znajdą się w podpisanym dokumencie. Pomocne może okazać się skonsultowanie wzoru umowy z prawnikiem.

Umowa deweloperska – jakich ustaleń dotyczy?

Dokument ten stanowi kolejny etap transakcji pomiędzy nabywcą a deweloperem. Jego najważniejszym zapisem jest zobowiązanie inwestora do ustanowienia lub przeniesienia prawa własności lokalu na klienta. Dzieje się to po zakończeniu realizacji projektu.

Umowa deweloperska podpisywana jest w obecności notariusza, dlatego konieczne jest opłacenie tzw. taksy notarialnej. Zwykle koszt dzielony jest pół na pół między nabywcę a dewelopera.

Dokument zawiera najważniejsze informacje dotyczące budowy i transakcji oraz wiele innych, równie istotnych danych, m.in.: informacje o rachunku powierniczym, wysokość zadatku/zaliczki (zazwyczaj 5-10 proc.), który musi być ewidencjonowany na rachunku powierniczym oraz harmonogram wpłat nabywcy na rzecz dewelopera.

Kredyt hipoteczny – jakie dokumenty dostarczyć do banku?

Podpisana umowa deweloperska stanowi podstawę do rozpoczęcia procedury kredytowej. Kompletna lista dokumentów, które należy dostarczyć do banku to: umowa deweloperska, wypis z Krajowego Rejestru Sądowego dewelopera, wydruk z CEIDG z numerem NIP i REGON dewelopera, oświadczenie dewelopera o pełnomocnictwie osób go reprezentujących, decyzja o pozwoleniu na budowę, zaświadczenie o zakończeniu budowy, zaświadczenie o samodzielności lokalu lub zgłoszenie zakończenia prac budowlanych, potwierdzenie wniesienia wkładu własnego, odpis z księgi wieczystej nieruchomości, wypis oraz wyrys z ewidencji gruntów, rzuty nieruchomości oraz dokumenty odnoszące się do sytuacji finansowej i zatrudnienia kredytobiorcy.

Określenie terminów wpłat na konto dewelopera zależą od konkretnych etapów realizacji inwestycji. Co istotne, w trakcie budowy mieszkania nabywcy nie spłacają oczywiście pełnej kwoty kredytu, a jedynie odsetki od wypłacanych w transzach kwot.

Kolejną ważną kwestią, o której warto pamiętać jest fakt, że w przypadku zakupu mieszkania od dewelopera, nabywca nie musi opłacać podatku od czynności cywilnoprawnych.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych