Zakupy inwestycyjne coraz popularniejsze

Na rynku mieszkaniowym w Polsce przybywa lokali, które kupowane są za gotówkę i przeznaczane na wynajem. Co sprzyja takiej sytuacji? Czy silne przywiązanie Polaków do posiadania mieszkania na własność ma szansę się zmienić?

Autor: HouseMarket.pl 29 maja 2017 11:21

Dla osób planujących zakup mieszkania i przeznaczenia go na wynajem sytuacja rynkowa jest bardzo dobra. Tendencja wzrostu ilości zakupów inwestycyjnych ma swoje źródło w rekordowo niskich stopach procentowych.

Sytuacja ta ma szansę nadal się utrzymywać przez najbliższe miesiące, ponieważ w kwietniu Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała nie zmieniać wysokości stóp procentowych, które aktualnie wynoszą 1,5 proc. To oznacza, że trzymanie oszczędności na lokatach bankowych zupełnie się nie opłaca. Więcej inwestorzy są w stanie zarobić na wynajmie niż na przeciętnej lokacie.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W Polsce wciąż mamy braki mieszkaniowe, pod tym względem jesteśmy na szarym końcu Europy. Według danych Eurostatu nasz kraj znajduje się na trzecim miejscu w Unii Europejskiej pod względem przeludnienia mieszkań. Z raportu wynika, że niemal 45 proc. gospodarstw domowych nie dysponuje wystarczającą ilością pomieszczeń.

– Taka sytuacja ma szansę się zmienić – ocenia Maciej Mączka, prezes grupy deweloperskiej Sento. – Początek tego roku był bardzo intensywny i padły kolejne rekordy w liczbach. Deweloperzy uzyskują coraz więcej pozwoleń na budowę i kończą kolejne inwestycje, mieszkań przybywa – dodaje.

Zmiany na horyzoncie

Ponad 80 proc. Polaków posiada mieszkanie na własność i jak widać, wciąż silne jest przekonanie, że jest to oznaka stabilności. Z kolei Lion’s Bank oszacował, że w latach 2009-2014 liczba najemców podwoiła się i nadal rośnie.

Powstają różne programy, takie jak Fundusz Mieszkań na Wynajem czy rządowy Mieszkanie Plus, które mają na celu zmienić przyzwyczajenia Polaków i pokazać im, że mieszkanie w wynajmowanym lokalu to dobra opcja.

– Mieszkanie kupione w celach inwestycyjnych zanim zacznie przynosić dochód, musi zostać wykończone i odpowiednio wyposażone – zauważa Maciej Mączka. – Dlatego wśród inwestorów coraz bardziej popularna staje się opcja kupna mieszkania już wykończonego. Niewiele deweloperów ma ją w swojej ofercie, a z punktu widzenia inwestora jest to idealne rozwiązanie. Nie musi się on martwić o urządzanie lokalu, kupuje, odbiera gotowe i może szukać najemcy – dodaje.

W Krakowie rynek najmu mieszkań rośnie z roku na rok i jest w dużej mierze uzależniony od kalendarza akademickiego. Popyt na najem długoterminowy generują tu głównie studenci i absolwenci wyższych uczelni. Z kolei najmem krótkoterminowym zainteresowani są przede wszystkim turyści i to do nich skierowana jest taka oferta.

Za gotówkę na wynajem

Według danych NBP w 2016 roku na zakup mieszkań bezpośrednio za gotówkę przeznaczono 14 mld zł. Większa część z tych środków trafia na rynek pierwotny. Nawet co trzecie mieszkanie jest kupowane z myślą o czerpaniu zysku z tytułu najmu.

Jak szacują analitycy Open Finance, przez ostatnie 12 miesięcy podaż mieszkań na wynajem w sześciu największych miastach wzrosła o ok. 10-15 tysięcy. Coraz większa konkurencja wśród wynajmujących przekłada się na wyższy standard oferowanych lokali. Młodzi ludzie coraz częściej poszukują nowo wybudowanych i dobrze wyposażonych lokali, dlatego zakupów inwestycyjnych na rynku pierwotnym jest coraz więcej.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych