Zakwaterowanie uchodźców tylko pod kontrolą państwa

Likwidacja świadczenia 40 zł za Ukraińca nie dotyczy miejsc organizowanych przez rząd - dowiedziała się "Rzeczpospolita". Punkty zbiorowego zakwaterowania prowadzone w gminach pod nadzorem wojewodów są i nadal będą finansowane z Funduszu Pomocy - czytamy w piątkowym wydaniu gazety.

Autor: pap 15 lipca 2022 09:14

  • Osoby, które przyjęły w swoich domach uciekinierów z Ukrainy, nie dostają już na nich świadczenia po 40 zł.
  • Likwidacja świadczenia nie dotyczy pomocy zorganizowanej przez rząd.
  • Od 24 lutego do Polski z terytorium Ukrainy wjechały ponad 4 mln 732 tys. osób.

Z odpowiedzi MSWiA dla "Rzeczpospolitej" wynika, że punkty zbiorowego zakwaterowania prowadzone w gminach pod nadzorem wojewodów są i będą finansowane z Funduszu Pomocy nadal.

Resort wyjaśnia, że "pomoc udzielana w miejscach zbiorowego zakwaterowania organizowanych przez wojewodów lub samorządy na podstawie poleceń wojewody świadczona jest na podstawie art. 12 ustawy pomocowej i nie jest ograniczona do 120 dni". MSWiA dodaje, że "zadania nałożone w tym trybie są realizowane jako zadania zlecone z zakresu administracji rządowej i finansowane z Funduszu Pomocy".

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dziennik ustalił, że MSWiA nie ma zbiorczych danych o skali problemu. "Nie dysponujemy danymi, ile osób przekroczyło już okres 120 dni wypłaty świadczenia. Nadal obowiązuje art. 12 ustawy pomocowej, która upoważnia wojewodę do zapewnienia pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy" - tłumaczy resort.

Według danych Straży Granicznej, od 24 lutego do Polski z terytorium Ukrainy wjechały ponad 4 mln 732 tys. osób, a wyjechało - 2 mln 800 tys. Natomiast o status uchodźcy (dane na 13 lipca) wystąpiło 1 mln 228 tys. 51 obywateli Ukrainy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych