Zamiast kluczy smartfon. Poznaniacy chcą zdalnie otwierać drzwi mieszkania czy garażu

W Poznaniu intensywnie rozwija się nowe budownictwo oferujące nowoczesną technologię nie tylko w mieszkaniach, ale i na całym osiedlu. Wśród smart nowości poznaniakom najbardziej podoba się możliwość zgłaszania awarii w budynku przez aplikację mobilną, zdalne sterowanie oświetleniem lub roletami oraz automatyczne otwieranie hali garażowej po zbliżeniu się ze smartfonem.

Autor: housemarket.pl 15 grudnia 2021 10:09

  • Zainteresowanie nowinkami rośnie także wraz z wielkością dochodów – wynika z badania zleconego przez Echo Investment.
  • Inteligentne rozwiązania bardziej doceniają mężczyźni niż kobiety.
  • Czterech z dziesięciu poznaniaków za najbardziej użyteczny element inteligentnego mieszkania uznał zgłaszanie awarii poprzez aplikację mobilną

- Technologia to przyszłość budownictwa mieszkaniowego. Daje wygodę na miarę naszych czasów, gdzie smartfon jest podręcznym centrum zarządzania, dzięki czemu nie musimy martwić się, czy zapomnieliśmy zamknąć mieszkanie lub wyłączyć żelazko. Dotychczasowe codzienne problemy znikają. Smart home to, oprócz wygody, również realna wartość inwestycyjna, bo zdecydowana większość mieszkań i osiedli w Polsce nie jest wyposażona w inteligentne rozwiązania. Zaczyna się to jednak zmieniać - jako pierwszy deweloper w kraju do każdego nowego lokalu dodajemy pakiet urządzeń inteligentnego domu, tzw. Echo Smart – mówi Dawid Wrona, dyrektor sprzedaży mieszkań w Echo Investment.

CZYTAJ TEŻ: SYSTEMY STEROWANIA OGRZEWANIEM NAJPOPULARNIEJSZE WŚRÓD URZĄDZEŃ SMART 

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czterech z dziesięciu poznaniaków za najbardziej użyteczny element inteligentnego mieszkania uznał zgłaszanie awarii poprzez aplikację mobilną (37 proc.). Na drugim miejscu znalazło się zdalne sterowanie przy pomocy smartfona oświetleniem, roletami czy temperaturą. To rozwiązanie docenia co trzeci mieszkaniec Poznania. „Inteligentne podium” domyka otwieranie hali garażowej bezdotykowo i automatycznie za pomocą telefonu (32 proc.).

Mężczyźni i lepiej zarabiający doceniają smart

Mężczyźni, nieco częściej niż kobiety, stawiają na inteligentne mieszkania, bardziej doceniając takie rozwiązania jak zdalne sterowanie przy pomocy smartfona oświetleniem, roletami, temperaturą (37 proc. vs. 30) włączanie i wyłączanie urządzeń elektrycznych przy pomocy smartfona (30 vs. 25 proc.) oraz dostęp do wejścia do budynku dla gości poprzez aplikację mobilną (25 proc. vs. 19 proc.). Zainteresowanie nowinkami technologicznymi rośnie wraz z wielkością dochodów respondenta. Otwieranie hali garażowej bezdotykowo i automatycznie przy zbliżeniu się ze smartfonem wybrało 45 proc. osób zarabiających od 4 do 5 tys. zł i aż 80 proc. zarabiających powyżej 10 tys.

Poznańskie budownictwo przyszłości

Nowoczesne inwestycje mieszkaniowe powstają już na terenie Poznania. Przykładem projektu, który technologię ma w swoim DNA jest osiedle Wieża Jeżyce, budowane przez Echo Investment. Każde mieszkanie w kompleksie zostanie wyposażone w system Echo Smart z opcją sterowania głosowego. Wystarczy wypowiedzieć odpowiednią komendę, a wirtualna asystentka wykona daną czynność np. wyłączy światło w salonie, zasłoni żaluzje lub wyszuka w internecie odpowiedź na zadane pytanie. A jeśli akurat użytkownik jest poza domem, dostęp do wszystkich funkcji inteligentnego mieszkania ma zapewniony dzięki aplikacji mobilnej i może np. zdalnie otworzyć drzwi sąsiadce, która podlewa kwiaty pod jego nieobecność. Co ważne, pakiet inteligentnego mieszkania działa bezprzewodowo, dzięki czemu może być rozbudowywany o nowe funkcje bez potrzeby kucia w ścianach czy prac remontowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych