Zanim kupisz mieszkanie. 7 rzeczy, na które koniecznie zwróć uwagę

Lokalizacja - ona przede wszystkim liczy się, gdy wybieramy miejsce na mieszkanie. Każdy inny aspekt schodzi na dalszy plan, gdy wymarzone cztery kąty znajdują się nie tam, gdzie powinny. Ale co poza tym ma znaczenie? Oto siedem aspektów, na które klient powinien zwrócić uwagę, a inwestor zadbać w trakcie realizacji projektu.

Autor: Housemarket.pl / Profbud 27 września 2016 10:46

Kupno mieszkania to jedna z ważniejszych, a na pewno niosących poważniejsze konsekwencje finansowe decyzji, jaką podejmujemy w życiu. Pośród wielu ważnych aspektów, na które musimy zwrócić uwagę przy jego zakupie, jeden jest szczególnie istotny – lokalizacja. Biorąc pod uwagę, że mieszkanie to inwestycja na lata, warto skupić się na otoczeniu budynku, w którym chcemy zamieszkać. Na co zwrócić uwagę, wybierając lokalizację przyszłego mieszkania?

Lokalizacja to – obok standardu inwestycji, wielkości lokalu i ceny - jeden z głównych aspektów, na który zwracają uwagę klienci. Przed zakupem mieszkania warto zrobić rekonesans i odwiedzić miejsce inwestycji – najlepiej kilka razy o różnych porach dnia. Pamiętajmy, aby zwiedzić najbliższą okolicę i  dowiedzieć się o niej czegoś więcej. To naprawdę istotne, bo będziemy mieszkać tam przez lata.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dzielnica

Nie ma lepszych czy gorszych dzielnic. Są tylko dzielnice, które nie pasują do naszych wymagań. Jeśli pragniemy ciszy i spokoju, nie powinniśmy szukać mieszkania w centrum miasta. Jeśli mamy lub planujemy mieć dzieci, musimy pomyśleć o ich komforcie i szukać miejsca z dostępem do placówek edukacyjnych i terenów zielonych. Dobrze wybrana dzielnica może stać się naszym miejscem na Ziemi, a my mamy szansę zostać lokalnymi patriotami angażującymi się w jej życie. Warto poczuć klimat dzielnicy i sprawdzić, czy dobrze się w niej czujemy.

Transport publiczny

Jeśli już wybraliśmy jedno lub kilka miejsc, w których wiemy, że czujemy się dobrze, warto przyjrzeć się ich skomunikowaniu z resztą miasta. Dobry i szybki dojazd samochodem jest ważny, ale szczególnie istotna jest komunikacja miejska. Nawet jeśli nie będziemy korzystać z niej codziennie, to złe połączenia z resztą miasta mogą stanowić problem podczas wypadów na wino z przyjaciółmi czy wypraw na spacery do innych dzielnic. Jest to również istotne w kontekście naszych pociech – o ile przedszkole, szkoła podstawowa czy gimnazjum to placówki, do których zazwyczaj uczęszcza się w pobliżu domu, to wymarzone liceum może znajdować się znacznie dalej. Warto również sprawdzić plany miasta dotyczące rozbudowy komunikacji publicznej. Być może nieopodal mieszkania, którego kupno rozważamy, powstanie stacja metra lub kolejna linia tramwajowa. Zwiększy to nie tylko komfort podróży, ale w przyszłości będzie atutem zwiększającym jego cenę.

Niezbędne usługi

Dobrze, aby w okolicy naszego mieszkania znajdowały się punkty usługowe – osiedlowe sklepy, kafejki, piekarnia, przychodnia lub inne drobne punkty usługowe. Można usprawiedliwiać ich brak tym, że przecież i tak robimy zakupy na cały tydzień w hipermarkecie, do lekarzy chodzimy w pobliżu pracy, a restauracje czy kawiarnie w pobliżu to zbytek. Okazuje się jednak, że na dłuższą metę takie myślenie jest zgubne. Życie w miejscu, w którego pobliżu nie ma niezbędnej infrastruktury, może przerodzić się w koszmar złożony z małych elementów. Zapomnieliśmy kupić chleba – czeka nas podróż. Boli nas ząb – skrzywieni podejmujemy się kolejnej wyprawy. Jest weekend, nie mamy ochoty gotować i chcemy zjeść dobry obiad – znowu udajemy się na wędrówkę lub zamawiamy jedzenie z dostawą, którego jakość nieco odbiega od restauracyjnych standardów. Dlatego nie ma sensu się oszukiwać, że braki w zapleczu usługowym to mała przeszkoda.

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych