Zarządzanie najmem dla każdego

Kompleksowe zarządzanie mieszkaniem na wynajem obejmujące cały proces od zakupu do bieżącej obsługi najemców – taka usługa na polskim rynku zyskuje coraz większą popularność i nic dziwnego, bo sam rynek najmu także szybko rośnie.

Autor: HouseMarket.pl 16 stycznia 2017 12:37

Profesjonalnie przygotowane zarządzanie najmem obejmuje cały proces od początku, właściwie do samego końca. Rozpoczyna się już pomocą przy zakupie mieszkania, obejmując potem przygotowanie nieruchomości na wynajem, znalezienie najemców i pomoc w samym sfinalizowaniu transakcji, a na bieżącej opiece nad nieruchomością kończąc.

Osoby rozpoczynające dopiero przygodę z rynkiem mieszkań na wynajem potrzebują pomocy już na pierwszym etapie inwestycji – przy wyborze odpowiedniego mieszkania do zakupu. Nie każda nieruchomość będzie tak samo atrakcyjna dla potencjalnych najemców, tutaj doświadczenie jest kluczowe, bo może okazać się, że znalezienie lokatorów będzie trudne. Kolejnym kłopotem może okazać się wyznaczenie odpowiedniego poziomu czynszu. Zbyt wysoki przeciągnie w nieskończoność poszukiwanie najemców, a zbyt niski nie pozwoli osiągnąć odpowiedniej stopy zwrotu. Firmy oferujące zarządzanie nieruchomościami mają doświadczenie i dostęp do danych pozwalających zoptymalizować proces zakupu lokalu.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Szybciej znajdziesz najemcę

Kolejnym etapem jest przygotowanie mieszkania do wynajmu. Zwykle proste zabiegi w postaci odświeżenia, doposażenia i posprzątania pozwalają szybciej znaleźć najemców i wynegocjować lepszą stawkę miesięcznego czynszu.

Gotowe mieszkanie pozostaje już tylko wynająć. Większość firm wystawia i promuje mieszkania na wielu portalach z ogłoszeniami. Doradca zajmuje się też pokazywaniem nieruchomości potencjalnym najemcom, co pozwala właścicielowi zaoszczędzić czas, a gdy najemca się znajdzie, wynajmujący może liczyć na wsparcie w sprawnym przeprowadzeniu transakcji.

To jednak nie koniec, bo tak naprawdę właśnie w tym punkcie zaczyna się prawdziwe zarządzanie najmem. Właściciel nieruchomości może w tym momencie tak naprawdę o niej zapomnieć. Nie musi kontaktować się z lokatorami, dostawcami mediów, spółdzielnią czy wspólnotą – wszystkim zajmuje się firma zarządzająca. Dopilnuje ona też poprawności rozliczeń ze wspólnotą, czy spółdzielnią, bo tutaj zdarzają się różne sytuacje.

Dla kogo jest zarządzanie najmem?

– Mamy klienta, który na stałe mieszka w Australii. Dostał ze spółdzielni wezwanie do zapłaty rachunku za wodę w wysokości 500 zł. Sprawy nie dało się załatwić zdalnie, dzięki naszej interwencji okazało się nie tylko, że żądanie dopłaty jest pomyłką, ale wręcz, że klient ma nadpłatę na koncie – wspomina Michał Bukowski, kierownik sprzedaży ds. najmu w Home Brokerze.

Pierwszą grupą klientów korzystających z zarządzania najmem są właśnie osoby, które mają w Polsce mieszkania, ale mieszkają za granicą. Ale to nie jedyni klienci firm oferujących tego typu usługę. Wielu ludzi ma nawet po kilka mieszkań i zarządzanie nimi na bieżąco wymagałoby zbyt wiele zaangażowania, bo przecież mają codzienną pracę, rodzinę, hobby itd. W razie potrzeby firma zarządzająca zajmie się też doraźnym remontem lokalu, a w razie wygaśnięcia umowy najmu – ponownym przygotowaniem go do wynajmu i znalezieniem kolejnych lokatorów.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych