Zbigniew Juroszek, prezes Atal: wejście DFG może być czynnikiem hamującym rozwój branży

Projekt autorstwa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakłada stworzenie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, który ma zabezpieczyć pieniądze kupujących lokale. Deweloper ma odprowadzać do funduszu część każdej wpłaty klienta. Czy nabywcy mieszkań potrzebują dodatkowej ochrony? Jak DFG wpłynie na ceny mieszkań i czy może zmienić sytuację w branży? O komentarz w sprawie zmian w "ustawie deweloperskiej" autorstwa UOKiK  poprosiliśmy Zbigniewa Juroszka, prezesa Atal.

Autor: HouseMarket.pl 12 marca 2019 16:26

- Wejście w życie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego w zaproponowanym kształcie może być czynnikiem hamującym i ograniczającym rozwój branży. Z analizy projektu nowelizacji ustawy wynika, że jest to rodzaj solidarnościowego, branżowo narzędzia, finansowanego ze składek wszystkich deweloperów, który gwarantować będzie wypłacalność na rzecz klientów nawet tych najsłabszych deweloperów, z wpłat deweloperów najmocniejszych. Duże wątpliwości budzi maksymalna wysokość składek od uczestników rynku deweloperskiego. Nawet 5 proc. ceny każdego lokalu ma być bezpowrotnie odebrane deweloperom, bez możliwości ubiegania się o zwrot po pozytywnym zakończeniu realizacji przedsięwzięcia. Zróżnicowanie składek na poziomie do 5 proc. dla inwestycji zabezpieczonych otwartymi rachunkami powierniczymi oraz 1 proc. dla zabezpieczonych zamkniętymi rachunkami w zasadzie może sprowadzić się do wyeliminowania otwartych rachunków powierniczych, pozbawiając deweloperów finansowania inwestycji z bieżących wpłat pochodzących od nabywców.

Rynek jest stabilny, a praktyka i lata funkcjonowania dotychczasowej ustawy deweloperskiej nie wykazały jej większych ułomności, tym bardziej w zakresie zabezpieczenia interesów nabywców przed upadłością deweloperów. Obecnie nabywcy są chronieni przez system rachunków powierniczych i banki, które kontrolują realizację finansowanych przez nie inwestycji. W związku z tym rozwiązania zaproponowane w nowelizacji ustawy oceniamy jako zbędne.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych