Zielone Miasto Poznań. Obok lasu kieszonkowego wyrośnie sad i łąka

Przeprowadzona w listopadzie 2021 r. akcja sadzenia pierwszego w Polsce miejskiego lasu kieszonkowego ściągnęła na działkę przy ulicy Milczańskiej na Ratajach ponad tysiąc osób. Zachęceni pozytywnym odzewem poznaniaków twórcy inicjatywy Zielone Miasto Poznań kontynuują działania i już w najbliższą sobotę organizują kolejną wiosenną edycję. Tym razem jej efektem będą sad miejski i łąka kwietna.

Autor: housemarket.pl 12 maja 2022 11:02

  • Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 14 maja, w godzinach od 10:00 do 13:00.
  • Do udziału organizatorzy zapraszają poznaniaków w każdym wieku.
  • Oprócz wspólnego sadzenia i siania, planowana jest również obserwacja owadów i budowanie dla nich domków, warsztaty plastyczne oraz terenowe zabawy na orientację.

Miejscem akcji ponownie będzie działka przy zbiegu ulic Milczańskiej i Inflanckiej. Od listopada rośnie już na niej posadzony według metody Miyawaki las, który właśnie się zazielenia.

- Kontynuujemy zagospodarowanie terenu przy ul. Milczańskiej, gdzie jesienią posadziliśmy wspólnie pierwszy miejski las kieszonkowy. Chcemy, żeby powstało tam piękne, bioróżnorodne miejsce, zarówno dla dobra przyrody, jak i okolicznych mieszkańców. Zasianie na tym terenie łąki kwietnej było zresztą ich inicjatywą. Jednym z kluczowych elementów metody Miyawaki jest właśnie zaangażowanie lokalnej społeczności. Tym bardziej cieszy nas, że mieszkańcy doglądają rosnącego po sąsiedzku lasu i sami proponują kolejne działania – opowiada Małgorzata Puchyła, prezes UWI Inwestycje.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

CZYTAJ TEŻ: ECHO I FUNDACJA ŁĄKA ZAKŁADAJĄ ŁĄKI KWIETNE 

Idea lasów kieszonkowych trafiła do Poznania za sprawą edukatora przyrodniczego i architekta krajobrazu, Kaspra Jakubowskiego z fundacji Dzieci w Naturę. Do pomysłu posadzenia lasu w mieście przekonał zarząd UWI, a poznański deweloper przeznaczył na ten cel własną działkę na Ratajach. Przyrodnik wspiera merytorycznie projekt Zielone Miasto Poznań, poprowadzi też sobotnie wspólne sadzenie.

- Jak pokazują badania ankietowe, sady są jednym z najlepiej odbieranych społecznie elementów krajobrazu. Dobrze się kojarzą i powinny być szerzej zakładane nie tylko na wsi, ale i w miastach – na osiedlach jako miejsca wypoczynku, pikników czy pod hamaki. Na Milczańskiej sad powstanie w kilku etapach, a oprócz starych odmian np. jabłoni pojawią się ozdobne drzewa owocowe – tłumaczy Jakubowski.

Do posiania łąk kwietnych zostaną wykorzystane dwie mieszanki nasion: polska łąka tradycyjna i mieszanka miododajna. Zawarte w każdej z nich 46 rodzimych gatunków roślin zastąpi dominującą na tym terenie inwazyjną nawłoć kanadyjską. Łąka jest ciekawą alternatywą dla trawnika, a przez duży udział kwiatów stanowi miejsce do życia dla zagrożonych dziś owadów, w tym dzikich zapylaczy (np. motyli).

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych