Zielone Miasto Poznań. Pierwszy miejski las kieszonkowy w Polsce już rośnie

Przez dwa dni trwania imprezy drzewka i krzewy sadziło ponad tysiąc poznaniaków. Jako pierwsi za szpadel chwycili Andrzej Marszałek, prezes poznańskiego oddziału Polskiego Związku Firm Deweloperskich i Małgorzata Puchyła, prezes firmy UWI Inwestycje, którzy zasadzili wspólnie dwa dęby jako początek akcji deweloperów w Poznaniu. Swoje drzewko wsadził również wiceprezydent miasta Bartosz Guss, któremu idea lasu kieszonkowego spodobała się tak bardzo, że działkę przy ulicy Milczańskiej odwiedził zarówno w sobotę, jak i w niedzielę.

Przez cały weekend ekopiknik przyciągał na Rataje wiele rodzin z dziećmi, które do prac polowych podchodziły ze szczególnym entuzjazmem. Organizatorzy przygotowali dla nich wiele atrakcji m.in. ekologiczne warsztaty, podczas których malowały budki dla ptaków, przygotowywały domki dla owadów, a także zgłębiały wiedzę na temat segregacji odpadów. Najmłodsi zaglądali pod korę drzewa, aby odkryć tajemnice życia owadów i innych mikroorganizmów. Nie zabrakło również sportowych aktywności w leśnym klimacie.

- Od tygodnia syn dopytywał nas, kiedy jest sadzenie lasu. To dla niego ogromna frajda, dla nas zresztą też. To super sposób na aktywne spędzanie czasu i pretekst do rozmowy na temat roli zieleni w mieście. Bardzo podobały nam się również warsztaty, w trakcie których własnoręcznie złożyliśmy domek dla owadów – mówi pan Jacek, który na ekopiknik przyjechał z żoną i 6-letnim Frankiem.

W imprezie wzięli udział mieszkańcy z różnych części Poznania.

- Mieszkamy na Piątkowie. Ten mikrolas nie będzie nam służył codziennie, ale przyjechaliśmy wsadzić swoje drzewka, ponieważ uważamy, że zieleń to nasza wspólna sprawa – powiedziała Julia, której towarzyszyła młodsza siostra i pies. – Trochę zazdrościmy mieszkańcom bloków, przy których rośnie las kieszonkowy, ale kto wie, może za jakiś czas taka akcja zostanie zorganizowana u nas i wtedy ludzie z Rataj przyjadą sadzić nasze drzewa. Wierzę, że dobro powraca – dodaje.

Partnerami weekendowego sadzenia pierwszego miejskiego lasu kieszonkowego w Polsce byli: Centrum Handlowe Posnania, Grupa MTP, Zakład Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu, Kids Run oraz Fundacja Dzieci w Naturę. Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawował prezydent miasta Poznania Jacek Jaśkowiak.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych