Zima na poznańskim rynku mieszkaniowym. Co przyniosła?

Przed nami cały marzec, który wita nas pierwszymi promieniami słońca. Raczej łagodna, choć bardzo wietrzna i deszczowa zima pozwoliła prowadzić deweloperom z sukcesami inwestycje zarówno w Poznaniu, jak i okolicach. Zaglądamy na place budów, by sprawdzić postępy prac. O szczegółach informują wielkopolscy deweloperzy.

Autor: housemarket.pl 07 marca 2022 12:00

  • Poznaniacy, poszukując nowego mieszkania bądź domu, chętnie zaglądają na przedmieścia.
  • Na poznańskim rynku mieszkaniowym bardzo modna jest zachodnia część miasta, w tym Podolany, Strzeszyn, Ogrody.
  • Poznańska Wilda w ostatnich miesiącach zyskuje na popularności wśród deweloperów, a doceniają to także ich klienci, w tym tacy, którzy inwestują w nieruchomości.

Pierwsze tygodnie 2022 roku są pełne wyzwań dla branży deweloperskiej, ale też klientów poszukujących swojego nowego mieszkania. Pandemia koronawirusa, rosnące ceny materiałów budowlanych i wykonawstwa, drastycznie malejąca ilość dostępnych gruntów, czy wysokie, coraz wyższe stopy procentowe to czynniki mające wpływ na rynek, także lokalnie, w Wielkopolsce.

Podpoznańskie miejscowości to projekty mieszkaniowe realizowane m.in. przez spółkę Agrobex. W północnej części Swarzędza trwa budowa I etapu osiedla Cybińska, czyli dwóch budynków ze 107 mieszkaniami o powierzchni od 31,31 do 65,87 mkw. Planowane zakończenie to koniec I kwartału 2023 roku.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

CZYTAJ TEŻ: POZNAŃ WYMIENIA "KOPCIUCHY"

Wcześniej, w II kwartale bieżącego roku zakończy się kolejny etap prac w Kleszczewie, gdzie w ramach projektu Kleszczewo Park powstają dwa budynki wielorodzinne - łącznie 99 mieszkań. Również w tym roku będzie finiszować IV etap osiedla Radosna w Zalasewie. Jako pierwszy, w II kwartale powstanie budynek nr 3, a w kwartale kolejnym – budynek nr 4. Razem to 128 mieszkań.

- Prowadzimy szereg inwestycji na terenie powiatu poznańskiego, a jeszcze w tym roku zaprezentujemy kolejne. Zadebiutuje m.in nowa inwestycja w Szamotułach. Na początek do sprzedaży trafi 50 mieszkań z garażami i komórkami lokatorskimi – zdradza Lucyna Jarczyńska, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu spółki Agrobex.

Budowy od Strzeszyna i Podolan po Ogrody

Warto podkreślić, że na poznańskim rynku mieszkaniowym bardzo modna jest zachodnia część miasta, w tym Podolany, Strzeszyn, Ogrody. Ceny nieruchomości w tych trzech lokalizacjach bywają zróżnicowane, natomiast mieszkanie bądź dom po tej stronie Poznania pozwalają na korzystanie z uroków Jeziora Strzeszyńskiego, czy Rusałki.

Blisko tych miejsc powstaje cenione osiedle Nowe Ogrody, zlokalizowane przy ulicy Meissnera. Już niedługo, z wyprzedzeniem zostanie oddany w ręce nabywców ukończony etap VI, z 62 mieszkaniami. Trwa realizacja etapu VII, na etapie projektowania jest ostatnia, ósma część osiedla. Ponadto trwają prace na placu budowy Słowackiego 7, inwestycji znajdującej się także na Jeżycach, ale zdecydowanie bliżej centrum miasta. W segmencie C zakończono wykonywanie stropu 2. piętra, a jednocześnie trwają prace ciesielskie, zbrojarskie i murarskie na kondygnacji trzeciej. W segmencie oznaczonym literą B taki sam zakres prac został wykonany również na trzeciej kondygnacji, a ponadto wykonano strop 1. piętra. Natomiast w segmencie A wykonano strop nad parterem. Rozpoczęto izolację termiczną stropu nad garażem.

W niedalekiej odległości, na Osiedlu Rodzinne Podolany przy ul. Heleny Rzepeckiej w Poznaniu deweloper Sky Investments realizuje inwestycję składającą się z mieszkań 2-poziomowych i domów z ogrodami. Całe osiedle składać będzie się z 9 szeregów lokali mieszkalnych. Aktualnie trwa budowa etapu IV, z szeregami H i I. Znajdzie się w nich łącznie 28 mieszkań dwupoziomowych.

- Osiągnięto stan surowy otwarty tej części inwestycji, a dodatkowo w szeregu H wstawiono stolarkę okienną i rozpoczęto docieplanie budynku. IV etap inwestycji będzie gotowy w I kwartale 2023 – informuje Katarzyna Wyszyńska, dyrektor ds. sprzedaży i obsługi inwestycji w firmie Sky Investments.

Deweloper realizuje też projekt Nowy Gruszczyn w gminie Swarzędz.

Natomiast na Osiedlu Przy Jeziorach trwają prace w II etapie, gdzie kolejne domy mają już gotową elewacje lub prace nad tym elementem są bardzo zaawansowane. We wszystkich lokalach zamontowano pokrycie i stolarkę okienną. Część domów z III etapu też już ma wykonany taki zakres prac, zgodnie z harmonogramem.

KDM Deweloper sukcesywnie rozwija swoją pierwszą poznańską inwestycję, Osiedle Poznań Malarska. - Realizujemy jednocześnie dwa etapy budowy, w których powstaną łącznie 74 domy i mieszkania – mówi Marcin Ostojski z firmy KDM Deweloper.

Centrum i wschód Poznania

Quadro Development rozpoczyna realizację nowej inwestycji, Rynek Wschodni w Poznaniu. U zbiegu ulic Smolna i Główna powstanie kameralny pięciokondygnacyjny budynek wielorodzinny.

- Proponujemy 47 mieszkań o powierzchni od 29 do 89 m kw. Przyszli klienci mają do wyboru kompaktowe kawalerki oraz mieszkania 2- i 3-pokojowe. Ofertę uzupełnia apartament o powierzchni 73 mkw. z 36-metrowym tarasem. Do mieszkań na parterze przynależą ogródki, natomiast na wyższych kondygnacjach do dyspozycji są balkony lub tarasy na 4 piętrze - informuje Marek Smogór, reprezentujący Quadro Development.

Kolejne poznańskie inwestycje rozwija Grupa Inwest. Budynek Wilda Corner na poznańskiej Wildzie osiągnął docelową wysokość, kończą się prace tynkarskie, elewacyjne, w tym docieplanie budynku. Wykonano instalacje elektryczne i teletechniczne kondygnacji od -1 do 2. Przed budowlańcami kolejne zadania związane z elewacją, roboty posadzkarskie i instalacje sanitarne. Horyzont Naramowice ma stan surowy otwarty, instalowane jest pokrycie dachowe. Jesienią deweloper rozpoczął realizację Nova Łacina Niemena 6, czyli II etapu inwestycji Nova Łacina.

- Wszystkie prace przebiegają zgodnie z harmonogramami – mówi Mateusz Glema z poznańskiego biura sprzedaży Grupy Inwest.

Poznańska Wilda w ostatnich miesiącach zyskuje na popularności wśród deweloperów, a doceniają to także ich klienci, w tym tacy, którzy inwestują w nieruchomości. Ta część Poznania ma swój historyczny, utrwalony tradycją klimat. Kawiarnie, restauracje, bliskość przyrody dzięki rzece Warta i Parkowi Jana Pawła II, ale też sąsiedztwo centrum przyciągają inwestorów. W tej atrakcyjnej lokalizacji powstają Apartamenty Bergera, od EBF Development. W ramach projektu zostaną wybudowane 134 mieszkania i apartamenty o powierzchni od 33 do 131 mkw. Najbardziej interesujące architektonicznie będą mieć tarasy (aż do 126 mkw.) i ogródki.

- Pracownicy wykonują ściany dwupoziomowej podziemnej hali garażowej pod budynkiem 1A. W następnych tygodniach będzie kontynuowany wykop tuż obok, przy drugim budynku mieszkalnym - informuje Agata Nowaczyk, specjalista z biura sprzedaży EBF Development.

Zaglądamy na budowy na obrzeżach Poznania

Poznaniacy, poszukując nowego mieszkania bądź domu, chętnie zaglądają na przedmieścia, ponieważ oferta ze strony deweloperów jest tutaj równie bogata i zdecydowanie łatwiej o pożądany dziś zielony ogród lub taras.

Takim przykładem jest inwestycja Rodzinny Zakątek w Błażejewie k. Kórnika, gdzie deweloper KM Building stopniowo rozbudowuje osiedle o kolejne etapy domów w zabudowie szeregowej. Aktualnie w trakcie prac budowlanych są szeregowce, których budowa zakończy się w II i III kw. tego roku.

- W szeregowcach zaplanowanych na czerwiec, trwają prace związane z elewacją, rozprowadzaniem instalacji i wykonaniem posadzek. Natomiast w szeregowcach zaplanowanych na wrzesień, wykonywane są prace dekarskie związane z montażem pokrycia dachowego - powiedział Maciej Bartczak, współwłaściciel KM Building.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych