Zjemy dziś pączki warte 315 mieszkań

Cena tradycyjnego pączka w tym roku to 3,53 zł, o 15 proc. więcej niż przed rokiem - szacuje HRE. Przy założeniu, że każdy Polak zje w tłusty czwartek jednego takiego pączka, w tym jednym dniu wydamy na nie 134 mln zł, równowartość 315 mieszkań - policzyła firma.

Autor: housemarket.pl 24 lutego 2022 12:45

Analitycy HRE podają, że według powszechnie przytaczanych szacunków, w tłusty czwartek statystyczny Polak konsumuje po 2-3 pączki. To oznacza, że zjemy w tym dniu nawet ponad 100 milionów sztuk.

Jak zaznaczają analitycy, ceny pączków są zróżnicowane: najtańsze, marketowe potrafią kosztować w promocji kilkadziesiąt groszy, za najdroższe zapłacimy po kilkanaście złotych za sztukę. Według ich wyliczeń, wysokiej jakości pączek stworzony na podstawie tradycyjnej receptury, przy uwzględnieniu kosztów robocizny, energii, surowców i marży, w tym roku kosztuje 3,53 zł, o 15 proc. więcej niż przed rokiem.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Gdyby każdy Polak zjadł w tegoroczny tłusty czwartek jednego takiego pączka, zamiast 2-3 "statystycznych", to w tym dniu wydalibyśmy na pączki ponad 134 mln zł - oszacowali analitycy.

Wskazali, że - zgodnie z ich wyliczeniami - pączki drożeją szybciej niż mieszkania, które na siedmiu największych rynkach zdrożały w ciągu roku o 12,1 proc. (dane NBP). "Efekt jest taki, że w bieżącym roku wartość pączków, które zjemy w tłusty czwartek odpowiada cenie 315 mieszkań dwupokojowych w 7 największych miastach. To o 13 lokali więcej niż przed rokiem" - podkreśliło HRE.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych