Zmiany w polityce mieszkaniowej Szczecina. Nowe zasady obniżek czynszu

W Szczecinie wprowadzono nowy system obniżek dla mieszkań o czynszu komunalnym. Przez trzy miesiące wnioski o udzielenie obniżki na nowych zasadach złożyło 720 osób.

Autor: UM Szczecin 01 marca 2017 10:31

Zarządcy komunalni szacują, że do końca 2017 r. wnioskiem o udzielenie ulgi powinno zwróci się około 2,5 tys. najuboższych lokatorów. Nowe przepisy spowodowały również znaczny wzrost zawierania porozumień o spłacie zaległości czynszowych przez zadłużonych najemców.

Wszyscy najemcy otrzymali informację o możliwości skorzystania z obniżek czynszu, z której mogą korzystać gospodarstwa o najniższych dochodach. Jeżeli spełnią one kryteria dochodowe, to otrzymają obniżki większe o 10 proc. Nowe przepisy zwiększyły, bowiem stawki upustu czynszu: z 15 na 25 proc., z 30 na 40 proc. i z 40 na 50 proc.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Co ważne, o obniżki mogą ubiegać się gospodarstwa niezadłużone, ale także takie, które zadeklarowały spłatę zaległości w ratach i zawarły stosowne porozumienia.

Powyższe zmiany spowodowały wzrost zainteresowania jej uzyskaniem, co przekłada się również na większą ilość wniosków o jej udzielenie. Od 1 listopada wnioski o udzielenie obniżki złożyło już 720 lokatorów. Samo wprowadzenie nowych przepisów powinno dać możliwość złożenia wniosków o obniżkę przez kolejnych 600 najemców. Natomiast do końca 2017 r. z wnioskiem o udzielenie ulgi powinno zwróci się około 2,5 tys. lokatorów. Obecnie z obniżek czynszu korzysta około 1700 najemców lokali komunalnych - informuje urząd.

Nowe przepisy motywują zadłużonych najemców dając im możliwość korzystania z obniżek, jeżeli zadeklarują ratalną spłatę zaległości. Od czasu ich obowiązywania najemcy zawarli z gminą 172 ugody deklarują spłatę zadłużenia.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych