Zmień blokowisko w piękny zakątek. Konkurs „Zielona Ławeczka”HouseMarket.pl - 03 lutego 2016 14:36


Fundacja Banku Ochrony Środowiska po raz kolejny przeznaczy 40 tys. zł na rewitalizację polskich osiedli. Z początkiem lutego ruszył ogólnopolski konkurs grantowy „Zielona Ławeczka”.


W ramach konkursu mieszkańcy otwartych osiedli, zarządzanych przez spółdzielnie mieszkaniowe i wspólnoty, będą mogli ubiegać się o pieniądze na zazielenienie, rewitalizację lub uprzątnięcie zaniedbanych skwerów i przestrzeni miejskich.

W poprzedniej edycji konkursu udział wzięło ponad 400 osób z 26 polskich miast, a nagrody zdobyło 25 zespołów. W tej edycji liczba uczestników powinna być jeszcze większa, gdyż tym razem, w konkursie mogą wziąć udział również mniejsze miasta powyżej 10 tys. mieszkańców. W poprzedniej edycji były to miejscowości powyżej 50 tys.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

– Chcemy pokazać ludziom, że sąsiedzka współpraca ma sens i często przynosi wymierne korzyści – tłumaczy Barbara Lewicka-Kłoszewska, wiceprezes Fundacji BOŚ. Jej zdaniem zielona ławeczka, którą wraz z uzyskanym grantem otrzymują zwycięskie zespoły, to idealny symbol tego, jak wiele możemy zdziałać, gdy korzystamy z pomocy swoich sąsiadów.

– Osoby z naszego otoczenia zwracają uwagę na te same problemy, co my. Chcą żyć w czystej i zadbanej okolicy i właśnie dlatego powinni chętnie nam pomóc w rewitalizacji zaniedbanych skwerów – dodaje.

Jak informuje wrocławski magistrat, w konkursie mogą wziąć udział co najmniej pięcioosobowe grupy sąsiedzkie. Ich zadaniem jest stworzenie planu zagospodarowania danej przestrzeni. Może to być osiedlowy skwer czy plac.

Zespół trzeba zarejestrować do 15 kwietnia, jednak na przesłanie samego projektu jest 15 dni więcej. Termin wysyłania zgłoszeń mija 30 kwietnia. Warto zaznaczyć, że w skład zespołu musi wchodzić przedstawiciel osiedlowej administracji. To właśnie on będzie później odpowiedzialny za poprawne wykonanie projektu i to na jego konto zostanie przesłany grant, który pomoże w modernizacji osiedlowego skweru czy placu.