Zmieniające się ceny mieszkań. Gdzie rosną, a gdzie spadają?

W 9 z 16 polskich miast spadły ceny w porównaniu do marca. Jednak tylko w jednym mieście, ceny są niższe niż w październiku 2019 roku - o 3 proc. spadły ceny w Katowicach. W porównaniu z ubiegłą jesienią najbardziej wzrosły ceny w Lublinie (16 proc.) i Radomiu (14 proc.).

Autor: Housemarket.pl 02 grudnia 2020 20:18

W październiku padł rekord liczby internetowych ogłoszeń sprzedaży mieszkań. Z raportu Expandera i Rentier.io wynika, że po usunięciu duplikatów dotyczących tego samego mieszkania, dostępnych było aż 66 441 ogłoszeń. To aż o ponad 1/3 więcej niż przed rokiem. Stawki w tych ogłoszeniach pokazują, że pandemia bardzo różnie wpłynęła na ceny w poszczególnych miastach. Wśród badanych 16 miast ceny spadły w dziewięciu z nich, a wzrosły w siedmiu. Jeśli chodzi o kredyty hipoteczne, to po raz kolejny wzrosły marże w ofertach kredytów z najniższym (10 proc.) wkładem własnym. Przeciętna marża w takim przypadku wynosi już 3,17 proc.  i jest najwyższa od 2009 r.

- Odkąd przygotowujemy nasze raporty nie odnotowaliśmy jeszcze tak wielu internetowych ogłoszeń sprzedaży mieszkań. W październiku pojawiło się ich aż 66 441, czyli o 37 proc. więcej niż przed rokiem - mówi Jarosław Sadowski z Expandera.

Ogłoszeń dotyczących mieszkań używanych było aż o 49 proc. więcej, a nowych o 13 proc., a więc za rekord odpowiada przede wszystkim zdecydowanie większa aktywność na rynku wtórnym. Nie ma pewności jaka jest tego przyczyna. Być może do sprzedaży są wystawiane mieszkania kupione jeszcze przed pandemią jako inwestycja, czyli z zamiarem odsprzedaży po wyższej cenie. Inna możliwość jest taka, że z inwestycji wychodzi część osób, która kupiła mieszkania z myślą o zarabianiu o najmie, a które teraz nie mogą znaleźć najemców.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W 9 miastach spadki cen

Jeśli chodzi o ceny w tych ogłoszeniach, to przeciętnie pozostają one na zbliżonym poziomie jak w marcu. Jeśli jednak przyjrzymy się sytuacji w poszczególnych miastach, to pojawiają się zarówno wzrosty jak i spadki. Wśród badanych przez nas 16 miast ceny spadły w dziewięciu z nich, a wzrosły w siedmiu. W porównaniu z marcem najbardziej wzrosły ceny w Lublinie (+6 proc.). Największe spadki odnotowano w Katowicach (-6 proc.), Radomiu (5- 5 proc.) i Białymstoku (-4 proc.).

W porównaniu do sytuacji sprzed roku ceny spadły jedynie w Katowicach (-3 proc.). Największe wzrosty stawkę w ofertach pojawiły się natomiast w Lublinie (+16 proc.) i Radomiu (+14 proc.). W Szczecinie i Warszawie ceny podniosły się o 10 proc, natomiast w Krakowie - o 9 proc. O 8 proc. zdrożały mieszkania w Łodzi i Poznaniu., zaś o 7 proc. wzrosły ceny w Gdyni, Częstochowie, Sosnowcu, Wrocławiu i Bydgoszczy. W Toruniu wzrost wyniósł 6 proc, w Gdańsku - 5 proc, zaś w Białymstoku - 1 proc. Przeciętnie ceny są o 7 proc. wyższe niż przed rokiem.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych