Znamy przepisy. Budowa domów do 70 mkw. będzie łatwiejsza

Budowa przeznaczonych na własne potrzeby jednorodzinnych domów mieszkalnych o powierzchni do 70 mkw. będzie zdecydowanie łatwiejsza; parlament zakończył w czwartek prace nad odpowiednimi przepisami - poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Autor: PAP 14 października 2021 20:04

Jak podkreślił wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński, jeden z priorytetowych projektów Polskiego Ładu staje się faktem. "Dajemy obywatelom wybór. Zamiast wyjeżdżać do dużego miasta i kupować mieszkanie, ten kto chce, będzie mógł wybudować dom w swojej rodzinnej miejscowości" - oświadczył Uściński. Nowa ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta - przypomniało ministerstwo.

Jak zaznaczył Uściński, cały projekt "Dom bez formalności" stanowi odpowiedź na oczekiwania Polaków, którzy "chcą sprawniej i szybciej zbudować swój dom zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego, zachowując przy tym wszelkie standardy bezpieczeństwa".

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak przypomniało ministerstwo, zgodnie z nowymi regulacjami, obiekty mieszkalne mają być niewielkie, o prostej konstrukcji, co ma to ułatwiać zachowanie wymagań bezpieczeństwa. Dopuszczalna powierzchnia zabudowy domów to 70 m kw. Budynki mają być wolnostojące i nie więcej niż dwukondygnacyjne, a ich obszar oddziaływania musi mieścić się w całości na działce, na której zostały zaprojektowane; budowa musi być prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych inwestora.

Resort przypomniał, że ustawa wprowadza też uproszczenie w procedurze zgłoszenia budowy domów do 70 m kw., polegające na wyłączeniu możliwości zgłoszenia przez organ administracji architektoniczno-budowlanej sprzeciwu do dokonanego przez inwestora zgłoszenia takiej budowy. To oznacza, że do budowy będzie można przystąpić od razu po doręczeniu organowi zgłoszenia.

Inwestor będzie zobowiązany złożyć oświadczenia o tym, że planowana budowa jest prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych, a w przypadku nieustanowienia kierownika budowy, inwestor przyjmuje odpowiedzialność za kierowanie całą budową.

W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, decyzja o warunkach zabudowy dla domów do 70 m kw. wydawana będzie w ciągu 21 dni. Według MRiT ustawa nie spowoduje chaosu przestrzennego, nie zmienia bowiem dotychczasowych regulacji w zakresie planu zagospodarowania przestrzennego.

W ustawie rozszerzono możliwość budowania domków rekreacyjnych w procedurze zgłoszenia - zamiast 35 m kw., jak dotychczas będą mogły mieć do 70 m kw. Rozpiętość elementów konstrukcyjnych domków rekreacyjnych do 70 m kw. nie może przekraczać 6 m, a wysięg wsporników nie może przekraczać 2 m.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych