Inwestycja deweloperska może uzdrowić tkankę miejską? Nowa Podgórna okiem inwestora

Rozwój metropolii wpływa na rynek nieruchomości, dzięki temu rozwija się on bardziej dynamicznie i oferuje mieszkańcom coraz to ciekawsze inwestycje, które stają się nową, ale integralną częścią miasta. W ten sposób Structure Capital postrzega Poznań i realizowany projekt Nowa Podgórna.

Autor: HouseMarket.pl 06 grudnia 2018 14:56

Structure Capital to fundusz deweloperski skoncentrowany na rozwoju nieruchomości w centralnych lokalizacjach największych miast. Nowa Podgórna to szansa dla centrum Poznania i zapowiedź dalszych inwestycji, na które ten obszar zasługuje. Inwestor dostrzega ogromny potencjał projektu Nowa Podgórna właśnie w lokalizacji i stawia na główne założenia tzw. „nowego urbanizmu”, u którego podłoża leży potrzeba przywrócenia dawnego znaczenia „miejskości”.

– Duży wpływ na wygląd miast i ich architekturę mają czynniki ich rozwoju, które prowadzą do dobrych zmian, dlatego warto pokazywać historię w stanie zastanym i łączyć ją z nowoczesną architekturą. Miasta niemające nowej tkanki miejskiej zaczynają być skansenem. Dlatego „nowy urbanizm” nie tylko ma coraz większy wpływ na kształt miast, ale także pomaga ich mieszkańcom wieść lepsze życie. Zatem Nowa Podgórna powinna być projektem wpisującym się w światowe tendencje dialogu historii z architekturą – komentuje Alan Szawarski, prezes zarządu Structure Capital.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Przestrzeń dla miasta

Structure Capital inwestuje w Poznaniu, gdyż miasto to oceniane jest jako silna metropolia. Największy potencjał rozwoju widzi w Śródmieściu - do 2020 r. w samym tylko centrum miasta Fundusz chce powiększyć portfel nieruchomości 4-5 krotnie. Strategia ta jest konsekwentnie realizowana, gdyż fundusz Structure Capital jest właścicielem już trzeciej działki w okolicy – kupił działkę przy ulicy Zielonej 4 naprzeciwko Parku Fryderyka Chopina i Fary Poznańskiej,

– Planując realizację Nowej Podgórnej, dwóch budynków przy ulicy Podgórnej 7 i 9, zakładamy stworzenie kompleksu hotelowego z funkcjami dodatkowymi, takimi jak: restauracja, nowoczesne sale konferencyjne, spa oraz fitness. Na górnych kondygnacjach mają znajdować się apartamenty mieszkalne z widokiem na całe centrum Poznania. Chcemy aby Nowa Podgórna stała się miejscem spotkań i integracji zarówno poznaniaków jak i turystów, dlatego w budynku, oprócz planowanych konceptów kulinarnych oraz baru, będzie znajdować się otwarta przestrzeń kulturalna. W ten sposób tkanka miejska zacznie żyć, dlatego ideologicznie jesteśmy przeciwni zamykaniu tego co powinno być dla lokalnej społeczności – twierdzi Alan Szawarski.

Ponadto na terenie kompleksu znajduje się zabytkowa Baszta Armatnia, która pierwszy raz zostanie udostępniona miastu. To jedyny wartościowy i historyczny element w tej inwestycji. Radni Starego Miasta od początku biorą udział we wspólnych rozmowach nt. ożywienia tej przestrzeni, a inwestor udowadnia, że nie chce odwracać się od potrzeb miasta. 

Wyzwania

Structure Capital rozmawia z miastem i Miejskim Konserwatorem Zabytków.

– Niestety mamy rozbieżne zdania, dlatego realizacja Nowej Podgórnej przesuwa się w czasie. Miejski Konserwator Zabytków chce bardzo zachować budynek przy Podgórnej 7, ale nie jest w stanie cofnąć 20 lat niszczenia opuszczonego budynku, gdzie przez ostatnie 8 lat trwała rozgrzebana budowa, która dodatkowo to niszczenie potęgowała. Ponadto nie można przecież cofnąć złej konstrukcji budynku, której nie da się już naprawić. W takim stanie nabyliśmy nieruchomość pod numer 7, ale chcemy przywrócić blask zdegradowanej okolicy tworząc kompleksowo projekt Nowej Podgórnej. Structure Capital S.A. dostrzegł potencjał terenu, dlatego dokupiliśmy nieruchomość przy ulicy Podgórnej 9 – podsumowuje Alan Szawarski.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych