3 zasady oświetlenia sypialni

Sypialnia to newralgiczne miejsce w każdym domu. Warto więc zadbać o to, aby stworzyć w niej komfortowe warunki, które bazują również na wprowadzeniu do niej odpowiedniego, świetlnego klimatu. Jak to zrobić? Poznajcie trzy porady od ekspertów.

Autor: housemarket.pl 30 sierpnia 2021 13:28

Przy aranżacji sypialni warto zastosować trzy zasady dotyczące oświetlenia: wybór odpowiedniej barwy światła, dostosowanie designu do sypialnianej aranżacji, a także odpowiednie rozplanowanie źródeł światła. Wszystkie te czynniki składają się na komfortowe korzystanie z przestrzeni, które nie zaburza relaksu, a jednocześnie podnosi funkcjonalność pomieszczenia.

Barwa światła do sypialni

W sypialni najlepiej sprawdzi się wyciszające światło o ciepłej barwie, które pozwoli na bezproblemową regenerację, nie rozpraszając wzroku i nie „zapraszając” mózgu do pracy na pełnych obrotach. I choć ciepłe światło będzie potęgować przytulność, to warto pamiętać o tym, że niektóre funkcje tego pomieszczenia będą wymagały zastosowania barwy zimnej. Mowa tutaj oczywiście o strefach, w których kobiety wykonują poranny makijaż lub szykują się do wyjścia. W takich sytuacjach konieczne jest zauważenie wszystkich detali, a pozwoli na to właśnie barwa zimna.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Różne temperatury barwowe różnie wpływają na nasz organizm. I tak na skupienie uwagi najlepiej pozwoli odsłona chłodna oscylująca wokół 4000K, natomiast w kwestii wyciszenia się i do przeczytania książki na dobranoc lepiej jest postawić na temperaturę barwową wynoszącą od 2700K do 3000K. W sypialni znajdzie się miejsce na niezaburzające prawdziwego nasycenia kolorów światło neutralne, mieszczące w przedziale 3300-5300K, które warto wykorzystać w garderobie i w okolicy szafy z ubraniami.

Przy planowaniu punktów świetlnych warto przewidzieć osobne sceny świetlne na poranek, kiedy chcemy się szybko obudzić i na wieczorne wyciszenie. Jeżeli zdecydujemy się na różne barwy światła, dopasowane do różnych pór dnia, ważne jest, aby można je było uruchamiać oddzielnie, bez zbędnego mieszania w jednej scenie świetlnej kilku temperatur barwowych.

Dekoracyjność wybranych opraw świetlnych

Sypialnia nie jest miejscem, w którym z pasją korzystamy z dekoracyjnych możliwości aranżacji. Oczywiście, w tym pomieszczeniu znaleźć można wiele subtelnych ozdób, jednak najbardziej dopasowanym, a jednocześnie funkcjonalnym akcentem będą właśnie ściśle nawiązujące do stylu wnętrza oprawy oświetleniowe. Ozdobienie sypialni przykuwającymi uwagę kinkietami i lampami, takimi jak subtelna oprawa CAMBER sprawi, że serce wypoczynku nabierze zupełnie nowego charakteru.

Efektownym i efektywnym zabiegiem jest też podkreślenie nocnej szafki pojedynczą oprawą wiszącą. Kierunkowe źródło światła estetycznie podświetli nocną szafkę, bez nadmiernego rozświetlenia przestrzeni wokół czyniąc z niej wieczorną dekorację wnętrza. W tej roli dobrze sprawdzają się walcowate oprawy takie jak PET next polskiego producenta. Pozycja o tyle ciekawa, że występuje w wielu kolorach i wersjach montażowych. Dzięki temu z jedną rodziną produktów można stworzyć kompleksową aranżację oświetlenia całego wnętrza.

Rozplanowanie źródeł światła

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych