4DD: Jak zaprojektować nowoczesną kuchnię?

O preferencjach użytkowników i najnowszych trendach w aranżacji wnętrz kuchennych dyskutowali uczestnicy sesji „Wnętrza mieszkaniowe. Projekt kuchnia”, która odbyła się 17 lutego br. w Katowicach podczas „4 Design Days”.

www.dobrzemieszkaj.pl

Autor: DobrzeMieszkaj.pl 06 marca 2017 14:28

Uczestnicy spotkania poświęconego wnętrzom kuchennym byli zgodni, że projekt kuchni jest jednym z najważniejszych wyzwań stojących przed architektami wnętrz. Wymaga również odpowiedniego skomponowania oferty przez producenta tak, żeby była ona dostosowana do bardzo zindywidualizowanych potrzeb klienta. A te w przypadku aranżacji wnętrz kuchennych są personalizowane jak w żadnym innym pomieszczeniu mieszkalnym.

Personalizacja mebli to jeden z najgorętszych obecnie trendów w aranżacji współczesnych wnętrz. Są one projektowane z myślą o zaspokojeniu potrzeb indywidualnych klientów i dopasowaniu do wymiarów konkretnych wnętrz. Przekonywała o tym w trakcie dyskusji między innymi Anna Koszela, architekt wnętrz. Meble kuchenne muszą wpisywać się w oczekiwania i gusta poszczególnych klientów, którzy przecież potrafią bardzo różnić się między sobą – podkreślała.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jednak personalizacja musi iść w parze z funkcjonalnością, bowiem to właśnie funkcjonalność jest czynnikiem, którego klienci wymagają od zamawianych kuchni.

Projektując kuchnię, cały czas trzeba pamiętać o jej funkcjonalności. To ona ma wpływ na decyzje projektanta i zakreśla obszar jego współpracy z producentem – oceniła Katarzyna Antosik z Ceramiki Paradyż. Funkcjonalność jest kluczowym czynnikiem niezależnie od wielkości aranżowanego pomieszczenia. I to ona decyduje o zadowoleniu inwestora, przekonywali uczestnicy spotkania.

Rolą architekta jest określenie wielkości funkcjonalnej kuchni w odniesieniu do metrażu, którym dysponuje – podkreślała współpracująca z firmą Halupczok Kuchnie i Wnętrza Małgorzata Mataniak-Pakuła.

Jednym z najważniejszych ograniczeń dla funkcjonalności jest ekonomia, która zakreśla decyzje wyborów inwestora.

- Podstawą projektowania kuchni jest ekonomia. Pamiętajmy, że większość kuchni projektowanych przez polskich architektów to jednak pomieszczenia o niewielkim, wręcz skromnym metrażu – mówił Michał Łój z Deante. Taka sytuacja narzuca wiele ograniczeń – dodawał.

Otwarta czy zamknięta, duża czy mała, multifunkcjonalna czy wyposażona w podstawowe funkcje – to, zdaniem uczestników odbywającej się podczas „4 Design Days” dyskusji, największe wyzwania stojące przed architektami.

Wielość dylematów pozostających do rozstrzygnięcia sprawia, że swój udział w procesie projektowym ma także inwestor.

- Rolą inwestora jest wyrazić swoje oczekiwania, a architekta – dokładnie go słuchać. Tylko w ten sposób może powstać optymalny projekt – mówiła Małgorzata Mataniak-Pakuła. Wtórował jej Jerzy Mołoń z marki Rust: Dzisiaj projekt jest ostatnim etapem współpracy projektanta z klientem. Najpierw projektant musi otrzymać odpowiedź na pytanie, jak klient widzi swoją kuchnię za kilka lat. Dopiero znając jego filozofię życiową, możemy mu zaproponować odpowiednie rozwiązania, które pomogą w jej realizacji.

Kuchnie są najbardziej zindywidualizowanymi wnętrzami mieszkalnymi. Z jednej strony stanowi to nie lada wyzwanie dla projektantów, zaś z drugiej – pozwala im na twórczą kreację.

- Polacy lubią różnorodność. Każdy z nas chce być inny i widać to doskonale właśnie w aranżacjach kuchennych – podsumował spotkanie Jerzy Mołoń.

W sesji „Wnętrza mieszkaniowe. Projekt kuchnia”, którą moderował znany projektant, Tomasz Pągowski, wzięli udział: Katarzyna Antosik (specjalistka ds. kreacji ekspozycji w firmie Ceramika Paradyż), Anna Koszela (architekt wnętrz), Michał Łój (product manager firmy Deante), Małgorzata Mataniak-Pakuła (architekt współpracująca z firmą Halupczok Kuchnie i Wnętrza) oraz Jerzy Mołoń (creative designer marki Rust).

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych