5 zasad wyboru oświetlenia do pracy w domu

Pandemia przyczyniła się do wzrostu popularności pracy zdalnej, a ta z kolei wpłynęła na konieczność zaaranżowania komfortowej przestrzeni biurowej w naszych domach. W miejscu pracy kluczową rolę odgrywa nie tylko obszerne biurko czy wygodne krzesło. Równie ważne jest odpowiednio dobrane oświetlenie. O czym pamiętać przy wyborze opraw oświetleniowych?

Autor: housemarket.pl 30 listopada 2021 16:00

Najlepsze oświetlenie do intensywnej pracy zapewnia słońce

Naszą aktywność w ciągu dnia reguluje dopływ światła. Idealne pod tym względem jest światło słoneczne, a dodatkowe oświetlenie zadaniowe w miejscu pracy powinno uzupełniać jego braki, zwłaszcza jesienią i zimą. Aby jak najbardziej zbliżyć się do parametrów naturalnego oświetlenia warto wybierać neutralne temperatury barwowe oscylujące około 4000 K. Taka barwa światła będzie przyjemna jednocześnie zapewniając dawkę niebieskiego światła w ciągu dnia, co pobudza i sprzyja koncentracji.

Światło odgrywa niebagatelną rolę również ze względu na kondycję naszego wzroku i samopoczucie. Mogłoby się wydawać, że do efektywnej pracy wystarczy nowoczesny laptop i chwila skupienia. Jednak równie istotną kwestię odgrywa unikanie przykrego olśnienia oraz zapewnienie właściwego natężenia oświetlenia, które zapobiega przemęczeniu oczu oraz zmniejszeniu koncentracji i wydajności.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Zdecyduj się na kilka źródeł światła

Przy wyborze oświetlenia do domowej strefy biurowej należy również przywiązać wagę do kilku źródeł światła. Obok oświetlenia ogólnego, na przykład w postaci subtelnych opraw wpuszczanych. Przykładem może być kolekcja Holloe marki AQForm, które swoją bielą lub czernią wzbogacą każdą przestrzeń, warto postawić na oświetlenie kierunkowe, skierowane na powierzchnię roboczą np. biurka. Może mieć ono postać regulowanych kinkietów, ale także funkcjonalnych opraw na szynoprzewodach czy opraw wiszących, które można znaleźć między innymi we wzorowej zarówno pod kątem estetyki jak i funkcjonalności.

Postaw na odpowiednie natężenie oświetlenia

Każdy z wykonywanych obowiązków będzie wymagał innego natężenia oświetlenia. Według norm w przestrzeni biurowej powinno „pojawić się” min. 500 luksów, jeśli mówimy o pracy przy komputerze. Warto jednak wiedzieć, że natężenie należy dopasować do pełnionych obowiązków. I tak na przykład segregowanie dokumentów czy ich kopiowanie powinno odbywać się przy min. 300 lx, ale już prace precyzyjne, takie, jakimi trudnią się jubilerzy czy rękodzielnicy, muszą odbywać się przy świetle o natężeniu nawet 1000 lx i większym.

Coraz popularniejszym rozwiązaniem są oprawy, które pozwolą na regulację mocy, a tym samym na dopasowanie oświetlenia do aktualnych potrzeb użytkownika. Mowa tutaj na przykład o inteligentnych lampach z zaawansowanym systemem sterowania.

Pamiętaj o balansie pomiędzy światłem dziennym i sztucznym

Choć niekwestionowanie to właśnie światło dzienne najlepiej działa na nasze samopoczucie i jest jednym ze źródeł motywacji do pracy, to niestety Słońce nie zapewni nam odpowiednich warunków do wykonywania swoich obowiązków przez cały rok a często nawet przez cały dzień. W związku z tym najlepiej byłoby, aby domowa strefa biurowa była nie tylko zlokalizowana blisko okna, ale też dobrze doświetlona światłem o wspomnianej wcześniej barwie neutralnej.
Dzięki temu z powodzeniem można korzystać z promieni słonecznych i czerpać z nich energię, a przy tym nie męczyć wzroku w deszczowe dni, które nie zapewnią odpowiedniego oświetlenia i zmniejszą komfort pracy. A co jeśli przestrzeń domowa nie pozwala na wydzielenie osobnej przestrzeni biurowej i pracownik zdalny musi improwizować?

Postaw na elastyczne rozwiązania

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych