6 największych błędów przy projektowaniu łazienkiHousemarket.pl - 30 grudnia 2020 12:25


Na podstawie informacji udostępnionych przez architektów i projektantów można określić 6 największych grzechów, jakie popełniamy podczas remontu łazienki. O które chodzi i jak im zaradzić?

Misz-masz wzorów i kolorów

Wybór w sklepach jest ogromny, więc łatwo dać ponieść się fantazji na etapie wybierania płytek. Później dochodzą do tego dodatki i ręczniki. Łatwo o sytuację, gdy w efekcie łazienka aż pstrzy się kolorami i fakturami,

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak z tego wybrnąć? Na etapie wykańczania łazienki trzymaj się 2-3 kolorów, z których co najmniej połowę niech stanowią zgaszone barwy (biel, brąz, grafit itp.). Jeśli kafelki już są kolorowe, dobierz do nich wszystkie dodatki z jednej, monochromatycznej serii. Chodniki i ręczniki też mogą być jednobarwne i gładkie.

Za mało miejsca do przechowywania

Kolejnym grzechem głównym jest za mała ilość schowków. To bardzo częsty błąd w łazienkach, gdzie projektuje się miejsce na pralkę, szafkę z lustrem i... niewiele więcej. Później ciekawy projekt burzy nagromadzenie tubek i buteleczek na blacie czy szafkach. Łazienka traci swój praktyczny charakter i trudno w niej coś znaleźć.

Jak z tego wybrnąć? Korzystaj z szafek ściennych, koszy i pudełek, jak Sealskin Grace. Jeśli masz mało miejsca w szafkach, powieś ręczniki na pionowym wieszaku, a zawadzające buteleczki i sprzęty ukryj w zwolnionej szufladzie. Zainwestuj na etapie projektu w pojemne szafki.

Funkcja bez efektu wow

Podstawowy wystrój łazienki można kupić w niemal wszystkich marketach i sklepach wielobranżowych. Efekt? Często w łazienkach pełno później prostych, przypadkowych sprzętów, a brak efektu „wow”. Spełniają one swoje funkcje, ale nie wpływają pozytywnie na wygląd wnętrza.

Jak z tego wybrnąć? Dobierz kilka lepszej jakości dodatków w jednakowej stylistyce, np. z akcentami miedzi lub złota. 

Tylko jeden kształt i kolor

Wiele osób trzyma się podczas remontu znanych sobie rozwiązań. Do tego stopnia, że w trakcie kolejnej zmiany wystroju jedna owalna umywalka zostaje zastąpiona przez następną i... nic się nie zmienia.

Jak z tego wybrnąć? Warto eksperymentować z kształtami i kolorami, np. wybierając modne ostatnio kolorowe, betonowe umywalki czy czarną, prostokątną umywalkę.

Nie zapomnij o oświetleniu

Światło może wydobyć wady wnętrza lub podkreślić zalety. Dobrze dobrane sprawi, że łazienka będzie bardziej praktyczna i przytulna. A mimo to rzadko zmieniamy lampy w łazience, bo ich demontaż bywa kłopotliwy.

Jak z tego wybrnąć? Nawet, jeśli nie masz miejsca na nowe lampy, zdecyduj się na listwy LED dookoła wanny lub lustra. Sprawdź, jakie światło wolisz: ciepłe czy zimne. 

Strach przed naturalnymi materiałami

Naturalne materiały, takie jak drewno czy bawełna, mogą być w łazience kłopotliwe, ale dodają klasy. Bez nich łazienka cała w plastiku i szkle może wyglądać sztucznie.

Jak z tego wybrnąć? Dobierz drewniane akcenty choćby w dodatkach, jak haczyki. Zamiast poliestrowych, wybierz kosze na pranie z naturalnych tkanin, które też znajdziesz w katalogu Sealskin.