6 wnętrzarskich trików dla właścicieli małych mieszkańhousemarket.pl - 23 września 2020 15:34


Mieszkańcy kawalerek i niewielkich mieszkań doskonale wiedzą, że w przestrzeniach, w których funkcjonują, każdy centymetr jest na wagę złota. Istnieje kilka bardzo łatwych trików, które pozwolą zaoszczędzić maksymalnie dużo przestrzeni w małych mieszkaniach. Jak wprowadzić je w życie? Oto kilka wskazówek.

Małe mieszkania bez wątpienia posiadają wiele zalet. Są tańsze, przytulne i nie wymagają wielogodzinnego porządkowania. Jednocześnie stawiają wiele aranżacyjnych wyzwań przed swoimi właścicielami – nie ma tu miejsca na pomyłki, które mogą sprawić, że całe wnętrze stanie się mniej komfortowe i funkcjonalne. Na szczęście istnieje kilka skutecznych trików, które świetnie sprawdzą się w małych mieszkaniach.

#1 Trik: układ paneli

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Niezwykle ważny etap aranżacji, na który warto zwrócić uwagę w trakcie prac wykończeniowych. Odpowiedni układ paneli pozwoli nam powiększyć optycznie wnętrze. Jeżeli w kawalerce lub w małym pokoju znajduje się tylko jedno okno, warto ułożyć je prostopadle do okna. Dzięki temu zabiegowi pomieszczenie wyda się optycznie dłuższe, a same linie łączeń na podłodze będą mniej widoczne. Efekt ten zostanie jeszcze bardziej wzmocniony, jeśli panele zostaną jednocześnie ułożone wzdłuż dłuższej ściany w pokoju.

#2 Trik: zrezygnuj z ciepłych kolorów

„Słoneczne”, pełne ciepła odcienie są niezwykle popularne. Jednak zdecydowanie lepiej unikać ich podczas aranżacji małych mieszkań. Dlaczego? Żółć, czerwień, beż – to kolory, które optycznie pomniejszają pomieszczenia, a tego zdecydowanie chcemy uniknąć. Dlatego warto zastąpić je tzw. chłodnymi kolorami – bielą, szarością, czy też jasnymi, pastelowymi błękitami lub różami. Wbrew pozorom to olbrzymia paleta odcieni, które sprawią, że wnętrze niewielkiego mieszkania będzie sprawiało wrażenie większego.

#3 Trik: łóżko bez bocznej ramy

Pora zwrócić uwagę na pewien szczegół, który pozwoli nam zaoszczędzić nieco miejsca w sypialni. Materace w wielu standardowych łóżkach otoczone są ramą. Pozornie wydaje się, że nie ma to wielkiego znaczenia, ale czy na pewno?

- Łóżka kontynentalne oraz łóżka tapicerowane o zbliżonej do nich konstrukcji świetnie sprawdzą się w małych sypialniach. Dlaczego? W odróżnieniu od standardowych łóżek tapicerowanych, posłania nie posiadają ram dokoła materaca. Materac położony jest bezpośrednio na tzw. boksie. Dzięki temu zaoszczędzimy nawet do dwudziestu centymetrów przestrzeni w sypialni. A jak wiadomo – w małych mieszkaniach może to mieć olbrzymie znaczenie - podpowiada Artur Wasążnik, ekspert marki Comforteo.

#4 Trik: kinkiety

Kolejnym trikiem do zastosowania w małej sypialni lub kąciku sypialnianym w kawalerce jest zamontowanie kinkietów zamiast lamp stołowych. Dzięki temu uda się nam zapewnić niezbędne źródło światła bez potrzeby wprowadzania do aranżacji dodatkowych mebli w postaci stolików nocnych. Rezultat? Stosunkowo dużo przestrzeni do funkcjonalnego zagospodarowania.

#5 Trik: lustra i szklane elementy

W bogato zdobionych ramach albo minimalistyczne – bez względu na jaką stylistykę się zdecydujemy, lustra pomogą nam w łatwy sposób powiększyć optycznie przestrzeń małego pomieszczenia. Oczywiście będzie to jedynie pewnego rodzaju złudzenie, wpływające na naszą percepcję przestrzeni. Jednak dzięki lustrom pokój wyda nam się dłuższy i szerszy niż w rzeczywistości. W ten szybki i łatwy sposób sprawimy, że przytulne, niewielkie pomieszczenie będziemy odbierali jako bardziej przestronne.

#6 Haki – sposób na przechowywanie

Rowery, sprzęt sportowy, plecaki i torby podróżne – niektóre z nich wykorzystujemy często, a inne sporadycznie lub sezonowo. Przechowywanie ich w niewielkich mieszkaniach bywa uciążliwe, ponieważ zajmują dość dużo powierzchni. Są to jednak przedmioty, które z powodzeniem możemy umieścić „w powietrzu”. Nie dosłownie, oczywiście! Odpowiednio dobrane i zamontowane na ścianach haki ułatwią nam przechowywanie właśnie tych przedmiotów, które na co dzień zagracają nasze hole i przedpokoje. Pamiętajmy jednak, by zachować ostrożność i upewnić się, że dobraliśmy haki adekwatne do obciążenia.

Urządzanie małych mieszkań może być prawdziwym wyzwaniem. Jednak sprytne rozwiązania aranżacyjne pomogą nam nie tylko optycznie powiększyć przestrzeń, ale również zaoszczędzić miejsce w konkretnych pomieszczeniach. Odpowiednio dobrane kolory i dobrze przemyślane wyposażenie zwiększą walory estetyczne i funkcjonalne niewielkich przestrzeni, a tym samym pozwolą nam czerpać przyjemność z przebywania w przytulnych „czterech kątach”.