Aranżacja mieszkania. Pomysły na dekorację ścianyhousemarket.pl - 21 lipca 2020 10:18


Ściany pozbawione ozdób to obecnie już naprawdę rzadkość. Nowoczesne obrazy i oryginalne plakaty skutecznie dopełniają aranżację i sprawiają, że nawet pozornie nudne wnętrza zyskują oryginalny akcent. Wybór takich dekoracji to świetny sposób na małą wnętrzarską metamorfozę.

Rodzinna galeria

Wykorzystanie fotografii to najlepszy sposób na nadanie wnętrzu charakteru. Ich aranżacja może się jednak okazać nie lada wyzwaniem. Jeżeli nie masz na nią pomysłu i boisz się, że nadmiar fotografii przytłoczy  pomieszczenie, skorzystaj z gotowych szablonów, które pomogą uporządkować dekorację.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Jeżeli jesteś zwolenniczką porządku – także w domowej aranżacji – wybierz minimalistyczne i symetryczne rozmieszczenie ram. Tak powieszona dekoracja będzie gwarancją wnętrzarskiej równowagi i nada pomieszczeniu bardziej formalny charakter - przekonuje Renata Mikuś, stylistka marki Dekoria.

Ciekawą kompozycję stworzysz dzięki ramom o różnych formatach. W takim przypadku warto zaplanować granice na ścianie, w jakich mają być zawieszone zdjęcia. Unikaj jednak rozmieszczania ram od najmniejszej do największej – znacznie lepiej prezentują się obok siebie ramy o różnych wielkościach.

- Eksperymentuj z doborem ramek, ich wielkością i liczbą

- Stwórz galerię bezpośrednio nad meblami: komodą, sofą czy stołem

- Zachowaj odpowiednią odległość między ramą a meblem, ok 20-25 cm.

- Nie wiesz, jak zaplanować ułożenie domowej galerii? Bardzo prostym, a zarazem skutecznym sposobem będzie użycie do tego kawałka brystolu lub papieru, na którym będziesz mogła rozłożyć swoje ramki na zdjęcia i poeksperymentować z ich rozmieszczeniem. Odrysuj na nim gotowy układ, a następnie przyłóż formę do ściany i wywierć potrzebne otwory - mówi Renata Mikuś, stylistka marki Dekoria.

Intrygujące obrazy

Odpowiednio dobrane obrazy na ścianę lub nowoczesne plakaty wprowadzą do wnętrza nutę artystycznego klimatu i podkreślą Twój gust. Zanim jednak zakupisz swój wymarzony obraz, zastanów się, czy na pewno dobrze wkomponuje się on w aranżację wnętrza.

- Obrazy możesz rozwiesić na ścianie w naprawdę wielu konfiguracjach Jeśli chcesz uniknąć aranżacyjnego chaosu, pamiętaj, by do wyboru dekoracji ściennej podchodzić bardzo indywidualnie. Dlaczego? Duże płótno, które efektownie wygląda w salonie, z pewnością będzie przytłaczające, jeśli powiesisz je np. w ciemnym i małym przedpokoju. Niewielkie grafiki, które sprawdzają się w sypialni, nie zrobią dobrego efektu w przestronnym salonie, ponieważ znikną w gąszczu innych dekoracji i dodatków - wskazuje Renata Mikuś.

- Grafika może wpływać na nastrój domowników, dlatego powinna być dobrze przemyślana,

- Obraz powinien się znajdować na wysokości oczu stojącej osoby dorosłej,

- Kolor i rama obrazu powinny być dopasowane do wystroju wnętrza.

Efektowne plakaty

Dobrym pomysłem na dekorację wnętrza są także duże plakaty na ścianę. Jest to znacznie tańsze rozwiązanie niż obrazy, a również może oddać Twój gust, szczególnie jeśli lubisz często zmieniać aranżację. Plakaty możesz umieścić w starych ramach, dzięki czemu nadasz im elegancki charakter. 

- Zarówno plakaty, jak i obrazy są dostępne w różnych rozmiarach. Dzięki temu możesz z łatwością wkomponować je w swoje wnętrze i wybrać np. kilka plakatów o różnych formatach. Co więcej, plakaty mają zastosowanie nie tylko jako dekoracja ścienna. Z powodzeniem możesz włożyć je do ram stojących na komodzie - podpowiada Renata Mikuś.

Plakaty – choć często kojarzone z dekoracją pokoju nastolatka – dziś mogą być małymi dziełami sztuki. Minimalistyczne, z motywami kwiatowymi, czarno-białe, z cytatami czy figurami geometrycznymi – wybór jest naprawdę duży. Wybrany plakat powinien być związany z zainteresowaniami i poczuciem estetyki, a także dopełniać wnętrze wizualnie np. poprzez dominujące barwy.