Budowa domu. Jak odpowiednio rozmieścić okna względem stron światahousemarket.pl - 21 października 2020 14:45


Budując dom warto pamiętać o odpowiednim rozmieszczeniu okien. Od ich rozmieszczenia zależy bowiem optymalne doświetlenie pomieszczeń, a także wysokość rachunków za ogrzewanie.

Przygotowując się do budowy domu warto dokładnie rozplanować położenie okien względem stron świata. Dobrze przemyślany plan pozwoli nam z jednej strony jak najlepiej wykorzystać dostęp do naturalnego światła, z drugiej zaś pomoże ochronić wybrane pomieszczenia przed nadmiernym przegrzewaniem i nasłonecznieniem. O czym pamiętać uzgadniając z projektantem rozmieszczenie stolarki okiennej?

Duże okna w domu? Kurs na południe

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Biorąc pod uwagę najlepszy dostęp do naturalnego oświetlenia, południowa część budynku to doskonały wybór na aranżację rodzinnego salonu, w którym główną rolę odegrają duże przeszklenia. Usytuowanie ich od tej strony zapewni piękne doświetlenie pomieszczeń, a także ich dogrzanie, co docenimy zwłaszcza zimą. Duża ilość światła wpadającego do wnętrz ma bowiem niebagatelny wpływ na nasze samopoczucie – zwłaszcza, gdy dzień robi się krótszy. Taka ekspozycja przyniesie również ulgę naszemu budżetowi. Więcej promieni to mniej zużytej energii elektrycznej oraz niższe rachunki za ogrzewanie. Efektywnie i efektownie zarazem.

Słońce w ryzach

Aranżując pomieszczenia wychodzące na północ należy pamiętać, że poziom doświetlenia będzie tu znacznie mniejszy niż w przypadku ekspozycji południowej czy zachodniej. To idealne miejsce na urządzenie wnętrz, w których lepiej utrzymywać niższą temperaturę, np. kuchni, sypialni czy spiżarni. W tym przypadku warto przede wszystkim zrezygnować z wielkogabarytowych przeszkleń, a także zadbać o maksymalną energooszczędność szyb, które wspomogą zachowanie odpowiedniego bilansu energetycznego budynku.

Poranki i wieczory – doświetlenie pomieszczeń w ekspozycji wschodniej i zachodniej

Przez okna wychodzące na wschód najwięcej światła dostaje się do pomieszczeń w godzinach porannych, a wieczorami wnętrze robi się przyjemnie chłodne i zacienione. To idealne okoliczności do zaaranżowania sypialni, domowego gabinetu czy kuchni. Efekt odwrotny zapewni ekspozycja zachodnia, gdzie poranki bywają chłodniejsze, a w godzinach popołudniowych pokoje wypełniają się promieniami słonecznymi. W tym miejscach warto pomyśleć o pokoju dziennym lub dziecięcym, w którym południowe światło będzie miało korzystny wpływ na naukę i zabawę.

O optymalnym doświetleniu pomieszczenia i pełnym komforcie termicznym mieszkańców nie decyduje wyłącznie ekspozycja okien, ale parametry pakietu szybowego. Kluczową rolę odgrywa tu przepuszczalność światła oraz całkowita przepuszczalność energii słonecznej. Im wyższe współczynniki posiada szklenie, tym jaśniejsze i cieplejsze będą nasze pomieszczenia.

– Szkło Eclaz zostało zaprojektowane z myślą o energooszczędności w zespoleniach dwukomorowych. Wybór tak innowacyjnego rozwiązania to gwarancja uzyskania najwyższej wartości zysku energii słonecznej(g=60%), doskonałego parametru termoizolacyjności (Ug=0.5) co zapewnia zarówno energooszczędność, jak i komfort cieplny w miesiącach zimowych. Całość dopełnia doskonały dostęp do światła naturalnego na poziomie oferowanym przez szyby podwójne (TL 77%). W efekcie nie trzeba już wybierać pomiędzy światłem naturalnym a komfortem zimą - wyjaśnia Maciej Mańko, ekspert marki Saint-Gobain Building Glass Polska.

Wymiana stolarki

Inwestor indywidualny nie zawsze ma wpływ na orientację domu i przeszkleń względem stron świata, zwłaszcza na terenach podmiejskich, gdzie mocniej ogranicza go gęstsza siatka uliczek oraz mniejsza powierzchnia działki. Aby maksymalnie wykorzystać możliwości usytuowania budynku, warto rozważyć wymianę stolarki i zainwestować w wysokiej jakości szyby, które wpuszczą do wnętrz więcej promieni słonecznych - nawet w przypadku trudnych warunków zabudowy.