Budowa domu. Modne okna francuskie

Budując dom popularnym wyborem jest  balkon lub taras, który stanowi „zewnętrzny salon”. Co jednak w przypadku, gdy konstrukcja budynku lub okoliczny plan zabudowy nie przewidują takich udogodnień? Tu z pomocą przychodzą rozwiązania, które łączą zalety okna i balkonu.

Autor: housemarket.pl 18 listopada 2021 14:09

Balkon francuski – co to jest i co musisz o nim wiedzieć?

Balkon francuski pochodzi z… Francji, oczywiście. Kto miał okazje odwiedzić Paryż, na pewno zauważył wszechobecne, urokliwe okna balkonowe z balustradą. To właśnie je nazywamy balkonem francuskim, lub, jak mówią francuzi, porte-fenêtre, czyli dosłownie drzwi-okno. Jest to ogromne, prostokątne przeszklenie zabezpieczone ozdobną balustradą. Otwierając skrzydło, mamy swego rodzaju „wrażenie” wyjścia na zewnątrz. Francuskie balkony tworzą niepowtarzalny klimat tam, gdzie budowa prawdziwego tarasu jest po prostu poza naszym zasięgiem.

Jak to jest zrobione?

W przypadku balkonów francuskich przeszklenie osadzane jest kilka centymetrów nad podłogą, zaś balustradę balkonu montuje się zazwyczaj bezpośrednio do elewacji budynku, a gdy nie jest to możliwe, przytwierdza się ją do ościeżnicy. I gotowe. Te dwa elementy stanowią serce całej konstrukcji, dlatego ich zestawienie musi być doskonale przemyślane i bezbłędnie dopasowane do charakteru wnętrza, czy elewacji budynku.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Choć wśród materiałów wykończeniowych można wybierać między kamieniem, drewnem, czy metalem OknoPlus, wprowadzając do oferty zupełnie nowe rozwiązanie, proponuje balkony francuskie zaprojektowane z myślą o minimalistycznej kolekcji okien Reveal. – Tu główne role grają ponadczasowe szkło i niezwykle modne aluminium, które możemy pozostawić w loftowo-instustrialnej szarości lub postawić na inne kolorystyczne hity ostatnich sezonów, czyli czerń, antracyt, brąz lub biel – podkreśla Ewa Zarychta, ekspert marki OknoPlus.

Francuskie balkony, oprócz niezaprzeczalnych walorów ozdobnych, to także aspekt praktyczny, czyli mnóstwo światła we wnętrzach i wrażenie większej przestrzeni. Po zamontowaniu balkonu papieskiego (bo pod taką nazwą znane są również te konstrukcje) nawet niewielkie pomieszczenie potrafi zupełnie zmienić swoje oblicze. Będzie wydawało się wyższe i przestronniejsze, a sama kompozycja bardziej „otwarta”. Jeśli macie na piętrze lub poddaszu korytarz - właśnie tam wstawcie balkon francuski. To jedna z dobrych praktyk, która rozświetli nawet najciemniejszy kąt.

Reveal 

Kiedyś rzeczy piękne, były po prostu ozdobą. Dzisiaj eleganckie i stylowe nowości z branży budowlanej i wykończeniowej powinny być w 100 proc. funkcjonalne, a przede wszystkim – wielozadaniowe, innowacyjne i efektywne. Balkon francuski nie jest wyjątkiem. Przeszklenie oparte o nowoczesne, wysokiej jakości pakiety szybowe, sięgające od podłogi do sufitu i nowoczesne profile aluminiowe Decalu to synonim ciepła i komfortu termicznego, który sprawdzi się również w projektach energooszczędnych i pasywnych.

W połączeniu z oknami i drzwiami z serii Reveal, te niewielkie konstrukcje staną się niezastąpionym strażnikiem, który zatrzyma ciepło w Twoim pałacu – bez żadnych ustępstw i kompromisów.

Balkon francuski – z klasą, ale taniej

Cena balkonu francuskiego jest oczywiście znacząco niższa, niż wybudowanie balkonu tradycyjnego – pomijamy bowiem koszt posadzki i jej wykończenia, a także dodatkowy wydatek związany z rozbudowaną balustradą. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych