Ciemna elewacja. Tak czy nie?

Obecnie coraz więcej osób decyduje się na odważne łączenie kolorów na elewacji. Do niedawna starano się ich unikać w obawie o uszkodzenie elewacji, jednak teraz jest to możliwe dzięki nowoczesnym rozwiązaniom. Pozwalają one na dowolne stosowanie ciemnych kolorów na ociepleniach, nawet na dużych powierzchniach.

Autor: housemarket.pl 06 października 2021 13:55

Czerń, szarość i brąz pojawiają się na wielu budynkach użyteczności publicznej. Coraz częściej widzimy także nowoczesne elewacje domów jednorodzinnych w ciemnych barwach. Jeśli zapadnie decyzja o zastosowaniu ciemnych kolorów w systemach ocieplenia ETICS, należy wziąć pod uwagę kilka zagadnień związanych z projektowaniem, wykonaniem oraz użytkowaniem elewacji.

Po pierwsze: projektowanie

Zaprojektowanie warstwy wierzchniej ocieplenia w ciemnym kolorze oznacza, że na skutek promieniowania słonecznego tynk i warstwa zbrojona będą pracować w zakresie temperatur -30ºC ÷ +80ºC, a dobowe oraz chwilowe amplitudy temperatury mogą wynosić nawet ponad 60ºC. Te ekstremalne warunki eksploatacji są szczególnie dużym zagrożeniem dla elewacji w miesiącach zimowych, w których nagrzewanie i ochładzanie następuje w bardzo krótkim czasie – wzrost, a następnie spadek temperatury o 50 ÷ 60ºC może wynosić zaledwie kilkanaście minut.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Stosując ciemne kolory należy wziąć również pod uwagę naturalne właściwości styropianu jako materiału termoizolacyjnego (styropian jest stabilny do temp. ok. 70 ÷ 73ºC). Elewacje ocieplone pomalowane na bardzo ciemny kolor mogą nagrzewać się do temperatury powyżej 70ºC. W takich warunkach styropian zaczyna ulegać uszkodzeniom. Zniszczenie styropianu skutkuje z czasem uszkodzeniem całego systemu. Jak temu zapobiec?

W przypadku stosowania ciemnych kolorów w systemach ociepleń z mineralną warstwą zbrojoną zalecane jest stosowanie jedynie tych kolorów, których współczynnik odbicia światła rozproszonego (HBW) jest nie mniejszy niż 20 (HBW ≥ 20). Identyczne zalecenia rekomenduje Instytut Techniki Budowlanej w aktualnych instrukcjach wykonania systemów ociepleń: ITB nr 418/2006, ITB nr 447/2009, a także w wytycznych wykonawstwa opracowanych przez Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO). Zgodnie z instrukcją ITB 418/2006 należy unikać stosowania wypraw w ciemnej kolorystyce na elewacjach/ścianach południowych i zachodnich. Dla tak ukierunkowanych ścian za bezpieczny kolor należy przyjąć odcień o HBW > 30 – wyjaśnia xx, ekspert marki Caparol.

Po drugie: wykonanie

Aplikacja tynków i farb w ciemnej kolorystyce wymaga od wykonawcy więcej uwagi i staranności w porównaniu z takimi samymi produktami w jasnych kolorach. Na jakie aspekty należy zwrócić szczególną uwagę?

1. Konsystencja produktu

Z reguły produkty w ciemnej kolorystyce wymagają mniejszej ilości środka rozcieńczającego lub nie wymagają rozcieńczania wcale. Zbyt mocno rozcieńczony (lub rozcieńczony nieodpowiednim środkiem) materiał nie zapewnia odpowiednich właściwości obróbki, siły krycia oraz – w przypadku tynku – oczekiwanej faktury. Może także być przyczyną powstawania przebarwień.

2. Właściwe proporcje

W przypadku rozcieńczania produktów w ciemnym kolorze do każdego opakowania należy bezwzględnie dozować dokładnie taką samą ilość środka rozcieńczającego. Niezastosowanie się do tego zalecenia skutkuje wystąpieniem zauważalnych różnic kolorystycznych na elewacji na powierzchniach bezpośrednio ze sobą sąsiadujących lub łączonych.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych