Dąb czy jesion? Naturalne podłogi do domowych wnętrzhousemarket.pl - 17 czerwca 2020 16:09


Chcemy być blisko natury - czuć ją pod stopami, także we własnym salonie czy sypialni. Solidne drewniane podłogi to ważny akcent wnętrza, który wpływa na jego niepowtarzalny, domowy klimat. Wybór desek z odpowiedniego drewna gwarantuje, że naturalna podłoga będzie służyła nam przez długie lata.

Pomysłów na wykończenie domowej podłogi jest wiele - od płytek, przez panele, po wykładziny z tworzywa sztucznego. Jeśli chcemy stworzyć klasyczne wnętrze, jak najbliższe naturze, to podłoga z drewna jest najlepszym wyborem. Deski wykonane są najczęściej z dębu lub jesionu – surowca o wysokich parametrach technicznych. Co najważniejsze: są to rodzime gatunki drzew, których nie musimy sprowadzać z odległych regionów, a po latach użytkowania zużyte deski możemy poddać recyklingowi.

Podłoga na lata

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dębowe drewno jest łatwo dostępnym, powszechnym materiałem, dlatego pokochaliśmy je w swoich wnętrzach. Jest to gatunek uniwersalny pod względem wizualnym, co w przypadku podłóg jest często czynnikiem decydującym – o ile aranżacje wnętrza zmieniamy coraz częściej, to okładziny zostają z nami na długo. Solidna podstawa wnętrza ma zostać z nami na dekady. Dlatego szlachetny, długowieczny dąb to materiał najczęściej występujący na domowych podłogach - deski olejowane są matowe, zaś lakierowane półmatowe.

Deski z tego gatunku drewna, takie jak te z kolekcji Skandinavien od marki Vox, stanowią idealne tło dla każdego rodzaju domowej aranżacji. Każda deska jest niepowtarzalna - jej wzór zależy tylko od tego, jak natura pokierowała wzrostem drzewa. To niewątpliwie jeden z największych atutów podłóg naturalnych, które z czasem stają bardziej szlachetne i nabierają charakteru. Drewniane podłogi będą nam służyły długie lata, jeśli tylko co jakiś czas poświęcimy chwilę na ich konserwację. Olejowanie podłóg nie tylko je zabezpiecza, ale też wydobywa z dębowego surowca strukturę i usłojenie. Pozwala też maskować drobne uszkodzenia - regularna pielęgnacja desek sprawia, że z czasem delikatnie pęcznieją i wypełniają drobne ubytki i rysy.

Dębowe podłogi to zazwyczaj materiał o delikatnym rysunku. Z tego też powodu nie grają pierwszych skrzypiec we wnętrzu - są ważnym tłem. Na przykład wzór Fosen z kolekcji Skandinavien jest bardzo subtelny, a szczeliny między deskami prawie niewidoczne. To pozwala stworzyć bardziej jednorodną przestrzeń, na przykład w dziecięcym pokoju. W takim wnętrzu podłogi drewniane sprawdzą się szczególnie dobrze - w naturalny sposób oddychają, regulują poziom wilgotności i nie przyciągają kurzu, stanowią więc idealne rozwiązanie, bezpieczne także dla alergików.

- Nie dajmy się jednak zwieść przekonaniu, że dębowe podłogi skazane są na rolę tła. Wygląd surowego drewna czy wyrazistsze przerwy między deskami pozwalają stworzyć aranżację pomieszczenia, w którym podłoga przyciąga wzrok, buduje klimat pokoju. To wnętrza w starym stylu, ale z gwarancją trwałości. Takie są np. podłogi Skandinavien Dąb Maloren oraz Dąb Rorvik wykonane z litych desek 1-lamelowych, więc o bardzo wyrazistym rysunku. Są one idealne do aranżacji mniejszych pomieszczeń. Świetnie sprawdzą się np. w domowej pracowni albo stylizowanej na stare wnętrze sypialni. Wyrazistsze usłojenie oraz głębsze fugi przywodzą na myśl domy poprzednich pokoleń - podpowiada Natalia Całus, ekspertka marki Vox.

Jasne i ciemne

Przy aranżacji większych przestrzeni lepiej się sprawdzają podłogi jaśniejsze (choć oczywiście nie jest to regułą, wszystko zależy od rodzaju wnętrza, umeblowania i wielu innych aspektów). Warto sięgać po bielone, dębowe deski nawiązujące stylistyką do skandynawskich wzorców. Choć jest ich zdecydowanie mniej na rynku, to np. Skandinavien Alesund czy Skandinavien Skagerrak sprawdzą się w nieco bardziej oszczędnych stylizacjach. Subtelny wzór tworzy spokojniejszą powierzchnię, która dobrze prezentuje się na większych przestrzeniach salonu czy jadalni połączonej z pokojem dziennym.

Większa wyrazistość to z kolei domena podłóg z jesionu. Choć charakteryzuje je jasna kolorystyka, to w odróżnieniu od dębowych, bielonych podłóg, są bardziej dekoracyjne. To zasługa zróżnicowanej palety barw, której bogactwo przejawia się na każdej, pojedynczej desce. Soczysty pomarańcz może tam przechodzić w pastelowy róż, by ostatecznie rozwinąć się w jasną żółć. Wykonana z takich desek podłoga to niemal obraz - pełen nieregularnych wybarwień urozmaiconych licznymi słojami i pręgami.

- Podłogi drewniane charakteryzują się wspaniałą żywotnością, ale nie są niezniszczalne. W pomieszczeniach takich jak przedpokój będą narażone na wgniecenia i zarysowania spowodowane np. ziarnami piasku, które przynosimy z zewnątrz. Musimy mieć na uwadze, że z czasem pojawią się zarysowania. Czy to znaczy, że w tej części domu musimy koniecznie stawiać na inne rozwiązania? Absolutnie nie. Drewniane podłogi z powodzeniem są stosowane np. w salach tanecznych! Zarysowania czy drobne wgniecenia nie muszą być wadą - to dzięki nim podłoga nabiera charakteru, staje się jeszcze bardziej wyjątkowa. A odpowiednia konserwacja i regularne zamiatanie sprawi, że nawet w przedpokoju drewniane deski będą służyły nam bardzo długo - mówi Piotr Szczęśniak, ekspert Vox.

Jakie więc rozwiązanie wybrać do trudniejszych zadań?

Eksperci polecają tu zarówno deski dębowe jak i z jesionu. Ten drugi jest jednym z najtwardszych gatunków drewna, a dodatkowo lakierowanie podnosi jego wytrzymałość. Rozwiązanie takie jak jesion Fano z kolekcji Skandinavien sprawdzi się w przedpokoju czy kuchni. Ta szlachetna podłoga wykończona jest dwoma warstwami podkładu oraz pięcioma warstwami lakieru utwardzanego promieniami UV, co zwiększa jej trwałość i odporność na odbarwienia oraz zabrudzenia. Takie deski nadają się też do odnawiania poprzez cyklinowanie lub szlifowanie, co pozwala przedłużyć ich żywotność. Nie należy też zapominać o regularnym sprzątaniu i odkurzaniu czy obowiązkowym zabezpieczeniu nóżek mebli filcowymi podkładkami.

Ciepło pod stopami

W przypadku podłóg musimy pamiętać często o jeszcze jednym ważnym aspekcie technicznym - ogrzewaniu. Coraz powszechniej w domu stosujemy niskotemperaturowe systemy grzewcze, które są podstawą ekologicznego budownictwa. To właśnie one zapewniają komfort pod stopami m.in. w sypialni czy salonie. W końcu w tej części domu najchętniej przebywamy na bosaka, a dzieci lubią bawić się na podłodze. W ekologicznych domach drewniane podłogi są naturalnym wyborem – powstają z przyjaznych środowisku materiałów, a trójwarstwowa wersja efektywnie współpracuje z ogrzewaniem podłogowym. Poza tym są ciepłe z natury, więc poza sezonem grzewczym również kontakt z nią jest przyjemny.

Jeśli zdecydujemy się położyć drewniane podłogi na ogrzewanie, to musimy pamiętać, że w tym wypadku gatunek drewna nie ma większego znaczenia - ale struktura samej deski jest kluczowa. Deski trójwarstwowe to wersja podłóg drewnianych dedykowanych właśnie na płaszczyznowe instalacje grzewcze. W zależności od rodzaju produktu, spodnia część, ta najbliżej źródła ciepła, może być wykonana z jednolitej warstwy drewna, a na niej poprzecznie ułożone są listwy warstwy średniej. Zewnętrzna część to szlachetne drewno o unikalnym rysunku słoi, pokryte olejami albo warstwami lakieru, który gwarantuje wytrzymałość. Taka konstrukcja zapewnia odpowiednie przewodnictwo cieplne oraz stabilność samej podłogi, która nie wypacza się, nie wysusza i nie odkształca. Deski trójwarstwowe można montować na klej także na ogrzewaniu.