Dom otoczony harmonią. Jak zaaranżować taras?

Aranżacja tarasu powinna przede wszystkim sprzyjać wypoczynkowi, ale również pozytywnie wpływać na estetykę otoczenia domu i pomieszczeń posiadających wyjście na ogród.

Autor: HouseMarket.pl 08 maja 2017 13:48

Wydawać by się mogło, że to, jak prezentuje się taras, istotne jest jedynie wiosną i latem, kiedy dużo czasu spędzamy na świeżym powietrzu. W istocie jednak znajdującą się tuż przy domu przestrzeń podziwiamy przez cały rok, tylko czasem zza okna. Jak zaaranżować przydomowy zakątek, by sprzyjał wypoczynkowi w czasie słonecznych dni i cieszył oko również poza sezonem?

Piękne widoki

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Zanim przejdziemy do planowania przestrzeni tarasu, istotne jest dokonanie niezbędnych pomiarów, by wiedzieć, jak duże jest nasze pole manewru. W ferworze zakupów zdarza się bowiem, że meble, które idealnie prezentowały się w centrum ogrodniczym, są nagle o wiele za duże, a ilość roślin wystarczyłaby do założenia małego ogrodu botanicznego.

Jeśli już na etapie budowy domu rozważamy stworzenie zacisznego tarasu, koniecznie należy zwrócić uwagę na wybór rozwiązań konstrukcyjnych oraz materiałów budowlanych. Przykładowo, właściwie dobrane drzwi tarasowe pozwolą zwiększyć przestrzeń tarasu o kilka metrów kwadratowych. Jak to możliwe?

- Projektując taras należy przede wszystkim wziąć pod uwagę to, że przeszklenie, będące barierą pomiędzy dworem, a wnętrzem domu, jest zarazem drzwiami. Dlatego też przy tradycyjnych drzwiach rozwierno-uchylnych lepiej zdecydować się na otwieranie do wewnątrz. Odbywa się to jednak kosztem wnętrza domu. Otwarcie na zewnątrz to z kolei ograniczenie możliwości aranżacji tarasu. Najlepszym rozwiązaniem są drzwi unoszono-przesuwne (np. T-Slide), które poruszają się po równoległych prowadnicach, nie zajmują żadnej dodatkowej przestrzeni oraz cechują się bardzo wysokimi parametrami technicznymi i nowoczesną estetyką – mówi Karolina Trzcińska, ekspert firmy Budvar.

Waga równowagi

Kiedy mamy już pewność, że nic nie będzie ograniczać naszego zamysłu kompozycyjnego, pora przejść do detali. Aranżując przydomową przestrzeń można zainspirować się również zasadami feng shui, które często wykorzystywane są przy urządzaniu domowych wnętrz. Po pierwsze istotna jest równowaga. Wybierając rośliny należy zwrócić uwagę na to, by wszystkie nie znajdowały się na jednym poziomie, ale różniły się pod względem formy.

Obok doniczek z bratkami warto postawić skrzynkę wysokiej trawy ozdobnej, a przy drewnianym płocie zasadzić bluszcz, który swobodnie będzie mógł piąć się w górę. Wybór roślin nie powinien być przypadkowy – przed podjęciem ostatecznej decyzji należy wziąć pod uwagę m.in. położenie działki i jej nasłonecznienie. Idealny ogródek to taki, który kwitnie niemalże przez cały rok. W sezonie letnim warto postawić na kolorowe surfinie, które utworzą długie, kolorowe kaskady w wiszących doniczkach, wyjątkowo wonną lawendę, heliotrop czy też okazałą hortensję. 

Wiele roślin, które z definicji powinny znaleźć się w gruncie, można z powodzeniem uprawiać również w donicach – np. małe tuje czy też różaneczniki (rododendrony). Najważniejsze w tym wypadku jest utrzymanie odpowiedniej wilgotności gleby oraz zapewnienia określonej wartości pH. Jeżeli nie mamy odpowiednio dużo czasu, żeby codziennie podlewać kwiaty, nie musi się to od razu wiązać z koniecznością zrezygnowania z ich obecności na naszym tarasie.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych