
Jak powinna wyglądać optymalnie zaaranżowana przestrzeń przyszłego domu. Jakich mieszkań najczęściej poszukują single, rodziny z dziećmi i osoby kupujące nieruchomości pod wynajem? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając układ funkcjonalny nowego mieszkania.
W oparciu o badania przeprowadzone na potrzeby szóstej edycji „Barometru zdrowych domów" , stworzono ranking najważniejszych dla Polaków cech nowego mieszkania. Aż 87 proc. ankietowanych stwierdziło, że najistotniejsze są dla nich: funkcjonalność pomieszczeń, wygoda mieszkania oraz niskie rachunki za energię. Niewiele mniej, bo 85 proc. respondentów, ceni sobie jakość powietrza oraz atrakcyjność swojego domu. Biorąc pod uwagę fakt, że to właśnie funkcjonalność przestrzeni jest dla poszukujących mieszkań jednym z najważniejszych kryteriów, podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, by dopasować rozkład nowego „M” do swoich potrzeb i stylu życia?
CZYTAJ TEŻ: WIĘCEJ CHĘTNYCH NA ZAKUP MIESZKANIA
Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl
Najbardziej praktyczne nieruchomości powstają na planie zbliżonym do kwadratu – to komfortowy układ, który umożliwia mieszkańcom dużą swobodę aranżacji przestrzeni. Natomiast mieszkania o kształcie wydłużonego prostokąta mogą pod tym względem okazać się nieco bardziej problematyczne – zazwyczaj mają one długi, wąski i niepraktyczny korytarz.
Analizując projekt nieruchomości, warto wziąć też pod uwagę umiejscowienie okien względem stron świata. Najistotniejszy będzie tutaj fakt, że wnętrza z oknami wychodzącymi na północ, będą mniej doświetlone i najchłodniejsze. Z kolei mieszkania z przeszkleniami od strony południowej i zachodniej będą lokalami słonecznymi, zapewniającymi najwięcej naturalnego światła, ale jednocześnie sprawią, że temperatura w mieszkaniu będzie odczuwalnie wyższa – zwłaszcza w słoneczne, letnie dni.
Najważniejszą, ogólną zasadą podczas projektowania układu funkcjonalnego lokalu, jest podział mieszkania na dwie strefy – ogólnodostępną oraz prywatną. Pomieszczenia składające się na tą pierwszą to m.in. salon, kuchnia lub aneks kuchenny, przedpokój oraz toaleta. Prywatną strefę tworzą z kolei sypialnie, łazienka oraz dodatkowe pomieszczenia – takie jak garderoba lub pralnia.
Ważne jest, by strefa ogólnodostępna znajdowała się w pobliżu wejścia, a prywatna – w głębi mieszkania. To podział, który zapewni wyższy komfort domowników. Pomieszczenia w części ogólnodostępnej, zwanej również dzienną, mogą być położone blisko siebie, a nawet połączone. Wnętrza należące do strefy prywatnej należy wyodrębnić i oddzielić od pozostałych przestrzeni.