Funkcjonalny, komfortowy - jak wybrać właściwy rozkład mieszkania?

W przypadku nieruchomości przeznaczonych pod wynajem warto zdecydować się na mniejsze 2-pokojowe mieszkanie wykończone „pod klucz” – kupując takie lokum od razu można je wynająć, a tym samym zacząć czerpać zyski z wynajmu. Jeśli jednak inwestor zdecyduje się zakupić mieszkanie w stanie deweloperskim, nie powinien oszczędzać na materiałach wykończeniowych. Ich wysoka jakość oraz trwałość pozwolą zachować nienaruszony stan lokalu przez długie lata. Bardzo istotna będzie również lokalizacja – im bliżej centrum, dzielnic biurowych, uniwersytetów czy szkół wyższych, tym łatwiej właścicielom będzie przyciągnąć potencjalnych najemców. Taka inwestycja to oczywiście najczęściej sposób na ulokowanie gotówki, ale zdarza się, że nabywcy w późniejszym czasie decydują się na remont wynajmowanego wcześniej lokum i oddanie go do użytku swoim dzieciom.

Jak pandemia wpłynęła na to, jak projektanci myślą o przestrzeni i rozkładzie mieszkania?

Nie da się ukryć, że przez ostatnie 1,5 roku zmieniło się myślenie nabywców o domowych przestrzeniach. Czas izolacji oraz zdalna praca i nauka sprawiły, że na etapie poszukiwań wymarzonego „M” istotne są dla nich rozwiązania funkcjonalne i udogodnienia, do których wcześniej nie przywiązywano dużej wagi. Oczywiście zmianę tę odzwierciedlają projekty nowych inwestycji mieszkaniowych.

- Jednym z największych pandemicznych trendów w projektowaniu jest wprowadzanie do planów mieszkań o metrażach 60-70 mkw. atrakcyjnych miejsc do rekreacji i relaksu - dużych balkonów czy też prywatnych ogródków. To przestrzenie, które umilają codzienne funkcjonowanie domownikom właśnie wtedy, kiedy znacznie więcej czasu spędzają wewnątrz mieszkań - wyjaśnia Radosław Skowroński z pracowni architektonicznej Studio 20. - Ciekawym i coraz częściej stosowanym rozwiązaniem jest również aranżowanie tarasów na dachach budynków dla mieszkań znajdujących się na ostatnich kondygnacjach apartamentowców - dodaje.

Zauważalny jest również trend zakupu mieszkania, w którym można wydzielić dodatkową przestrzeń do komfortowej pracy.

- Zupełnie nową potrzebą, związaną bezpośrednio z pracą zdalną, będzie pojawianie się w mieszkaniach gabinetów – oddzielnych pomieszczeń przeznaczonych do celów służbowych. Do tej pory były to przestrzenie kojarzone przede wszystkim z pewnymi grupami zawodowymi – prawnikami, lekarzami, artystami. Obecnie standardem stają się projekty mieszkań, uwzględniające zupełnie odrębne pomieszczenia do pracy lub układy funkcjonalne, umożliwiające wydzielenie tego typu przestrzeni z innego pomieszczenia, najczęściej z sypialni - dodaje Izabela Kucharska ze spółki mieszkaniowej Skanska.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych