Fusion, czyli odwaga niebanalnych zestawień

Trend na fusion jest obecny nie tylko w kuchni czy na wybiegach modowych, ale także we wnętrzach.

Autor: HouseMarket.pl 03 listopada 2016 14:11

Wielki powrót estetyki, która zakłada fuzję różnych stylów bywa niekiedy mylony z artystycznym miszmaszem konwencji. Tymczasem styl fusion to połączenie dokładnie określonych elementów. W tej estetyce łączy się bowiem stare z nowym.

 Zasada: „mieszaj stare z nowym” może być interpretowana na wiele sposobów. Styl nowoczesny rozumiany szeroko to zarówno skandynawski minimalizm, jak i chłodna industrialna estetyka. Z kolei motywy z dawnych epok da się wpisać w koncepcje aranżacyjne znane z francuskich, angielskich, klasycznych, a nawet rustykalnych i marynistycznych wnętrz.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak stworzyć wnętrze w stylu fusion?

Na początek wybierz elementy wyposażenia, które ci się podobają, i podziel je na kategorie: nowoczesność oraz dawne aranżacje. Do minimalistycznej białej kanapy i jasnego tła na ścianach i zasłonach dobierz charakterystyczne dodatki w starodawnej estetyce. Zdecyduj się na postarzany zegar w stylu marynistycznym, industrialny stolik, na przykład stolik Copper z funkcją schowka i impresjonistyczny dywan nawiązujący barwami do kultury Dalekiego Wschodu.

Zadbaj o wyrazisty kontrast

Projektanci wnętrz podkreślają, że styl fusion – pomimo zaskakujących połączeń – powinien być wprowadzany w dość zachowawczy sposób. Brzmi jak sprzeczność? Nie do końca. Wspomniana estetyka nie jest tylko odmianą eklektyzmu. Tutaj ma znaczenie podłoże minimalizmu, przełamane interesującymi elementami vintage. Przewaga prostoty sprawi również, że elementy retro będą bardziej rzucać się w oczy.

Aby uzyskać taki efekt na przykład w swojej sypialni, wykorzystaj surowe, industrialne wykończenie ścian i podłóg, modernistyczną pościel nawiązującą do rozwiązań technologicznych (chociażby pościel Code). Dekoracją niech będą rustykalne szafki, stary aparat fotograficzny i wysłużony, stylowy rower.

Baw się wzorami i materiałami

Pamiętaj, że kontrast pożądany w estetyce fusion nie zależy tylko od zestawiania surowych form z zaokrąglonymi kształtami czy ascetycznych kolorów z feerią barw. Ważne jest również zwrócenie uwagi na materiały.

Chcesz urządzić salon w stylu fusion? Wykorzystaj nowoczesne materiały, takie jak cegła, stal czy zimne szkło, i połącz je z przytulnymi dodatkami nawiązującymi do poprzednich epok. Możesz użyć na przykład poduszki w konwencji retro, która będzie odznaczać się na tle modernistycznego stołu ze szkła i srebrnej stali.

Możesz także połączyć styl industrialny z tradycyjną angielską kratą. Zaaranżuj salon w taki sposób, by ściany były wykończone surową, jasną cegłą. Możesz ożywić ją fragmentem pomalowanym na wyrazisty czerwony kolor. Do loftowej stylistyki dołącz fotele o miękkim, materiałowym wykończeniu w kratę, na przykład z kolekcji Edinburgh od Dekoria.pl, oraz podnóżek o kształtach w stylu retro.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych