Hałas w domu. Jak wplywa na życie?

Hałas jest często ignorowanym wyzwalaczem stresu. Rozwiązania chroniące przed hałasem mogą poprawić jakość życia w perspektywie krótko- i długoterminowej. Niemieckie Towarzystwo Akustyczne regularnie bada jego negatywne konsekwencje podczas corocznego Międzynarodowego Dnia Wiedzy o Hałasie.

Autor: housemarket.pl 04 lipca 2022 12:43

  • Automatyczne ustawienia bezpiecznego lub regulowanego zamknięcia przeciwpożarowego są często tak silne, że powodują zatrzaskiwanie się drzwi.
  • Regularny głośny hałas wpływa na samopoczucie każdego użytkownika budynku, pogarsza koncentrację czy przeszkadza w odpoczynku.
  • Zarówno w obiektach użyteczności publicznej, jak i inwestycjach mieszkaniowych powinny być stosowane ciche samozamykacze, które znacznie podnoszą komfort użytkowników.

Jak działa na nas hałas?

Nawet niski poziom hałasu może narazić organizm na stres. Jak wskazuje Program Opieki w zakresie Zdrowia Zawodowego Uniwersytetu Michigan, przewlekły hałas w miejscu pracy powoduje wzrost ciśnienia krwi i tętna.

W innym badaniu prowadzonym przez eksperta od snu z Harvard Medical School zbadano „zakłócającą zdolność różnych dźwięków szpitalnych podczas snu”. Doszli do wniosku, że „niezbędna jest poprawa warunków akustycznych nowych i istniejących placówek opieki zdrowotnej, aby zapewnić najwyższą jakość opieki”. Zamykające się drzwi były jednym z 14 badanych dźwięków tła.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Rozwiązanie na bezgłośne zamykanie drzwi

Hałas w środowisku nie jest trywialnym problemem. Ważne jest, aby unikać niepotrzebnego zanieczyszczenia akustycznego w miejscu pracy, w placówkach edukacyjnych i kulturalnych, w domach i hotelach, a także w szpitalach – aby zapewnić zarówno spokój ducha, jak i produktywność. Z myślą o tych potrzebach opracowaliśmy technologię zamykaczy drzwi Close-Motion®. Zamykają one jedno- lub dwuskrzydłowe drzwi szczelnie i prawie niesłyszalnie - mówi Andreas Gmelin, dyrektor ds. zarządzania produktem i rozwoju biznesowego w jednostce ds. produktów do zamykania drzwi EMEIA w ASSA ABLOY Opening Solutions.

Wspomniany zamykacz Close-Motion szybko przymyka drzwi do wąskiej szczeliny, a następnie spokojnie je hamuje i dociąga powoli, cicho i bezpiecznie, aż zostaną szczelnie zamknięte. Wszystko, co słychać, to delikatne kliknięcie. Technologia radzi sobie z przeciągami czy efektem zasysania powietrza.

Aby montaż zamykacza z cichym domykaniem był łatwy, producenci zadbali o odpowiednie komponenty, takie jak uniwersalna płyta montażowa, znormalizowane pozycje mocowania i szablony do wiercenia – które przyspieszają instalację. Wrzeciono o regulowanej wysokości zapobiega błędom montażowym i umożliwia późniejszą regulację bez kosztów i opóźnień czasowych.

W zaledwie kilku krokach można dostosować tłumienie otwierania i zamykania, a także siłę zamykania do konkretnych potrzeb drzwi. Raz wykonane ustawienia posłużą na długi czas. Na przykład, zmiany temperatury nie powodują potrzeby dodatkowej konserwacji. Zamykacz kontynuuje pracę zgodnie z przepisami bez konieczności ponownej regulacji. Zamykacze Close-Motion testowane są zgodnie z normami EN 1154 / EN 1158 dla drzwi przeciwpożarowych i przeciwdymowych.

W świecie przeładowanym hałasem projektanci powinni być szczególnie wyczuleni na zapewnienie komfortu użytkownikom obiektów. Technologie, które redukują szum tła, a w efekcie stres, z roku na rok będą coraz bardziej pożądane.

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych