Inteligentna kuchnia - nowoczesne rozwiązania dla wymagających

Już co trzeci Polak budujący dom wyposaża go w inteligentne systemy sterowania. Pakiety smart home coraz chętniej udostępniają także deweloperzy. Część z rozwiązań technologicznych z powodzeniem można zastosować w kuchni.

Autor: housemarket.pl 13 sierpnia 2021 13:53

Pakiet innowacyjnych rozwiązań w kuchni może w znaczący sposób skrócić czas przygotowywania potraw i ułatwić wykonywanie codziennych obowiązków. Dedykowane kuchniom inteligentne systemy dotyczą z jednej strony zabudowy mebli kuchennych, a z drugiej – różnego rodzaju wyposażenia, zaczynając od sprzętów kuchennych, a kończąc na oświetleniu. Łączy je jedno: dzięki nim korzystanie z kuchni staje się funkcjonalne, komfortowe i ergonomiczne.

Gotowanie ze smartfonem

Wyobraźmy sobie spotkanie rodzinne, podczas którego przygotowywany posiłek odgrzewamy w piekarniku sterowanym za pomocą aplikacji. Telefon przypomni nam również o konieczności dosypania soli czy płynu nabłyszczającego do zmywarki. A okap włączy się sam po wykryciu pary unoszącej się znad kuchenki. Taki jest sprzęt AGD przyszłości określany mianem inteligentnego. W rzeczywistości z inteligencją nie mają wiele wspólnego: są to urządzenia zautomatyzowane, wyposażone w nowe funkcje cyfrowe. Ich działanie opiera się z jednej strony na bezprzewodowym połączeniu z internetem, dzięki czemu można je obsługiwać z poziomu smartfona lub tabletu, a z drugiej na wbudowanych systemach i czujnikach, które dostosowują czas i rodzaj pracy do okoliczności, np. dobierają program pieczenia do wagi umieszczonego w piekarniku posiłku.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czy warto mieć je w swojej kuchni? Mimo że inteligentne sprzęty wiążą się z wyższym kosztem w porównaniu z tradycyjnymi urządzeniami, to trzeba mieć na uwadze, że produkowane są z myślą o funkcjonalności i wygodzie użytkownika. Jeśli budżet nam na to pozwala – warto w nie zainwestować.

I wszystko jasne

W projektowaniu prawdziwie nowoczesnej kuchni należy pamiętać o odpowiednim oświetleniu. Również w tym przypadku rynek oferuje nam inteligentne systemy dopasowane do indywidualnych potrzeb użytkowników. Takie jest m.in. oświetlenie piątej generacji Loox Led, umożliwiające zdalne sterowanie światłem. System wykorzystuje łączność przez Bluetooth, dzięki któremu możemy dopasować barwę oraz natężenie światła za pomocą pilota lub przez aplikację Häfele Connect zainstalowaną na smartfonie czy tablecie. Warto pamiętać, że odpowiednie oświetlenie w kuchni odgrywa ogromną rolę.

– Dobrze dobrane znacząco podnosi komfort przygotowywania posiłków. Dla naszej wygody i dobrego zdrowia, zwłaszcza wzroku, koniecznością jest oświetlenie blatu roboczego. Warto tutaj sięgnąć po popularne taśmy LED, które w równomierny sposób oświetlają część roboczą – wyjaśnia Michał Kichler, manager ds. doradztwa technicznego i szkoleń Häfele.

Jak dodaje ekspert, trzeba też pamiętać o oświetleniu wnętrz mebli.

- Dzięki temu mamy pełen pogląd na zawartość, to szczególnie przydatne w przypadku szuflad. Tego typu oświetlenie wyposażone jest w czujniki, dzięki czemu nie musimy się martwić o wpływ na środowisko czy wysokie rachunki za prąd. Szeroki wybór wersji kolorystycznych opraw czy listew LED, a także rodzajów oświetlenia sprawia, że dopasowanie go do aranżacji wnętrza powinno być proste, a jednocześnie efektowne -  dodaje Michał Kichler.

Nowoczesna zabudowa kuchni

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych