Inteligentny dom. Jaki system wybrać?

Dom który reaguje na bodźce zewnętrzne i jest w stanie dopasować się do potrzeb mieszkańców jest na wyciągnięcie ręki. Dzięki olbrzymiemu postępowi w dziedzinie informatyki, współcześnie inteligentne domy są w Polsce coraz powszechniejsze.

Autor: housemarket.pl 27 lipca 2017 11:15

Dzięki możliwościom współczesnej technologii możemy wyposażyć dom w szereg usprawnień znacznie polepszających komfort użytkowania. Czujniki zamontowane w wielu miejscach budynku pozwalają mu reagować na zmieniające się warunki i dynamicznie dostosowywać do zaistniałych sytuacji. W chwili obecnej technologia inteligentnego budynku umożliwia odbieranie wielu różnych rodzajów sygnałów, od warunków atmosferycznych po wykrywanie ludzkiej obecności.

- Różnorodność i ilość odbieranych sygnałów pozwala na dostosowanie pracy urządzeń w domu do np. bieżącego nasłonecznienia. Dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu światła słonecznego, inteligentny dom pozwala zmniejszyć zużycie energii cieplnej o nawet o 20 - 30% - mówi Marek Smolik z firmy MCX Telecom.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Istotny jest również fakt, że rozmieszczone w domu czujniki mogą wykryć awarie, takie jak wyciek gazu czy wody, samoczynnie zamknąć odpowiednie zawory i powiadomić właściciela lub niezbędne służby. Sensory wykrywające obecność przyczyniają się natomiast do znacznego podniesienia poziomu bezpieczeństwa, poprzez wykrycie intruza, ale też natychmiastowe powiadomienie o włamaniu policję i właściciela, działając jak system alarmowy.

Budynek pracujący za ciebie

Na inteligentny budynek składają się także urządzenia, wykonujące pracę za domowników. Odpowiadają one m.in. za sterowanie pracą okien, rolet, bram garażowych, funkcjonowanie oświetlenia czy też regulację temperatury i wentylacji. Praca urządzeń RTV i AGD również może być sprzężona z systemem zarządzającym budynkiem i przez to dostosowana do potrzeb jego użytkowników.

- Urządzenia w inteligentnym domu bardzo często pracują samoczynnie, bazując na preferencjach użytkownika, co pozwala podnieść zarówno komfort, jak i prestiż życia. Domownik w każdej chwili może też ręcznie korygować działanie takich urządzeń i konfigurować je w zależności od swoich potrzeb – dodaje Marek Smolik.

Wyposażenie domu w system automatyki budynkowej pozwala także rozszerzyć jego funkcjonalność. Dla przykładu, dzięki połączeniu działania elementów takich jak światło i regulacja temperatury z odtwarzaczem muzycznym, można wytworzyć całe spektrum „scen” dostępnych w budynku. Rano, domowników mogą obudzić energiczne dźwięki, a pomieszczenie może być jasne i rześkie. Z kolei wieczorem – ciepłe światło i przyjemna temperatura, wraz z nastrojową muzyką, mogą uspokajać i relaksować.

Wszystko pod kontrolą

Wszystkie mechanizmy w inteligentnym domu są niezależne i mogą być pod nadzorem jednego systemu, który daje użytkownikowi kompleksową kontrolę nad budynkiem. W chwili obecnej sterowanie domowymi sprzętami może odbywać się zarówno poprzez przycisk na ścianie, pilota, komputer jak i pojedynczą aplikację w smartphonie. Pozwala to na maksymalizację wygody użytkowania oraz na zarządzanie domem z każdego miejsca na ziemi, co jest szczególnie istotne w przypadku długiej nieobecności domowników. System zarządzania domem może być także odpowiedzialny za naukę zachowań użytkowników.

Systemy inteligentnego budynku pozwalają na znaczne podniesienie zarówno komfortu, jak i bezpieczeństwa, ale - dzięki możliwości kreowania odpowiedniego nastroju - wyraźnie podnoszą też estetykę i prestiż domu. Liczne korzyści, płynące z ich użytkowania, połączone z coraz większą dostępnością tego typu rozwiązań, z pewnością stanowią jeden z istotniejszych powodów rosnącej popularności inteligentnych domów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych