Jak automatyka budynkowa podnosi komfort życia?

Budynek, który dynamicznie reaguje na bodźce zewnętrzne i jest w stanie dopasować się do potrzeb jego użytkowników – ta wizja przestała być już tylko pomysłem rodem z filmów science fiction. Dzięki możliwościom współczesnej technologii możemy wyposażyć dom w szereg usprawnień znacznie polepszających komfort użytkowania.

Autor: Housemarket.pl 23 maja 2017 13:47

Początków technologii stosowanej w inteligentnych budynkach należy szukać w latach 70. XX w. w Stanach Zjednoczonych. Protoplastami automatyki budynkowej były tam systemy wykorzystywane w produkcji, do kontroli i nadzoru maszyn, a także w przemysłowym ogrodnictwie, gdzie monitorowały warunki rozwoju roślin. Dzięki olbrzymiemu postępowi w dziedzinie informatyki, współcześnie inteligentne domy są w Polsce coraz powszechniejsze, a w krajach zachodnich rozpoczęły już wypieranie tradycyjnych instalacji.

Dom, który - reaguje

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dzięki szeregowi czujników zamontowanych w wielu miejscach domu, może on reagować na zmieniające się warunki i dynamicznie dostosowywać się do zaistniałych sytuacji. W chwili obecnej technologia inteligentnego budynku umożliwia odbieranie wielu różnych rodzajów sygnałów, od warunków atmosferycznych po wykrywanie ludzkiej obecności. - Różnorodność i ilość odbieranych sygnałów pozwala na dostosowanie pracy urządzeń w domu do np. bieżącego nasłonecznienia. Dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu światła słonecznego, inteligentny dom pozwala zmniejszyć zużycie energii cieplnej o nawet o 20 - 30 proc. – mówi Marek Smolik z firmy MCX Telecom, dostarczającej rozwiązania z zakresu automatyki budynkowej. Istotny jest również fakt, że rozmieszczone w domu czujniki mogą wykryć awarie, takie jak wyciek gazu czy wody, samoczynnie zamknąć odpowiednie zawory i powiadomić właściciela lub niezbędne służby. Sensory wykrywające obecność przyczyniają się natomiast do znacznego podniesienia poziomu bezpieczeństwa, poprzez wykrycie intruza, ale też natychmiastowe powiadomienie o włamaniu policję i właściciela, działając jak system alarmowy.

Budynek pracujący za ciebie

Na inteligentny budynek składają się także urządzenia, wykonujące pracę za domowników. Odpowiadają one m.in. za sterowanie pracą okien, rolet, bram garażowych, funkcjonowanie oświetlenia czy też regulację temperatury i wentylacji. Praca urządzeń RTV i AGD również może być sprzężona z systemem zarządzającym budynkiem i przez to dostosowana do potrzeb jego użytkowników. - Urządzenia w inteligentnym domu bardzo często pracują samoczynnie, bazując na preferencjach użytkownika, co pozwala podnieść zarówno komfort, jak i prestiż życia. Domownik w każdej chwili może też ręcznie korygować działanie takich urządzeń i konfigurować je w zależności od swoich potrzeb – mówi Marek Smolik z firmy MCX Telecom. Wyposażenie domu w system automatyki budynkowej pozwala także rozszerzyć jego funkcjonalność. Dla przykładu, dzięki połączeniu działania elementów takich jak światło i regulacja temperatury z odtwarzaczem muzycznym, można wytworzyć całe spektrum „scen” dostępnych w budynku. Rano, domowników mogą obudzić energiczne dźwięki, a pomieszczenie może być jasne i rześkie. Z kolei wieczorem – ciepłe światło i przyjemna temperatura, wraz z nastrojową muzyką, mogą uspokajać i relaksować.

SŁOWA KLUCZOWE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych