Jak dobrze urządzić łazienkę?

Właściwie zaprojektowane meble nadają łazience harmonii i chronią przed nadmiarem opakowań, butelek i innych akcesoriów. W małych łazienkach warto unikać nadmiaru mebli i zdecydować się na jeden konkretny.

Autor: HouseMarket.pl 14 listopada 2016 12:24

Z łazienki każdego dnia korzystamy wielokrotnie, dlatego tak trudno utrzymać tam porządek, a im więcej domowników w rodzinie, tym potencjalnie większy bałagan. Okazuje się jednak, że już na etapie urządzania i planowania można tak zaprojektować to pomieszczenie, by zachowanie czystości przychodziło nam o wiele łatwiej. Przede wszystkim warto zapamiętać, że im mniej wystających elementów w armaturze czy meblach, tym będzie prościej.

Już na początku planowania czeka nas kilka strategicznych decyzji. Musimy zdecydować, czy wybieramy wannę, czy prysznic i określić lokalizację pozostałych elementów, takich jak umywalka czy sedes, jeżeli mają się tam znaleźć. Musimy też rozplanować, co będziemy przechowywać w łazience i jaką przestrzeń oraz jakie meble przeznaczymy na ten cel. Jeżeli w pomieszczeniu ma się znaleźć pralka, określenie jej miejsca to kolejny, obowiązkowy punkt w momencie planowania.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Im mniej tym lepiej

Dobry plan pozwoli nam tak zaaranżować przestrzeń, aby w trakcie użytkowania, utrzymanie porządku w pomieszczeniu nie sprawiało nam wiele problemów. Przede wszystkim zadbajmy o to, by jak najmniej przedmiotów znajdowało się na zewnątrz. Chaotycznie ustawione butelki z kosmetykami nie dodają uroku, a w dodatku przecieranie każdej z nich z kurzu zabiera bardzo dużo czasu. Warto więc od razu pomyśleć o odpowiedniej szafce, w której będziemy przechowywać różnego typu kosmetyki.

– Taki mebel najlepiej zaplanować jak najbliżej miejsca, gdzie będziemy z tych przedmiotów korzystać, np. w okolicy lustra i umywalki tak, by to co najważniejsze, zawsze mieć pod ręką. Możemy zdecydować się na klasyczną stojącą szafkę, albo wybrać opcję wiszącą. Warto wiedzieć, że utrzymaniu porządku sprzyjają też szuflady. Kosmetyki, które będziemy tam przechowywać najlepiej posegregować na takie, z których korzystamy codziennie, i trzymać je w jednym miejscu, osobno zaś te, których używamy sporadycznie – radzi Anna Wróbel, projektantka mebli z firmy Komandor.

Ponieważ w łazience powinno znaleźć się lustro, zamiast wprowadzać odrębny element do wnętrza, możemy wybrać wiszącą szafkę nad umywalkę wyposażoną w drzwi z lustrem, które ma jeszcze jedną ogromną zaletę – w wyjątkowy sposób rozświetla całe pomieszczenie.

Jak ukryć pralkę

Pralka w łazience nie wygląda estetycznie, ale często nie mamy dla niej innego miejsca w domu czy mieszkaniu. Przy okazji tego sprzętu pojawiają się także proszki i inne środki do prania, które również warto sprytnie ukryć. Sprawdzonym pomysłem jest zabudowa tego sprzętu, która może przybrać różne formy. Jednym z rozwiązań jest wspólna zabudowa pralki z umywalką. Jeśli tylko dysponujemy odpowiednio dużym miejscem, montujemy dłuższy blat, wpuszczamy w niego zlew, a pod nim znajdzie się jeszcze wystarczająco miejsca na szafki, szuflady i pralkę.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych