Jak pielęgnować drewno?

Wybór mebla zawsze wiąże się z dylematem. Nie od dziś wiadomo, że drewniane meble są zawsze na czasie, a ponadto wnoszą naturalne ciepło do domu. Decydując się na zakup produktu z drewna mamy nadzieję, że posłuży nam przez wiele lat. Taki tok rozumowania jest w pełni uzasadniony. Jednak żeby tak się stało, musimy trzymać się paru podstawowych zasad. Kilku rad udzieli nam Ela Malita, właścicielka marki Malita Just Wood, która na co dzień pracuje z drewnem.

Autor: Housemarket.pl 24 listopada 2016 16:25

Polacy coraz częściej doceniają meble wykonane metodą rzemieślniczą. Porzucają produkty niskiej jakości, które niszczą się po krótkim czasie użytkowania na rzecz mebli drewnianych. Jednym z najpopularniejszych gatunków wykorzystywanych do produkcji mebli drewnianych jest dąb. Gatunek ten jest przede wszystkim twardy, odporne na ścieranie i działanie czynników zewnętrznych oraz wyjątkowo trwały. Innym popularnym gatunkiem jest wysokiej jakości orzech europejski. Jego zaletą jest duża rozmaitość i niepowtarzalność występowania struktur. Coraz większą renomę zdobywają również meble z drewna egzotycznego ze względu na różnorodność ciepłych barw.

Jak dbać o drewno

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Aby wybrać najlepszą metodę pielęgnacji mebla należy zastanowić się nad sposobem jego wykonania, materiałem z jakiego jest wykonany oraz sposobem zaimpregnowania. Ostatni wymieniony stanowi jednak najważniejszą kwestię naszego dalszego działania.

-Surowe drewno, pomimo swojego oryginalnego i naturalnego piękna, musi zostać zabezpieczone przed ewentualnymi uszkodzeniami. W naszej firmie oferujemy olejowanie, ponieważ ta metoda jest ekologiczna ale też bardziej pracochłonna. Dodatkowo olej chroni mebel przed wodą oraz promieniowaniem UV. Proponujemy również lakierowanie, dzięki niemu stolik dłużej zachowuje świeży wygląd - mówi Elżbieta Malita, ekspert z firmy Malita Just Wood.

Olejowane powierzchnie wymagają ponowienia w trakcie użytkowania jednak umożliwiają dokonywania drobnych poprawek renowacyjnych. Lakierowanie jest co prawda trwalsze, jednak na cieniutkiej powierzchni lakieru mogą powstawać mikrorysy przy użytkowaniu mebla. Należy zatem pamiętać o odnowieniu powierzchni ochronnej w zależności od jego przeznaczenia.

Najważniejsza zasada: drewno nie toleruje wody. Aby drewno długo cieszyło nasze oczy swym wyglądem należy unikać kontaktu z wodą. Nadmierna wilgoć może wniknąć w strukturę drewna, w efekcie może tracić swój kolor, wypaczać się, a nawet gnić. W przypadku czyszczenia używamy wilgotnych ściereczek stosując koniecznie zimną wodę, aby zapobiec rozwojowi pleśni. Najlepiej przetrzeć jeszcze do sucha, aby po pozostawieniu np. kubka nie pozostały nieestetyczne ślady. Zwróćmy także uwagę na rodzaj użytych akcesoriów, unikajmy szorstkich gąbek lub detergentów nie przeznaczonych do tego celu, które mogą w sposób nieodwracalny uszkodzić powierzchnię. Kolejna zasada: za gorąco. Drewno jest materiałem wrażliwym na wysoką temperaturę. Narażanie na ten czynnik może spowodować pękanie drewna, dlatego odradzamy stawiania drewnianych mebli w pobliżu źródła ciepła np. kominków czy kaloryferów, a także używania podkładek pod naczynia z gorącym jedzeniem lub napojami. Starajmy się unikać uszkodzeń mechanicznych, bowiem nie istnieje metoda impregnacji chroniąca w pełni przed takimi uszkodzeniami, a naprawa wymaga zazwyczaj dużej ingerencji w powierzchnię. Warto reagować na wszelkiego rodzaju zmiany jak najszybciej bowiem odkładanie problemu może doprowadzić do trwałego uszkodzenia mebla. Zazwyczaj wystarczą wówczas tylko drobne zabiegi.

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych