Jak pielęgnować podłogę lakierowaną

Drewniana podłoga nieustannie króluje we wnętrzach. Wyjątkowo prezentuje się zarówno w przestrzeniach zaaranżowanych w duchu tradycji, jak i w tych bardziej nowoczesnych.

Autor: HouseMarket.pl 05 grudnia 2016 11:58

Decydując się jednak na drewnianą podłogę, warto zastanowić się nad jej wykończeniem. Deski pokryte lakierem mogą okazać się strzałem w dziesiątkę.

Jedną z najczęściej stosowanych metod zabezpieczania drewnianej podłogi jest jej lakierowanie. Nałożenie lakieru na powierzchnię desek umożliwia łatwą konserwację parkietu, bezproblemowe utrzymanie go w czystości, a także chroni przed zarysowaniami oraz uszkodzeniami mechanicznymi.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Co więcej, drewno pokryte taką powłoką uzyskuje i utrzymuje nasyconą barwę, uwidaczniając każdy szczegół usłojenia, dzięki czemu deski prezentują się naprawdę efektownie. O zaletach podłóg lakierowanych oraz o tym jak o nie dbać, opowiada ekspert firmy Kaczkan.

Piękno pokryte lakierem

Ze względu na wiele zalet, lakierowanie należy do najpopularniejszych technik wykańczania parkietu. Metoda konserwacji tego typu sprawia przede wszystkim, że nabiera on bardzo wysokiej wytrzymałości. Dzieje się tak, ponieważ lakier pozostawia na powierzchni materiału powłokę odporną na zarysowania oraz większość uszkodzeń mechanicznych.

– Jeśli jednak chcemy zadbać o dodatkowe zabezpieczenie podłogi, możemy zdecydować się na deski utwardzane promieniami UV. Taka technika zwiększy obciążalność parkietu, a także jeszcze bardziej utwardzi jego powierzchnię, dając mu gwarancję długowieczności. Drewniane podłogi z tego typu wykończeniem można znaleźć w asortymencie firmy Kaczkan, oferującej nowoczesny ProParkiet składający się z dwóch warstw drewna połączonych ze sobą wytrzymałym klejem – mówi główny technolog firmy Kaczkan, Krzysztof Sasin.

Warto również wspomnieć o tym, że lakierowanie służy nie tylko wzmocnieniu powierzchniowej struktury drewna, ale także zabezpieczeniu jej przed rozprężaniem lub kurczeniem w wyniku intensywnego ogrzewania lub gwałtownych zmian temperatur. Ponadto, dzięki temu zabiegowi, deski zyskują specyficzny pod względem struktury, połysku i usłojenia charakter, stanowiąc stylowe dopełnienie każdego wnętrza.

Czysta robota

Wykończenie podłogi za pomocą lakieru jest najlepszym rozwiązaniem dla osób ceniących bezproblemową pielęgnację i długi czas użytkowania podłogi bez konieczności przeprowadzania ponownych renowacji. Tego typu parkiet nie przyjmuje zabrudzeń, co więcej nie wymaga specjalistycznych preparatów do konserwacji, dzięki czemu jest naprawdę tani w eksploatacji. Jak każda podłoga wymaga jednak troski. Procesy pielęgnacyjne lakierowanej podłogi można podzielić na codzienne i okresowe.

– Na co dzień lakierowane deski wystarczy zamieść miękką zmiotką lub odkurzyć. Ważne jednak, aby używać do tego specjalnych końcówek – szczotek do parkietu. Codzienna pielęgnacja jest niezwykle ważna, ponieważ nanoszony piasek oraz kurz może zarysować podłogę. Podłogi lakierowane nie powinny zbyt często być zmywane na mokro – nadmiar wody może mieć negatywny wpływ na drewno. Dlatego też mopem warto wytrzeć deski dopiero w przypadku większych zabrudzeń. Jeśli chodzi zaś o okresową pielęgnację lakierowanej podłogi, warto pamiętać o tym, że powinna być ona poddana pierwszej konserwacji już po dwóch tygodniach od wykończenia jej lakierem.

Środek do konserwacji przedłuży czas użytkowania powłoki lakieru i dodatkowo nabłyszczy jej powierzchnię, jednak należy pamiętać, aby przed rozpoczęciem pielęgnacji wypróbować nowy środek w mało widocznym miejscu. Konserwację już użytkowanej podłogi należy powtarzać co najmniej co 6 miesięcy, a optymalnie raz na kwartał pamiętając o uprzednim starannym jej oczyszczeniu – mówi główny technolog firmy Kaczkan, Krzysztof Sasin.

Deski pokryte lakierem doskonale sprawdzą się zarówno w tradycyjnych aranżacjach, jak i w tych nowoczesnych. Dzięki efektowi połysku, wprowadzą do wnętrza wiele wyrafinowania oraz ponadczasowej elegancji. Ponadto, tak zaimpregnowane drewno będzie stanowić dekorację pomieszczenia. W ofercie firmy Kaczkan w kolekcji Colours of the World dostępne są barwne lakiery, podkreślające naturalny odcień drewna, jak np. Alaska o dość chłodnym wybarwieniu, Grey Eagle z bielonymi porami czy Coffee utrzymany w bardzo ciemnej kolorystce.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych