Jak prawidłowo oświetlić wnętrze?

Jeszcze do niedawna właściciele przestrzeni traktowali oświetlenie jako element wyposażenia, który po prostu musi pojawić się w każdym pomieszczeniu. Dzisiaj wnętrzarscy pasjonaci są o wiele bardziej świadomi i doskonale zdają sobie sprawę z tego, że źródło światła to także dekoracja, a jego wybór to świetna okazja do personalizacji wnętrza. O istocie światła we wnętrzu opowiada architektka Agata Ferenc z Fabryk-Art.

Autor: housemarket.pl 07 września 2022 13:06

  • W ciągu ostatnich dziesięciu lat wnętrzarscy pasjonaci stali się bardziej świadomi co do tego, jak istotną rolę odgrywa oświetlenie wnętrza.
  • Kilka, a nawet kilkanaście punktów świetlnych na suficie pojawia się już nie tylko w dużych pomieszczeniach, ale również w strefach dziennych czy kuchniach.
  • Światło we wnętrzu odgrywa nie tylko dekoracyjną rolę – przede wszystkim jest odpowiedzią na potrzeby użytkowników przestrzeni i pozwala na dostosowanie wnętrza do ich aktualnych oczekiwań.

Dzięki dobremu oświetleniu domownicy mogą dostosować aranżację zarówno do odpoczynku, jak i do biesiad przy stole czy pracy zdalnej. Co więcej, ilość lamp zastosowanych w projekcie jest uzależniona nie tylko od czynności wykonywanych codziennie, ale również od chwil rozrywki, takich jak na przykład wieczory z planszówką, romantyczne kolacje z nastrojowym oświetleniem czy też czytanie książek w wygodnym fotelu, przy oprawach punktowych. Właśnie dlatego architekci już na etapie tworzenia projektu uświadamiają swoich klientów co do tego, że wysokiej jakości oprawy świetlne, które zaskoczą funkcjonalnością, ale również designem, są warte każdej ceny.

 

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Zdecydowana większość klientów nie ma żadnych zastrzeżeń co do funkcji danego oświetlenia w projekcie. Inwestorzy zazwyczaj wolą mieć większą ilość opraw, z możliwością regulacji natężenia czy też kierunku źródła światła. Wnętrzarscy pasjonaci coraz większym zaufaniem obdarzają również oprawy z systemem ściemniania, dzięki którym można uniknąć efektu prześwietlenia pomieszczenia - podkreśla architektka Agata Ferenc z Fabryk-Art.

Czym jest oświetlenie dla architekta?

Oświetlenie dla architekta ma charakter nie tylko funkcjonalny czy dekoracyjny - pozwala również na wydzielenie poszczególnych stref. Ten fakt jest istotny szczególnie przy łączeniu różnych przestrzeni, które kiedyś były osobnymi pomieszczeniami. Mowa tu między innymi o scaleniu salonu z kuchnią czy też o tym, że strefa dzienna może pełnić funkcję jadalnianą, gabinetową czy relaksacyjną. Rozwiązaniami, które pozwalają na jasny podział pomieszczenia, są zarówno podziały kolorystyczne, jak i zastosowanie różnorodnych opraw, które będą różnić się nie tylko stylem, ale również natężeniem oraz barwą światła.

- Dużym ułatwieniem jest tutaj szeroki wybór opraw. Dobrym przykładem jest marka AQForm, która w ramach jednej kolekcji tworzy często całą rodzinę źródeł światła – zaczynając od opraw natynkowych, przechodząc przez wpuszczane w sufit, a na ruchomych reflektorach i klasycznych oprawach osadzonych na kablach kończąc. Dzięki temu aranżacje nabierają niepowtarzalnego charakteru i zarazem spójności, a nam, architektom, zdecydowanie prościej jest klarownie podzielić przestrzeń na strefy - podkreśla Agata Ferenc.

Uniwersalne rozwiązania oświetleniowe

Dzięki większej świadomości klientów co do tego, jak istotną funkcję pełni dobre oświetlenie, ale przede wszystkim za sprawą wszechstronnego rozwoju producentów opraw oświetleniowych, na rynku można znaleźć całe multum rozwiązań, które zachwycą uniwersalnością i ponadczasowym designem. Szczególnym zainteresowaniem wśród inwestorów, ale również architektów cieszą się oprawy na szynoprzewodach. To oświetleniowe narzędzia, które są tyleż praktyczne, co estetyczne.

Jak wskazuje architektka, szynoprzewody ratują sytuację wtedy, kiedy prace elektryczne, mimo jasnych wytycznych projektowych, zakończą się na wyciągnięciu jednego kabla na środku sufitu. Tego typu rozwiązania oświetleniowe pozwalają uniknąć dodatkowych kosztów przeróbek instalacji elektrycznych w mieszkaniach kupionych w stanie deweloperskim bez uszczerbku dla funkcji oświetlenia, ale również finalnego wizerunku wnętrza. Z uwagi na dostępność różnorodnych opraw i reflektorów, szynoprzewody mogą być zarówno głównym oświetleniem, jak i akcentującym czy też dekoracyjnym.

Jakie oświetlenie sprawdzi się w łazience?

W każdej aranżacji ważną rolę odgrywa oczywiście łazienka, której dobre doświetlenie jest szczególnie istotne nie tylko z uwagi na to, ile czasu spędzamy w tym pomieszczeniu, ale również ze względu na czynności, które w nim wykonujemy. Aby poranny makijaż i codzienna toaleta były szybkie i przyjemne, funkcjonalne źródła światła powinny pojawić się szczególnie w strefie przy lustrze.

Najlepiej sprawdzają się między innymi lustra ze zintegrowanym oświetleniem LED oraz oprawy, których światło jest rozproszone mlecznym szkłem. Doskonałym dowodem na funkcjonalność oraz estetykę takiego rozwiązania jest jedna z realizacji architektki z Fabryk-Art. W domowym SPA z białym motywem przewodnim, zabudową w kolorze stalowego błękitu oraz ceglanym, loftowym akcentem w tle pojawiły się oprawy marki AQForm. Jak jednak podkreśla projektantka, przy wyborze opraw do łazienki należy zwrócić uwagę również na parametry techniczne.

- Przed zakupem warto pamiętać o sprawdzeniu tego, czy dana oprawa charakteryzuje się odpowiednią szczelnością – np. IP44 lub IP65. Inwestorzy mogą mieć pewność, że wybrane oświetlenie jest odporne na podwyższoną wilgotność powietrza, która panuje w łazience i że w pomieszczeniu nie dojdzie do niebezpiecznego zwarcia elektrycznego, w wyniku którego oprawa może ulec zniszczeniu - mówi architekta Agata Ferenc z Fabryk-Art.

Za pomocą światła można budować klimat we wnętrzu i wpływać tym samym na nastrój domowników. Oprawy powinny nie tylko dobrze oświetlać pomieszczenie, ale również być ciekawym akcentem dekoracyjnym i elementem spójnym z aranżacją. W ten sposób właściciele przestrzeni mogą cieszyć się pięknem opraw nie tylko wtedy, kiedy tworzą w pomieszczeniu intrygującą grę światła i cienia, ale również wówczas, gdy są zgaszone i uzupełniają wnętrze swoim designem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych