Jak przygotować dziecku miejsce do nauki?

Dzieci mogą polubić naukę w domu, jeśli tylko zapewnimy im miejsce sprzyjające koncentracji i rozwijaniu pasji. Ważne jest, aby urządzając taki kąt, wziąć pod uwagę marzenia i upodobania dziecka, choćby te dotyczące kolorów.

Autor: HouseMarket.pl 18 sierpnia 2016 12:55

Własna przestrzeń pomoże w nauce, gwarantując spokój i ciszę do pracy, będzie też kształtowała samodzielność i odpowiedzialność. Komfortowe warunki - właściwie dobrane meble i odpowiednie oświetlenie - to też niezwykle ważna inwestycja w zdrowie dziecka.

 Biurko to podstawa

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

 Myśli o miejscu do nauki zawsze najpierw krążą wokół biurka. Przede wszystkim musimy je dobrać do wzrostu naszego dziecka.

- Kupując standardowe biurko pierwszoklasiście powinniśmy wybrać wysokość ok. 55 cm, jednak dzieci w tym wieku szybko rosną i wymiana biurka co rok to niepotrzebny wydatek. Dziecku w wieku wczesnoszkolnym warto kupić biurko o regulowanej wysokości blatu – radzi Monika Szczęsny z firmy Komandor. – Biurko to oczywiście mebel przeznaczony do pracy, ale kiedy kupujemy je dla dziecka, postawmy na interesujący design. Postarajmy się, żeby było na tyle ciekawe, by zachęcało ucznia nie tylko do nauki, ale także, by inspirowało do rozwijania innych pasji. Zwróćmy tylko uwagę, by biurko miało matowy blat, dzięki czemu światło lampki nie będzie się odbijało i raziło w oczy. – dodaje ekspertka.

Warto zadbać o to, by w biurku znalazło się choć kilka szuflad na podręczne przybory szkolne i wysuwana półka pod klawiaturę, gdy dziecko ma komputer stacjonarny. Dzięki tym rozwiązaniom, na blacie zawsze będzie panował porządek.

Jeśli kąt do nauki aranżujemy w małym pomieszczeniu, dobrym rozwiązaniem może być biurko narożne, z kolei w bardzo nietypowych wnętrzach, najlepiej sprawdzi się indywidualny projekt, przygotowany na wymiar. Niezależnie od tego, ile mamy miejsca, pamiętajmy, że biurko powinno stanąć jak najbliżej okna, by zagwarantować najlepszy dostęp do dziennego światła. Dodatkowo na blacie musi się pojawić lampka. Warto wybrać taką, która oświetla jak największą część miejsca pracy, z regulowanym kątem i wysokością padania światła, koniecznie z nieprzezroczystym kloszem, by światło nie raziło dziecka w oczy.

Najlepsze krzesło w trosce o kręgosłup

 Krzesło to drugi bardzo ważny zakup. Żeby wybrać właściwe, trzeba wiedzieć, jak powinna wyglądać prawidłowa postawa ucznia podczas siedzenia przy biurku. Przede wszystkim dziecko musi mieć proste plecy – dużą rolę odgrywa tu odpowiednio wyprofilowane oparcie. Dobrze, by było wykonane z siatki lub z przewiewnego materiału z otworkami.

Dodatkowo stopy dziecka muszą opierać się o podłogę stabilnie, pod kątem prostym. Najlepszym rozwiązaniem jest krzesło z regulowaną wysokością siedziska, wtedy kupiony raz mebel stanie się inwestycją na kilka lat i będzie „rósł” z naszą pociechą. Zwróćmy też uwagę, by łokcie dziecka podczas siedzenia przy biurku znajdowały się mniej więcej na wysokości blatu i by krzesło miało odpowiednio wyprofilowane podłokietniki.

- Wybierając krzesło i biurko koniecznie weźmy dziecko na zakupy – podpowiada Monika Szczęsny z firmy Komandor. – Tylko wtedy dokonamy zakupów, które będą najlepiej dobrane dla naszej pociechy i zapewnią właściwą postawę podczas odrabiania lekcji. Posadźmy dziecko na krześle, przy biurku, które chcemy kupić, sprawdźmy wysokość mebli, wyprofilowanie oparcia, wysokość blatu. Warto też zatroszczyć się o to, by biurka dla małych dzieci nie miały ostrych krawędzi – dodaje.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych