Jak stać się wnętrzarskim minimalistą?

Minimalizm to świadome posiadanie przedmiotów. We wnętrzach oznacza porządek, prostotę, przestrzeń oraz harmonię. Jak stać się wnętrzarskim minimalistą?

Autor: HouseMarket.pl 24 marca 2017 11:00

Minimalizm we wnętrzach nie jest niczym nowym. Jako nurt w sztuce powstał w latach 80. ubiegłego wieku. Wywodzi się z awangardy lat 30., a zaczerpnięty został z architektury Japonii i filozofii zen. Główną ideą, która mu przyświeca, jest zasada „Less is more”. Kojarzy się z prostotą formy, brakiem zdobień, ładem i harmonią. Ma sprawiać we wnętrzu poczucie przestronności i porządku, dlatego nie ma tu przypadkowych przedmiotów.

Nie znajdziemy ozdobników: szlaczków, wzorków czy grawerów. Czy jednak na pewno wnętrze w tym stylu ma być wyłącznie białym pomieszczeniem z jednym krzesłem, stołem, szafą i łóżkiem? Niekoniecznie, choć na pewno będą tworzyć go jedynie te przedmioty, które są niezbędne. Każdy z nich ma bardzo konkretną rolę do spełnienia.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Muszą być funkcjonalne, niezawodne i doskonałej jakości, żeby mogły jak najdłużej nam służyć. Decydując się na ten styl, przede wszystkim pamiętajmy o idealnym zgraniu ze sobą wszystkich elementów. Minimalistyczne przedmioty użytkowe opierają się na podstawowych kształtach figur geometrycznych: prostokąta, koła czy trójkąta, a ich proste formy dopracowane są do perfekcji. Doskonale sprawdzają się w tym stylu niskie meble modułowe, które można ze sobą dowolnie zestawiać, łatwo przestawiać, a przez to dowolnie kreować przestrzeń.

Kolor ma tu znaczenie

Warto zwrócić uwagę, żeby meble w minimalistycznym wnętrzu nie zlewały się kolorystycznie z tłem, czyli ścianami. Jeżeli te są na przykład białe, doskonałym rozwiązaniem będzie kanapa z czarną tapicerką na zasadzie kontrastu. Nie musimy jednak ograniczać się do tych dwóch podstawowych kolorów. Przyjęło się wprawdzie, że mieszkanie w stylu minimalistycznym składa się przede wszystkim z bieli i czerni, jeśli natomiast lubisz inne barwy, proszę bardzo – korzystaj z nich.

Pamiętaj jednak, że nie może być ich zbyt wiele. Wystarczą dwa dominujące kolory i kilka w postaci wyrazistych dodatków. Gdy zdecydujesz się na ostrzejsze barwy ścian, wybierz meble w stonowanych odcieniach i odwrotnie.

Meble w roli głównej

W minimalizmie mebel o prostych kształtach może być sam w sobie ozdobą wnętrza. W salonie będzie nią niewątpliwie kanapa. Zdecyduj się przede wszystkim na taką o prostej formie. Przykładem może być narożnik Arezzo, który sprawdzi się jako dominujący akcent w monochromatycznym wnętrzu, czy też system modułowy Cube marki Adriana Furniture.

Można komponować go jak wieloelementową układankę. Długa sofa w jednej chwili stanie się narożnikiem lub oddzielnym fotelem. Minimalizm we wnętrzu, choć harmonijny i uporządkowany, nie oznacza nudy. Nie powiesimy wprawdzie w oknach firanek, na podłodze nie znajdzie się perski dywan, a na półkach nie ustawimy bibelotów czy pamiątek z podróży.

Mocnym zdobniczym akcentem stanie się za to prosty wazon z kwiatami na stole czy dużych rozmiarów grafika na ścianie. Mogą nim być także odpowiednio rozmieszczone źródła światła, które przyczynią się do podkreślenia najciekawszych elementów aranżacji wnętrza. A chcąc ocieplić minimalistyczne pomieszczenie, możemy wyposażyć je w miękkie poduszki i koce, dzięki którym będziemy się w nim czuć bardziej swojsko i przytulnie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych