Jak urządzić bezpieczną łazienkę dla seniora?

Dom jest naszą twierdzą. Chcemy czuć się w nim bezpiecznie i komfortowo, bez względu na wiek i ograniczenia. Dotyczy to przede wszystkim łazienki, która powinna być przestrzenią przyjazną także dla osób starszych. Podpowiadamy, jak ją urządzić.

Autor: housemarket.pl 17 stycznia 2022 12:21

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Nasze społeczeństwo starzeje się, wzrasta średnia długość życia, a zmniejsza liczba urodzeń. Oznacza to, że z roku na rok przybywa osób starszych, które mimo wieku, chcą pozostać samodzielne i niezależne, ale też czuć się bezpiecznie i komfortowo zarówno w domu, jak i poza nim. Nasze potrzeby i wymagania zmieniają się przy tym zależnie od etapu życia, na którym jesteśmy. Odnosi się to także architektury i aranżacji wnętrz publicznych i prywatnych.

- Architektura jest odpowiedzialna przed użytkownikiem, a szczególnie przed osobami starszymi. Przyczynia się do kształtowania jakości życia we wszystkich jego obszarach, które reagują z sobą i przenikają się nawzajem – mówi Iwona Benek, specjalizująca się w projektowaniu na rzecz architektury przyjaznej seniorom, z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Łazienka dostępna

Problem dostępności wnętrz dla seniorów i osób z ograniczeniami ruchowymi dotyczy w dużej mierze aranżacji łazienki. To pomieszczenie intymne, z którego chcemy móc korzystać samodzielnie, czując się przy tym komfortowo i bezpiecznie. Doskonale wiedzą o tym architekci i projektanci wnętrz publicznych, których misją i obowiązkiem jest likwidacja barier architektonicznych.

- Jednym z istotnych elementów kształtowania przyjaznej przestrzeni jest łazienka, która dla seniorów jest podstawą utrzymania jak najdłuższej samodzielności. Dlatego podczas projektowania łazienki kierujmy się przede wszystkim tym, aby była zauważalna - wspomagajmy orientację przez prawidłowo zaprojektowany system informacji graficznej, dotykowej lub dźwiękowej. Ważna jest także jej ergonomia i funkcjonalność, stosujmy zatem zasady projektowania uniwersalnego – dodaje Iwona Benek.

Przykład idzie z góry

Te podstawowe zasady projektowania w obiektach publicznych warto przenieść do przestrzeni prywatnej. By ułatwić korzystanie z łazienki osobom starszym i z ograniczeniami ruchowymi, należy przede wszystkim zadbać o odpowiednie wyposażenie. Do niego będą należeć: poręcze i uchwyty, prysznic bez brodzika, antypoślizgowa podłoga, wydłużona miska ustępowa, podwieszana umywalka bez postumentu, nisko zawieszone szafki, dodatkowe krzesło lub siedzisko oraz kontrastowe kolory. Ważne jest również odpowiednie oświetlenie oraz ergonomiczne rozlokowanie sprzętów, z zachowaniem wystarczająco dużej ilości miejsca na swobodny dostęp do nich. Jak urządzić funkcjonalną łazienkę dla seniora, podpowiadają architektki z pracowni WZ Studio - Ada Skwira i Małgorzata Liebhart.

Wszystko, co niezbędne

Dostosowywanie łazienki dla osoby starszej rekomendujemy rozpocząć od wymiany wanny na brodzik czy rozwiązanie bezbrodzikowe.

- Jeżeli z jakichś powodów wanna musi pozostać, niech będzie jak najniższa i wyposażona w siedzisko. Na ścianie przy wannie powinien zostać zamontowany uchwyt, który stanie się nieocenioną pomocą dla seniora podczas wstawania i podpierania się. Planując aranżację małej łazienki warto zamiast wanny zaplanować brodzik lub CleanLine – radzą Ada Skiwa i Małgorzata Liebhart. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych