Jak wybrać grzejnik do pokoju? 6 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę

Grzejnik jest dzisiaj zarówno funkcjonalnym, jak i estetycznym elementem wyposażenia każdego pomieszczenia. Przy jego zakupie należy więc uwzględnić kwestie techniczne, ale też wizualne. Podjęcie ostatecznej decyzji może okazać się sporym wyzwaniem. Czym kierować się przy wyborze grzejnika? Oto 6 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę.

Autor: housemarket.pl 30 września 2021 09:54

Moc grzewcza

Grzejnik ma ładnie wyglądać, ale ma również zapewnić nam odpowiednią ilość ciepła. W związku z tym w pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę moc cieplna kaloryfera, którą trzeba uzależnić od wielkości, ale też rodzaju i warunków panujących w danym pomieszczeniu. Warto wiedzieć, że optymalna temperatura w salonie mieści się w przedziale od 20°C do 22°C, ale już w sypialni czy pokoju dziecięcym, w którym śpi maluch, nie powinna przekraczać 18°C.

Kolor

Pomijając kwestie techniczne, kolor to absolutna podstawa przy wyborze grzejnika. Jeszcze do niedawna w sklepach można było spotkać się wyłącznie z białymi wymiennikami ciepła. W kolorystycznej ofercie marki Luxrad można dosłownie utonąć, a wszystko za sprawą palety RAL, która umożliwia wybór dowolnej barwy. Kaloryfer może być więc spójnym elementem wyposażenia lub wręcz przeciwnie – odważnym przełamaniem bieli ścian i drewnianej podłogi w postaci granatowego grzejnika Everest.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Styl pomieszczenia

Jeśli kolor, to i styl. Producenci grzejników stawiają na coraz bardziej designerskie projekty, przyciągając swoich klientów nietuzinkowymi propozycjami. Wymiennik ciepła może więc być subtelną formą lekko zaokrąglonych rurek grzewczych, dopełniających wnętrza klasyczne, czego przykładem jest grzejnik Fortuna, ale może być też innowacyjną konstrukcją stworzoną z myślą o wnętrzach minimalistycznych i nowoczesnych tak jak źródło ciepła Slim Line.

Pion czy poziom?

Istotną kwestią jest również orientacja grzejnika, którą należy dopasować do wielkości i kształtu pomieszczenia. W pokojach o wąskich ścianach, które potrzebują optycznego poszerzenia, najlepiej sprawdzą się grzejniki pionowe, natomiast do wnętrz długich lub z szerokimi ścianami będą pasować kaloryfery poziome.

Dopełnienie aranżacji

Dopełnienie aranżacji to nie tylko wybór koloru i dopasowanie do stylu pokoju. Grzejniki mogą być także elementem aranżacyjnych sztuczek, które optymalnie powiększą pomieszczenie. Takie wrażenie da między innymi wymiennik cieplna w formie lustra bądź grafiki na szkle, ale również kaloryfer z osłoną w formie jednej, odbijającej światło tafli lakierowanej proszkowo. Efekt prostej formy można wprowadzić do pomieszczenia za pomocą grzejnika V-Line Luxrad w białym wydaniu lub w dowolnym kolorze.

Miejsce montażu

Grzejnik najlepiej jest zamontować w miejscu, gdzie są największe straty ciepła. Dzięki temu podgrzane przez kaloryfer, unoszące się powietrze skutecznie zmniejszy przedostawanie się chłodnego powietrza z zewnątrz. Przy wyborze miejsca do montażu trzeba pamiętać o kilku zasadach – grzejnik powinien wisieć w odległości minimum 10 centymetrów od podłogi, a w jego pobliżu nie powinny znajdować się meble, zasłony, urządzenia RTV czy AGD.

Zastosowanie się do sześciu powyższych zasad będzie gwarancją tego, że Twój grzejnik dopełni aranżowane wnętrze swoim kolorem i stylem, ale również funkcjonalnością i ciepłem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych