Jak wydzielić strefy w mieszkaniu

Coraz większą popularność zyskuje trend, który zakłada choć subtelne wydzielenie stref w mieszkaniu, a wszystko po to, by podnieść komfort przebywania w każdej z nich.

Autor: HouseMarket.pl 13 grudnia 2016 16:33

Aby wprowadzić taki podział, nie zawsze trzeba od razu urządzać remont. Z powodzeniem sprawdzają się również znacznie mniej inwazyjne rozwiązania.

Jeśli chcemy oddzielić otwartą kuchnię od salonu, albo wyznaczyć w nim strefę odpoczynku, jadalnię i miejsce do pracy, najważniejsze założenie jest takie, by mimo wprowadzonych podziałów, zachować spójność wnętrza i zapewnić komfort przebywania w każdej ze stref.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Do wyboru mamy kilka możliwości. - W zależności od tego, czy chcemy zastosować bardziej czy mniej inwazyjne rozwiązania, możemy zdecydować się na rozróżnienie stref za pomocą właściwego rozmieszczenia oświetlenia, kolorów czy materiałów położonych na posadzce, albo poprzez zastosowanie szklanych ścianek oraz przesuwnych lub podwieszanych drzwi – podpowiada Anna Wróbel projektantka mebli z firmy Komandor. - Należy pamiętać, że podział na strefy ma nie tylko umowny charakter, podkreślają go również właściwe elementy wyposażenia – dodaje.

Światła, kolory i zróżnicowane materiały

 W wydzieleniu stref pomoże nam właściwe rozmieszczenie oświetlenia. Za dnia nie ma ono tak wielkiego znaczenia, ale gdy zapadnie zmrok, docenimy zalety tego rozwiązania. Warto zrezygnować z oświetlenia centralnego na rzecz rozbudowanego systemu punktowego. Nie znaczy to, że mamy zupełnie odejść od lamp sufitowych, ale warto skierować ich światło w dół. Doskonale oświetlimy w ten sposób wybraną strefę (np. stół) i tym samym wyznaczymy jadalnię w salonie oraz skutecznie oddzielimy ją od kuchni, jeśli ze sobą sąsiadują.

W podziale przestrzeni pomogą nam także lampy podłogowe, które oświetlą strefę przeznaczoną do relaksu, z kolei lampka na stole wyznaczy nam miejsce dedykowanym do pracy. Inne natomiast światło powinno pojawić się w części kuchennej, ponieważ jego zadaniem jest dobrze oświetlić blat do przygotowywania posiłków.

Poza światłem, w wyznaczaniu stref, skutecznie pomaga także pomalowanie ścian na różne kolory. Zróżnicowane barwy w każdej z dedykowanych przestrzeni, pozwalają z powodzeniem oddzielić m.in. kuchnię czy przedpokój od otwartego salonu. Jeśli chcemy, aby podział był tylko subtelny, możemy zdecydować się na różne tonacje tego samego koloru, które skutecznie i delikatnie podkreślą odrębność.

Granice pomiędzy strefami doskonale może wyznaczać także posadzka, a dokładnie miejsce styku różnych materiałów, które zostaną na niej położone. Kuchnię i salon rozgraniczy punkt styku płytek z panelami – to samo rozwiązanie możemy zastosować na granicy salonu i przedpokoju. Bardzo dobrze sprawdzą się także dywany, których końce mogą wyznaczać granice danej strefy, np. tej przeznaczonej do odpoczynku. Wyraźnie oddzielamy ją wtedy od części jadalnej czy biurowej.

Meble, podwieszane i przesuwne drzwi

Jeśli zależy nam na bardziej wyraźnym podziale, ale nie chcemy stawiać dodatkowych ścianek, dobrym rozwiązaniem będą meble. Kuchnię od salonu doskonale oddzieli wyspa, która zaprojektowana w odpowiedni sposób prezentuje się znakomicie i wyraźnie wskazuje granice każdej ze stref.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych