Jak zadbać o ciepły dom

40 proc. energii w Europie jest zużywane w budynkach, zwłaszcza mieszkalnych. Jednak aż 78 proc. tego zużycia można zminimalizować za sprawą właściwej izolacji cieplnej. Dzięki odpowiednim zabiegom wiatr nie przedostaje się do pomieszczeń i łatwiej uniknąć promieniowania nadmiaru ciepła od podłogi.

Autor: HouseMarket.pl 14 grudnia 2016 15:17

Optymalna temperatura, czyli stan zadowolenia z otaczającego mieszkańców środowiska cieplno-wilgotnościowego, nazywa się komfortem cieplnym budynku. Specjaliści pracowni Dobre Domy przypominają, że w trakcie projektowania domu oraz doboru materiałów budowlanych trzeba myśleć o wypracowaniu dzięki nim równowagi termicznej. Oznacza to, że w pomieszczeniu nie może być ani za zimno, ani zbyt gorąco.

Wełna mineralna chroni jednocześnie przed dźwiękiem, wodą oraz ogniem, styropian natomiast łatwiej dopasować do miejsc o nieregularnych kształtach ze względu na jego wyjątkową sprężystość. Za najlepszy materiał uznaje się piankę polietylową, jednak jej wysoka cena sprawia, że wiele osób mimo wszystko wybiera tańsze produkty.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Warto też pamiętać, żeby w domach zwłaszcza z użytkowym poddaszem zaplanować podwójną warstwę izolacji dachu, przez który ucieka nawet 30 proc. ciepła. Dzięki temu zimą ciepło zatrzyma się w domu, a latem – promienie słońca i wysoka temperatura nie przenikną do wnętrza.

Szczelne okna i drzwi kluczem

Przez okna w domu ucieka ok. 15 proc. ciepła. Na szczęście można tego uniknąć – m.in. wybierając okna o niskich współczynnikach przenikania ciepła Uw (określane dla całego okna). Stolarka okienna nie powinna mieć Uw o wartości wyższej niż 1,3 W/m2K i tak też jest w większości przypadków realizacji projektów domów. Na rynku można jednak znaleźć okna o lepszych parametrach – z Uw równym nawet 0,6 W/m2K.

Nie bez znaczenia jest także rozplanowanie umiejscowienia okien w projekcie domu – w końcu ciepło można pozyskać nie tylko z ogrzewania wewnątrz budynku, lecz także promieni słonecznych. Właśnie dlatego okna powinny znajdować się w takich miejscach, aby przez jak największą część dnia wpadało przez nie światło, czyli od strony zachodniej lub południowej.

Dlaczego warto dbać o komfort cieplny budynku?

Konieczność wyboru materiałów budowlanych oraz stolarki okiennej nie jest niczym nowym. Nie każdy ma jednak świadomość, jak wielki mają one wpływ na komfortowe urządzenie całego domu oraz samopoczucie mieszkańców. Właśnie dlatego warto zgłębić temat przed zakupami – dzięki temu ma się pewność, że chodzenie w domu bez skarpet czy bez grubych wełnianych swetrów nie skończy się przeziębieniem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych